کمک‌های نظامی آمریکا به اسراییل از کاهش بودجه در امان است

به روز شده:  03:21 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

ایهود باراک اولین همتای خارجی وزیر دفاع تازه آمریکاست که در واشنگتن با او ملاقات کرده است

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا با ایهود باراک همتای اسراییلی اش ملاقات کرد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، آقای هیگل در این دیدار تاکید کرده کاهش بودجه پنتاگون بر همکاری‌های مشترک نظامی کشورش با اسراییل بی تاثیر خواهد بود.

آقای هیگل منتقد لابی‌های هوادار اسرائیل در کنگره آمریکا بود و برخی موضع‌گیری‌هایش باعث مخالفت شدید محافظه کاران با تصدی او بر پنتاگون شد.

مخالفان آقای هیگل معتقد بودند او به اندازه کافی به اسراییل وفادار نیست.

با این همه ایهود باراک اولین وزیر دفاعی است که چاک هیگل در سمت تازه اش ملاقات می کند.

دو ساعت گفتگو و یک ساعت ملاقات رو در رو، دست کم برای آغاز رابطه چاک هیگل با همتای اسراییلی اش چندان بد به نظر نمی رسد.

آقای هیگل که در روزهای آغاز کاری وظیفه دشوار مدیریت کاهش بودجه پنتاگون را بر عهده گرفته است، در این اولین ملاقات به همتایش اطمینان داده کاهش بودجه وزارت دفاع سرنوشت گنبد آهنین، برنامه دفاع موشکی اسراییل را به خطر نمی اندازد.

گنبد آهنین بخشی از یک سیستم گسترده دفاع موشکی بر فراز اسرائیل است که چندین میلیارد دلار برای برپایی آن هزینه شده است.

آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیون دلار بابت این سیستم به اسرائیل کمک مالی کرده، ولی با این حال هنوز نگرانی هایی بابت هزینه ساخت و استقرار آن وجود دارد.

این سیستم دفاعی ابتدا با رادار راکت ها را ردیابی می‌کند و بعد دو موشک رهگیر را برای انهدام آنان شلیک می‌کند.

هزینه برپا کردن هر سکوی عملیاتی گنبد آهنین، ۵۰ میلیون دلار است.

تا کنون ۵ سکوی عملیاتی مستقر شده اند، اما مقامات اسرائیل در نظر دارند که تا سال ۲۰۱۳ هشت سکوی دیگر را نیز اضافه کنند.

ایران، نگرانی مشترک

ایران و سوریه نیز از محورهای اصلی گفتگوهای ایهود باراک و چاک هیگل بوده است.

آنطور که سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته یکی از خواسته های ایهود باراک ایمن ماندن تسلحیات بیولوژیکی و شیمیایی سوریه و آمادگی مشترک آمریکا و اسراییل برای مقابله با تهدیدهای احتمالی است.

بحران هسته ای ایران و تعهد آمریکا برای دفاع از امنیت اسراییل در این گفتگوها مطرح شده است.

ایهود باراک که روز یکشنبه در کنفرانس سالانه کمیته روابط عمومی امریکا و اسراییل، یکی از بانفوذترین گروه های حامی اسراییل در آمریکا شرکت کرد یک بار دیگر تاکید کرده به رهبران ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات هسته ای دست پیدا کنند و اگر اسراییل می گوید گزینه نظامی هنوز روی میز است "کاملا جدیست".

همزمان گروهی از فعالان آمریکایی در تلاشند تا کنگره را به تجدید نظر درباره یک طرح تحریم تازه ایران متقاعد کنند.

این طرح جدید که با حمایت کمیته روابط عمومی امریکا و اسراییل، ایپک، برای افزایش تحریم های ایران به کنگره ارائه شده مخالفت گروه هایی را در واشنگتن برانگیخته است.

این طرح هفته پیش در حالی که گفتگوهای ایران و پنج به علاوه یک در قزاقستان برگزار می شد به کنگره ارائه شد.

جزییات و همزمانی این طرح که هنوز برای رای گیری درباره آن اقدامی صورت نگرفته باعث شده گروه هایی چون آمریکاییان حامی صلح آن را اقدامی برای تضعیف دیپلماسی ایران و آمریکا بدانند.

این گروه که معتقد است امنیت اسراییل تنها با صلح و نه جنگ تامین می شود، طرح تازه را عامل نزدیک تر شدن آمریکا به جنگ با ایران می داند.

لارا فریدمن مدیر سیاست گذاری این گروه به مهرنوش پورضیایی خبرنگار بی بی سی فارسی گفته با تحریم های هوشمند مخالفتی ندارد اما طرح تازه یک نمونه کامل تحریم هایی است که مردم را هدف قرار می دهند: "ما با طبقه بندی این تحریم ها مخالفیم. تحریم هایی که مردم ایران را به این امید هدف قرار می دهند که با فشار بر مردم، شهروندان را به قیام علیه حکومت و تغییر سیاستش مجبور کنند".

خانم فریدمن این سیاست را غیراخلاقی و بی تاثیر می داند و می گوید نمایندگان کنگره باید از تصویب طرح بدون بررسی جزییات و تغییر اساسی متن آن پرهیز کنند.

چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با همتای اسراییلی خود با تکرار موضع باراک اوباما در قبال ایران گفته اجازه نخواهد داد ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند اما تاکید کرده هنوز هم برای حل موضوع از طریق دیپلماسی زمان باقی مانده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.