کنگره خلق چین اجلاس سالانه خود را آغاز می کند

به روز شده:  01:00 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

کنگره خلق چین کار خود را در پکن شروع کرده است که آخرین مرحله از فرآیند تغییر رهبری کشور است که هر ده سال یک بار انجام می شود.

ون جیابائو نخست وزیر چین که به زودی قدرت را ترک می کند در آغاز این نشست "گزارش کار" خود شامل دستاوردهای اقتصادی گذشته و طرح های آینده را قرائت کرد.

کنگره خلق یا همان پارلمان چین همچنین روند تحویل پست ریاست جمهوری به شی جینپینگ که جایگزین هو جینتائو خواهد شد را کامل خواهد کرد.

این رویداد دو هفته ای از نزدیک دنبال خواهد شد تا معلوم شود چه کسانی، دیگر پست های مهم دولتی را اشغال خواهند کرد.

حدود سه هزار نماینده در کنگره شرکت می کنند که از جمله شامل کادر ارتش، راهبان، نمایندگان اقلیت های قومی و چهره های ممتاز بخش خصوصی خواهد بود. اکثریت آنها اعضای حزب کمونیست چین هستند.

وظیفه نمایندگان حاضر نه بحث در مورد سیاست ها، بلکه تصویب تصمیم هایی است که مقام های حزب از قبل پشت درهای بسته گرفته اند.

از جمله قرار است طرح هایی برای بازسازی چند وزارتخانه دولتی، تغییرات در چند سیاست دیرینه در مورد ارتش و همچنین طرح هایی در ارتباط با انحصار تقریبا کامل دولت بر برخی نهادها و آزادی های فردی تصویب شود.

درحالی که برنامه دقیق این کنگره در اختیار عموم گذاشته نشده، آقای شی قرار است در بخش پایانی این رویداد رسما رئیس جمهور شود.

او نوامبر گذشته به عنوان رهبر حزب کمونیست منصوب شد که گامی در جهت رئیس جمهور شدن او بود.

لی ککیانگ نفر سمت راست و شی جینپینگ نفر وسط

لی ککیانگ نفر سمت راست و شی جینپینگ نفر وسط نخست وزیر و رئیس جمهور جدید خواهند بود.

او در این مدت با قاطعیت در مورد لزوم ریشه کنی فساد در همه سطوح سخن گفته و اخطار داده است که اگر امتیازات حزبی کنار گذاشته نشود خطر ناآرامی مدنی وجود دارد.

همچنین انتظار می رود که لی ککیانگ قدرت را به عنوان نخست وزیر، که بلندپایه ترین مقام در زمینه اقتصادی است، از آقای ون تحویل بگیرد.

او در پایان این نشست کنفرانسی خبری برگزار خواهد کرد تا در مورد تشکیل کابینه تازه حرف بزند.

رهبران تازه چین نسبت به گذشته با جمعیتی که در بیان اعتراضاتشان گویاتر هستند روبرویند و شبکه های اجتماعی اکنون آنها را واداشته بیش از هر زمان دیگر به نگرانی های عمومی پاسخ دهند.

در آستانه نشست کنگره، رسانه های این کشور انتظارات بالای عمومی را منعکس کردند که می شد آنها را در گزارش های مربوط به تقاضاهای عمومی برای مقابله با فساد، رسیدگی به مساله آموزش، مراقبت های اجتماعی، مساله درحال تشدید آلودگی هوا و همچنین نیاز به رسیدگی به شکاف فزاینده طبقاتی دید.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.