احمدی نژاد چاوز را از تبار عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان خواند

به روز شده:  11:25 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
چاوز و احمدی نژاد

احمدی نژاد گفته هوگو چاوز "عمیقا موحد و مومن" بود که "همراه حضرت مسیح و انسان کامل" باز می‌گردد

به مناسبت درگذشت هوگو چاوز، در ایران عزای عمومی اعلام شده و رئیس جمهوری ایران نسبت به "بازگشت" آقای چاوز ابراز اطمینان کرده است.

روز چهارشنبه، ١٦ اسفند (٦ مارس)، پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران پیام تسلیت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به مناسبت درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا را منتشر کرد که در آن آمده است: "ونزوئلا فرزندی برومند و شجاع، و جهان رهبری خردمند و انقلابی را از دست داد."

آقای احمدی نژاد در این پیام، که خطاب به نیکلا مادورو، کفیل ریاست جمهوری ونزوئلا ارسال شده، در شرح درگذشت هوگو چاوز آورده است "روح بلند مردی بزرگ از تبار عدالت‌طلبان و آزادی‌خواهان به آسمان پرکشید" و این واقعه را به آقای مادورو، مردم ونزوئلا و خانواده چاوز تسلیت گفته است.

رئیس جمهوری ایران گفته است که هوگو چاوز "انسانی عمیقا موحد و مومن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیای الهی" بوده و افزوده است که آقای چاوز در برابر "زیاده خواهی مستکبران" می ایستاد و با فشار سنگین تبلیغاتی و اقتصادی و تهمت و حتی کودتا مقابله می کرد.

اشاره آقای احمدی نژاد به کودتای نافرجام علیه آقای چاوز در سال ٢٠٠٢ و بازداشت کوتاه مدت اوست.

آقای احمدی نژاد در پیام خود از هوگو چاوز به عنوان "نماد و میراث‌دار همه شجاعان و مبارزان و انقلابیون در تاریخ پر افتخار و البته غم‌بار آمریکای لاتین" سخن گفته و او را "نقطه اتکای روحی و پشتیبان همه انقلابیون و آزادی‌خواهان منطقه و جهان" نامیده است.

به گفته رئیس جمهوری ایران، هوگو چاوز "در پی یک بیماری مشکوک، همه وجود و جان خود را" در راه مبارزه سیاسی تقدیم کرد.

چاوز، آیت الله خامنه ای و احمدی نژاد

رابطه چاوز و جمهوری اسلامی همزمان با تلاش غرب برای انزوای بیشتر ایران گسترش یافت

موضوع مشکوک بودن بیماری آقای چاوز شامگاه گذشته و کوتاه مدتی قبل از اعلام درگذشت دوباره مطرح شده بود و معاون ریاست جمهوری آن کشور گفت که دشمنان، باعث بیماری و مرگ رئیس جمهوری شده اند.

آقای احمدی نژاد در ادامه پیام خود با ابراز این نظر که "هوگو چاوز زنده است، تا عدالت، عشق و آزادی زنده است" افزوده است: "تردید ندارم که او باز خواهد گشت و به همراه صالحان و حضرت مسیح و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد." وی منظور خود از "تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل" را توضیح نداده است.

عزای عمومی و روابط دو جانبه

همزمان، هیات دولت جمهوری اسلامی به مناسبت درگذشت رئیس جمهوری ونزوئلا، روز چهارشنبه را در ایران عزای عمومی اعلام کرده است.

چاوز و خاتمی

روابط دوستانه چاوز و ایران در زمان محمد خاتمی آغاز شد

واکنش مقامات ایران نسبت به درگذشت هوگو چاوز نشانه‌ای از روابط نزدیک بین دولت آقای چاوز و مقامات ایران طی بیش از یک دهه گذشته است.

آقای چاوز برای نخستین بار در سال ٢٠٠١ میلادی و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، به تهران سفر کرد و آقای خاتمی نیز در مقام رئیس جمهوری ایران، سه بار به ونزوئلا رفت.

در یکی از این سفرها، هوگو چاوز یکی از نشان های مهم دولتی ونزوئلا را به آقای خاتمی اهدا کرد و گزارش شد دو کشور در نظر دارند در زمینه موضوع "گفتگوی تمدن ها" که طرح ابتکاری آقای خاتمی محسوب می شود، با هم همکاری کنند.

جهت‌گیری مشابه جمهوری اسلامی و دولت آقای چاوز علیه سیاست خارجی ایالات متحده در سال‌های بعد هم باعث گسترش روابط دو کشور و حمایت متقابل مقامات آنها از یکدیگر شد.

در این مدت، همکاری دو کشور در زمینه‌های اقتصادی، فنی و آموزشی نیز گسترش یافت و ایران به سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف اقتصادی ونزوئلا مبادرت کرد.

حجم همکاری تجاری و سرمایه‌گذاری‌ این دو کشور عضو اوپک به چند میلیارد دلار می‌رسد هر چند منتقدان دو دولت، نسبت به توجیه اقتصادی این همکاری‌ها ابراز تردید کرده و انگیزه آن را عمدتا سیاسی دانسته اند.

در حالی که ایران به خاطر دنبال کردن برنامه های هسته‌ای و مشکلات حقوق بشری، تحت فشار بین‌المللی روز افزونی قرار داشته، برای مقامات این کشور، برخورداری از حمایت نزدیک آقای چاوز و چند رهبر ضد آمریکایی دیگر در آمریکای لاتین به عنوان نشانه ناکامی غرب در انزوای ایران، ارزش سیاسی داشته است.

دیدار چاوز از حرم حضرت رضا

حضور هوگو چاوز در مجموعه حرم امام رضا در مشهد جنجال آفرین شد

همچنین، در زمانی که مقامات ارشد خارجی، مگر در قالب همایش های بین‌المللی، تمایل چندانی به بازدید از ایران یا دعوت از مقامات ایرانی نداشته‌اند، آقای چاوز طی سال‌های زمامداری خود ٩ بار به ایران سفر کرد و روسای جمهوری ایران نیز بارها از ونزوئلا دیدن کردند.

سفرهای هوگو چاوز به ایران بدون حاشیه نبوده است. از جمله، در تابستان سال ١٣٨٨، آقای چاوز همراه آقای احمدی نژاد برای مشاهده نخستین جلسه کابینه دولت دهم به مشهد سفر کرد و گزارش شد که در این سفر، در مجموعه تالارهای حرم امام رضا حضور یافته است.

این خبر واکنش هایی را در برخی محافل برانگیخت که حضور فرد غیرمسلمان در یک مکان مذهبی را از نظر فقهی غیرمجاز یا دست کم نامطلوب دانسته بودند به خصوص اینکه، اعتقادات سوسیالیستی آقای چاوز، عدم اعتقاد دینی او را نیز مطرح کرده بود.

روابط نزدیک هوگو چاوز با مقامات جمهوری اسلامی و برخی موضعگیری های او از جمله حمایت از معمر قذافی، رهبر سابق لیبی، و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، او را هدف انتقاد مخالفان و منتقدان حکومت ایران و مدافعان دموکراسی در کشورهای منطقه قرار داده است.

در خبری دیگر در مورد واکنش ایران به درگذشت رئیس جمهوری ونزوئلا، خبرگزاری فارس گفته است که آقای احمدی نژاد در نظر دارد در یک دیدار دو روزه از ونزوئلا، در مراسم سوگواری هوگو چاوز حضور یابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.