بریتانیا خودروی زرهی در اختیار شورشیان سوریه قرار می‌دهد

به روز شده:  22:41 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
سوریه

بریتانیا گفته است که درصدد مسلح کردن مخالفان دولت سوریه نیست

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که این کشور کمک‌های خود به شورشیان سوریه را که در حال جنگ با دولت هستند، افزایش خواهد داد.

آقای هیگ گفته است که خودروهای زرهی و جلیقه‌های ضد گلوله را در اختیار مخالفان مسلح دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه قرار خواهد داد.

وزیر امور خارجه بریتانیا مدعی شد که ایران حمایت‌های خود از دولت سوریه را تشدید کرده است.

او گفت بریتانیا درصدد مسلح کردن مخالفان دولت سوریه نیست.

بریتانیا همچنین سایر تجهیزات غیر مرگبار را در اختیار مخالفان قرار داده و به آموزش آنها نیز خواهد پرداخت.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که کمک‌های بریتانیا برای نجات جان سوری‌ها است.

آقای هیگ گفته است که اگر راه حلی سیاسی برای بحران سوریه یافت نشود، بریتانیا و اتحادیه اروپا باید آماده اقدامات بعدی باشند.

برخی از نمایندگان مجلس بریتانیا از این که این کشور دست به دخالت نظامی در سوریه بزند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بحران سوریه که از دو سال پیش شروع شده، تا کنون جان هفتاد هزار نفر را گرفته است. یک میلیون نفر هم به دلیل خشونت‌های ناشی از این بحران به کشورهای همسایه آواره شده‌اند. دو میلیون سوری نیز در داخل کشور بی‌جا شده‌اند.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که مردم سوریه به کمک‌ نیاز دارند و بریتانیا نمی‌تواند آنها را نادیده بگیرد.

سر منزس کمبل، از اعضای بلندپایه حزب لیبرال دموکرات بریتانیا، یکی از دو حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی، گفته است که بسیاری از نمایندگان نگران آن هستند که این کشور، درگیر دخالت نظامی در سوریه شود.

آقای هیگ از رد احتمال دخالت نظامی در سوریه در آینده خودداری کرد اما گفت که در حال حاضر هیچ دولت غربی از دخالت نظامی در بحران سوریه جانبداری نمی‌کند.

خبر کمک‌های بریتانیا به مخالفان در سوریه در حالی اعلام شده که پیشتر ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه از کشورهای اروپایی خواسته بود تا تحریم تسلیحاتی وضع شده را لغو کنند.

ژنرال اردیس گفته است که مخالفان به شدت به سلاح و مهمات نیاز دارند.

او در جریان دیدار از پارلمان اروپا گفت که هراس از این که سلاح‌های ارسالی به مخالفان در اختیار گروه‌های افراطی قرار گیرد، بی‌جا است و افزود که گروه‌های جهادی هیچ شانسی برای به عهده گرفتن نقش در آینده سوریه را ندارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.