تعداد آوارگان سوری به یک میلیون نفر رسید

به روز شده:  12:05 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
آوارگان سوری

بیشترین تعداد آوارگان سوری در اردن، لبنان، عراق، ترکیه و مصر مستقر شده‌اند

آمار رسمی سازمان ملل نشان می دهد که تعداد آوارگان ثبت شده سوریه به یک میلیون نفر رسیده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید خروج سوری‌ها از کشورشان طی هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

یک سوم آوارگان سوریه از آغاز سال جاری میلادی از کشور گریخته‌اند.

کشورهای هم‌مرز با سوریه هزاران نفر از این آوارگان را در خود جای داده‌اند و اکنون برای مقابله با موج آوارگان تقلا می‌کنند.

سازمان‌های امدادی گله کرده‌اند که از مجموع یک و نیم میلیارد دلار کمک‌های وعده داده شده جامعه جهانی، مبلغ اندکی دریافت شده است.

کمیساریای عالی سازمان ملل گفته است که نیمی از آوارگان را کودکان تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها زیر یازده سال دارند و از آنچه شاهد آن بوده‌اند، آسیب دیده‌اند.

بیشترین تعداد آوارگان سوری در اردن، لبنان، عراق، ترکیه و مصر مستقر شده‌اند.

آنتونیو گوترس، مسئول کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است که سوریه به سرعت به پرتگاه فاجعه‌ای تمام عیار نزدیک می‌شود.

او هشدار داده که ظرفیت سازمان‌های امدادی بین‌المللی برای کمک به طرز خطرناکی رو به اتمام است و سیل آوارگان باعث شده تا کشورهای همسایه سوریه نیز با مشکل رو به رو شوند.

این مقام سازمان ملل گفته است که این فاجعه باید متوقف شود.

بسیاری از آوارگان سوری در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنند. کمبود منابع مالی باعث شده تا آنها شرایط نامناسبی را در سرمای سخت زمستان منطقه داشته باشند.

بحران سوریه تقریبا از دو سال پیش آغاز شده و از آن زمان تا کنون طبق آمار سازمان ملل بیش از ۷۰ هزار نفر کشته شده و دو میلیون نفر از مردم این کشور هم بیجا شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.