واکنش جامعه بین‌المللی نسبت به مرگ چاوز

به روز شده:  07:01 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
چاوز و اوباما

اوباما خواستار توسعه روابط آمریکا و ونزوئلا شده است

رهبران و مقامات کشورها و سازمان های مختلف بین المللی نسبت به درگذشت رئیس جمهوری ونزوئلا واکنش نشان داده اند.

با اعلام خبر درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، دفتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای به نقل از او اعلام کرد که ایالات متحده "از مردم ونزوئلا و توسعه روابط سازنده با دولت آن کشور حمایت می کند."

آقای اوباما در بیانیه خود گفته است که "در حالی که ونزوئلا فصلی نوین را در تاریخ خود آغاز می کند، ایالات متحده بر تعهد به سیاست پیشبرد موازین دموکراسی، حکومت قانون و رعایت و احترام به حقوق بشر تاکید می نهد."

ساعاتی پیش از اعلام خبر درگذشت هوگو چاوز، نیکلاس مادورو، معاون رئیس جمهوری، دستور اخراج دو تن از اعضای دفتر وابستگی نظامی سفارت ایالات متحده در ونزوئلا را صادر کرد و اظهار داشت که دشمنان ونزوئلا، آقای چاوز را به سرطان مبتلا کردند تا باعث مرگ او شوند. مقامات ونزوئلایی در مورد این اظهار نظر آقای مادورو توضیحی نداده اند.

هوگو چاوز در سال ٢٠١١ برای درمان بیماری به کوبا رفت و بعدا ابتلای او به بیماری سرطان اعلام شد. در ماه های بعد، معالجه آقای چاوز در کوبا و داخل ونزوئلا ادامه یافت.

همچنین، جیمی کارتر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا با صدور اطلاعیه ای گفته است که آقای چاوز "به خاطر شهامت در ابراز استقلال دولت های آمریکا لاتین به یادها خواهد ماند."

آقای کارتر گفته است که چاوز درپی بهبود شرایط زندگی کسانی در ونزوئلا بود که احساس می کردند فراموش و به حاشیه رانده شده اند.

ونزوئلایی های ساکن فلوریدا

ونزوئلایی های مخالف چاوز در فلوریدا مرگ او را نویدبخش بهبود شرایط کشورشان دانسته اند

جیمی کارتر افزوده است: "اگرچه ما با همه روش های حکومت هوگو چاوز موافق نبودیم، اما هرگز نسبت به تعهد او به بهبود زندگی میلیون ها تن از مردم کشورش تردیدی به خود راه ندادیم."

در عین حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شماری از ونزوئلایی های ساکن آمریکا، که اکثرا در ایالت فلوریدا زندگی می کنند، با شادمانی و برافراشتن پرچم، ابراز امیدواری کردند که مرگ چاوز به تحولات مثبت در کشورشان منجر شود.

ایلیانا روس لهیتن، نماینده کنگره آمریکا از فلوریدا نیز ابراز امیدواری کرد که تحولات اخیر در ونزوئلا "زمینه بازگشت دموکراسی را به آن کشور فراهم کند."

سیاست خارجی هوگو چاوز بر اساس خصومت با ایالات متحده استوار بود و او به خصوص در سخنرانی های عمومی خود،جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا را هدف حملات تند لفظی و حتی ناسزا قرار می داد هرچند نسبت به آقای اوباما موضع ملایمتری داشت.

واکنش جهانی

در نیویورک، ویتالی چرکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، مرگ هوگو چاوز را یک "تراژدی" توصیف کرد و گفت که آقای چاور برای کشورش، آمریکای لاتین و جهان، سیاستمداری بزرگ بود و نقشی مهم در توسعه روابط ونزوئلا و روسیه ایفا کرد. وی گفت که دولت روسیه از مرگ او متاثر است. مواضع ضد آمریکایی چاوز او را به دوست نزدیک روسیه و یکی از خریداران عمده تسلیحات روسی تبدیل کرده بود.

طرفداران چاوز در دومینیکن

طرفداران چاوز در جمهوری دومینیکن نسبت به درگذشت او ابراز تاسف کرده اند

در بریتانیا، ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه، ضمن تسلیت به مردم ونزوئلا و خانواده چاوز، گفت که رئیس جمهوری درگذشته آن کشور "تاثیری به یادماندنی بر کشورش و ورای آن" باقی گذاشته است.

