جان کری: فرصت ایران رو به پایان است

به روز شده:  00:38 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
جان کری، وزیر خارجه آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که به گفته باراک اوباما، سیاست کاخ سفید مبتنی بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید فرصت ایران برای همکاری با جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی این کشور رو به پایان است.

آقای کری که روز سه شنبه (پنجم مارس - ۱۵ اسفند) در پایان سفر به چند کشور در اروپا و خاورمیانه صحبت می کرد، با اشاره به ادامه گفت و گوهای هسته ای میان گروه ۱+۵ با ایران در آلماتی، خواهان رویکرد جدی این کشور به مذاکرات شد.

وزیر خارجه آمریکا که در قطر با شبکه تلویزیونی ای بی سی مصاحبه می کرد، گفت: "این فرصت برای ایرانی‌ها فرا رسیده است که یک پیشنهاد جدی ارائه کنند و من گفته های پیشین رئیس جمهوری و خودم را تکرار می کنم که ما آماده هستیم تا در قالب گروه ۱+۵ و روند مذاکرات، با آنها در رابطه با پیشنهادی جدی که برای اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود عرضه می کنند، وارد تعامل شویم."

در عین حال، آقای کری از تعیین ضرب العجل برای ایران خودداری کرد.

جان کری همچنین سخنان خبرنگار شبکه ای بی سی را درباره نزدیک تر شدن ایران به امکان دستیابی به سلاح های هسته‌ای ا تایید کرد.

به گفته آقای کری، ایران در گذشته از خطوط تعیین شده عبور کرده و به همین خاطر باراک اوباما قصد دارد با قاطعیت با برنامه اتمی این کشور برخورد کند.

آقای کری گفت: "این یک لحظه حساس، همراه با ریسک های زیاد برای همه است. چرا که منطقه در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی از ثبات کمتری برخوردار و با تهدیدهای بیشتری مواجه خواهد بود."

به گفته جان کری، راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه و تروریسم از جمله تبعات دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که به گفته باراک اوباما، سیاست کاخ سفید مبتنی بر عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

جان کری ضمن ابراز امیدواری از حضور سازنده ایران در مذاکرات گفت در صورتی که حکومت این کشور به رویه خود ادامه دهد و پیشنهادی جدی ارائه نکند، خطر رویارویی افزایش خواهد یافت.

مقام های ایرانی بارها تلاش برای به دست آوردن سلاح هسته ای را رد کرده اند و برنامه اتمی خود را صلح آمیز می نامند.

سخنان آقای کری در حالی بیان شد که پیش تر، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده بود که رئیس جمهوری این کشور درباره جلوگیری از دستیابی ایران به برخورداری از توانایی هسته ای نظامی بلوف نمی زند.

آقای بایدن دوشنبه (چهارم مارس) در گردهمایی سالانه آیپک، بزرگ ترین لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا با اشاره به عزم کشورش برای پایان دادن به مناقشه هسته‌ای با ایران به طور مسالمت آمیز، بر در نظر گرفته شدن همه گزینه ها، از جمله گزینه نظامی تاکید کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.