انتخابات پارلمانی مصر تعلیق شد

به روز شده:  01:36 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

دادگاه قانون اساسی مصر قرار است قانون انتخابات کشور را بازبینی کند.

دادگاهی در مصر انتخابات پارلمانی مصر را که قرار بود ماه آینده برگزار شود تعلیق کرده است.

دادگاه اداری قاهره گفته است قانون انتخاباتی که توسط آقای مرسی تایید شده باید توسط دادگاه قانون اساسی بازبینی شود.

آقای مرسی این حکم را پذیرفته و بعید است که درخواستی برای تجدید نظر مطرح شود.

ماه گذشته آقای مرسی اعلام کرد که انتخابات پارلمان در ۴ مرحله در طول ۴ ماه برگزار می شود و اولین مرحله آن ۲۲ آوریل خواهد بود

جبهه رهایی ملی، ائتلاف اصلی مخالفان آقای مرسی در پی صحبت های آقای مرسی اعلام کرد انتخابات را تحریم می کند چرا که قانون انتخابات به نفع اسلام گرایان مصر است.

جبهه رهایی ملی درباره منصقانه و آزاد نبودن انتخابات نیز ابراز نگرانی کرده است.

احترام به قانون اساسی

دادگاه اداری مصر گفته انتخابات را به این دلیل تعلیق کرده است که مجلس شورا - مجلس علیای پارلمان مصر - که در کنترل اسلام گراها بوده، قانون انتخابات را برای بازبینی نهایی به دادگاه عالی قانون اساسی نفرستاده است.

قانون انتخابات مصر ماه فوریه تغییر کرد.

دادگاه اداری مصر اعلام کرده اسلام گرایان در عوض قانون را برای تایید به دفتر رییس جمهوری فرستاده اند.

مشاور حقوقی آقای مرسی در ابتدا گفته بود رییس جمهوری به حکم دادگاه اعتراض خواهد کرد اما کمی بعد با انتشار بیانیه ای گفت رییس جمهوری به حکم دادگاه احترام می گذارد.

مخالفان آقای مرسی می گویند حکم دادگاه یک بار دیگر اثبات می کند رییس جمهوری و اخوان المسلمین با سوءمدیریت، مصر را کنترل می کنند و در پی انحصار قدرتند.

محمد البرادعی رهبر جبهه رهایی ملی مصر در حساب توییتر خود نوشته است: "صدقه سر دولت و ناکامی های عریض و طویلش اوضاع همچنان آشفته است."

طبق قانون اساسی جنجالی مصر که ماه دسامبر با رای مردم تایید شد پروسه برگزاری انتخابات باید ظرف دو ماه آغاز شود. در آخرین رای گیری حزب عدالت و آزادی، شاخه سیاسی اخوان المسلمین ۴۳ درصد کرسی های "مجلس مردم" و ۵۹ درصد کرسی های مجلس شورا را از آن خود کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.