صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا: سلاحی که استفاده نشد

به روز شده:  18:01 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

حکومت ۱۴ ساله هوگو چاوز روابط دیپلماتیک کاراکاس و واشنگتن را سرد کرد اما در عمل بر جریان نفت ونزوئلا به آمریکا تاثیری نگذاشت.

با وجود موضع گیری‌های تند آقای چاوز علیه "امپریالیسم آمریکا"، ایالات متحده هنوز بزرگ‌ترین وارد کننده نفت ونزوئلاست و بنا بر آمار دولتی، هر سال حدود ۴۰ درصد از نفت خام این کشور را خریداری می‌کند.

نفت خام سنگین ونزوئلا در آمریکا عمدتا در پالایشگاه‌های شرکت "سیتگو" تصفیه و به بازار عرضه می‌شود.

از طریق این شرکت بود که هوگو چاوز در سال ۲۰۰۵ میلادی برنامه عرضه سوخت ارزان بین قشر فقیر در چند ایالت از جمله نیویورک را به اجرا گذاشت و دولت جورج بوش را خشمگین کرد.

خوزه سرانو، یکی از نمایندگان نیویورک در کنگره، از مرگ آقای چاوز ابراز تاسف کرده و کمک‌های نفتی آقای چاوز به مردم حوزه انتخاباتی‌اش را ستوده است.

آقای سرانو در بیانیه خود می‌گوید "پرزیدنت چاوز شاید با اتهامات متعددی رو به رو بود اما مهم است به یاد داشته باشیم که او بار‌ها به طور دموکراتیک انتخاب شده بود، انتخاباتی که ناظران بین المللی آن را آزاد و منصفانه دانسته بودند."

جیمی کار‌تر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، نیز اعلام کرده که با تمام شگردهای هوگو چاوز موافق نبوده، اما هیچگاه در تعهد او به بهبود وضع زندگی میلیون‌ها شهروند محروم ونزوئلا تردید نداشته است.

جیمی کار‌تر و خوزه سرانو از معدود چهره‌های برجسته‌ای هستند که در آمریکا از هوگو چاوز ستایش کرده‌اند.

دوستی با محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران و مراوده با برادران کاسترو در کوبا، برای هوگو چاوز در واشنگتن دوستی باقی نگذاشته بود.

واکنش مخالفان چاوز

در پی اعلام خبر مرگ هوگو چاوز، کاخ سفید با صدور یک بیانیه‌ دو خطی اعلام کرد که ونزوئلا فصل تازه‌ای را در تاریخش آغاز کرده و آمریکا به حمایت از مردم ونزوئلا و ترویج دموکراسی در این کشور پایبند است.

آن دسته از ونزوئلایی‌هایی که می‌گویند به خاطر هوگو چاوز مجبور به ترک کشورشان و مهاجرت به آمریکا شده‌اند از مرگ او به شدت خوشحالند.

سناتور رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا هم گفته است که هوگو چاوز با "دستان آهنین" حکومت می‌کرد.

او ابراز امیدواری کرده که ونزوئلا با انتخابات آزاد و منصفانه، نظام دموکراتیکش را احیا کند.

در این مقطع، واکنش جانشین احتمالی هوگو چاوز چندان برای واشنگتن دلگرم کننده نیست.

نیکولاس مادورو، معاون ریاست جمهوری ونزوئلا، ابتلای چاوز به سرطان را به دشمنان امپریالیستی او نسبت داده و دو وابسته نظامی سفارت آمریکا در کاراکاس را به اتهام جاسوسی اخراج کرده است.

به نظر می‌رسد که جنگ سرد کاراکاس و واشنگتن به این زودی‌ها تمام نخواهد شد، هرچند کمتر کسی انتظار دارد که چهارمین تامین کننده بزرگ نفت آمریکا به این زودی‌ها بخواهد از بازار داغ این کشور خارج شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.