همچنین، استیون هارپر، نخست وزیر کانادا نیز درگذشت هوگو چاوز را به مردم ونزوئلا تسلیت گفت و ابراز امیدواری کرد که "مردم ونزوئلا بتوانند آینده ای بهتر و روشن تر براساس معیارهای آزادی، دموکراسی، رعایت حقوق بشر و حکومت قانون برای خود بنا کنند."

دولت چین، که از وام دهندگان عمده به دولت ونزوئلا بوده، هنوز نسبت به درگذشت آقای چاوز واکنشی نشان نداده اما برخی پیام های منتشر شده در شبکه های اجتماعی در آن کشور از موضعگیری چاوز در برابر ایالات متحده ستایش به عمل آورده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل هم از درگذشت آقای چاوز ابراز تاثر کرده و این واقعه را به دولت و مردم ونزوئلا تسلیت گفته است.

بیشترین ستایش از هوگو چاوز از زبان رهبران و مقامات کشورهای آمریکای لاتین، به خصوص منتقدان و مخالفان ایالات متحده در این بخش از جهان، شنیده شده که شماری از آنان از کمک های سخاوتمندانه ونزوئلا طی دوره زمامداری آقای چاوز برخوردار بودند.

رافائل کوریا، رئیس جمهوری اکوادور و از دوستان آقای چاوز، با چشمانی اشک‌بار اعلام کرد که "ما یک انقلابی بزرگ را از دست داده ایم که الهام بخش میلیون ها تن از ما بود."

رهبران ایران و چاوز

رهبران جمهوری اسلامی روابط دوستانه ای با چاوز داشتند

در کوبا، رائول کاسترو، رئیس جمهوری، با اعلام دو روز عزای ملی و دستور نیمه افراشتن پرچم آن کشور، در بیانیه ای گفت: "دولت و مردم انقلابی ما با اندوهی عمیق و دردناک از درگذشت هوگو چاوز مطلع شده ایم زیرا مردم ما همواره او را یکی از برجسته ترین فرزندان خود محسوب می کرد."

در داخل ونزوئلا، مقامات دولتی به ابراز تاثر از درگذشت هوگو چاوز ادامه می دهند. همزمان، هنریکه کاپریلس، رقیب شکست خورده آقای چاوز در انتخابات ریاست جمهوری اکتبر سال گذشته که بارها دولت را به خودداری از انتشار اخبار واقعی در مورد وضعیت جسمی وی متهم کرده بود، خواستار نظم و آرامش شده است.

آقای کاپریلس گفته است: "اینک، زمان طرح اختلافات نیست بلکه زمان وحدت و صلح است" و تاکید کرده که او و هوگو چاوز "هرگز دشمن یکدیگر نبودیم بلکه رقبای هم محسوب می شدیم."

خبر درگذشت هوگو چاوز در رسانه های ایران نیز منعکس شده و رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، این خبر را همراه با اطلاعاتی به نقل از تلویزیون ماهواره ای پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان متعلق به دولت، پخش کرده است.

این شبکه با اعلام اینکه دولت ونزوئلا هفت روز عزای ملی اعلام کرده، از ورود ونزوئلا به یک دوره بی ثباتی سخن گفته و افزوده است که ارتش و پلیس آن کشور به حالت آمده باش درآمده است.

هوگو چاوز به خاطر مواضع ضدآمریکایی خود، از متحدان جمهوری اسلامی و از دوستان نزدیک رهبران آن، به خصوص محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی محسوب می شد.

به گزارش وبسایت ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد در پیامی به مناسبت درگذشت رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است: "هوگو چاوز نماد و میراث دار همه شجاعان و مبارزان و انقلابیون در تاریخ پرافتخار و البته غم‌بار آمریکای لاتین و تجلی روح آزادگی مردم مظلوم این دیار و همه ملت‌های تحت ستم و پرچم برافراشته مبارزان ضد استعماری و عدالت طلبانه و طلایه دار دوستی بین ملت‌هاست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.