۸ میلیارد دلار برباد رفته آمریکا در عراق

به روز شده:  23:19 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391

سربازان آمریکایی در مراسم پایان عملیات رزمی در عراق

دفتر آمریکایی برای بازرسی بازسازی عراق گفته آمریکا با وجود خرج ۶۰ میلیارد دلار در عراق دستاورد چندانی در بازسازی این کشور نداشته است.

سربازرس آمریکایی بازسازی عراق در آخرین گزارش خود تخمین زده دست کم ۸ میلیارد دلار از این مبلغ به هدر رفته است.

ستوارت بوئن دلیل تاثیر مثبت محدود تلاش های آمریکا را "فساد، ناامنی، و مشاوره ناکافی با مقامات عراق" دانسته است.

جنگ هشت ساله آمریکا در عراق به قیمت جان ۵۰۰۰ سرباز و ۸۰۰ میلیارد دلار هزینه برای واشنگتن تمام شد.

در آخرین گزارش دفتر بازرسی بازسازی عراق برای کنگره آمریکا آمده ناکامی ها در عراق می تواند برای تلاش های آینده کشور در بازسازی مناطق دیگر آموزنده باشد.

با انتشار این گزارش کار دفتر آمریکایی بازرسی بازسازی عراق به پایان می رسد.

آمریکا می خواهد نیروهای رزمی خود را تا پایان سال ۲۰۱۴ از افغانستان خارج کند.

این گزارش بر اساس صدها مورد حسابرسی و بازرسی در سراسر عراق و نیز ده ها مصاحبه با مقامات و سیاستمداران آمریکایی و عراقی نوشته شده است.

بر اساس این گزارش "باور عمومی در تمام گروه های مصاحبه شونده این بوده که برنامه های امداد و بازسازی می توانست دستاوردهای بیشتری داشته باشد؛ اینکه منابع بسیاری به هدر رفته و درس های زیادی نیز آموخته شده است. تجربه بازسازی عراق می تواند رویکرد آمریکا را در برقراری ثبات و عملیات بازسازی بهبود ببخشد."

"فقدان تفکر استراتژیک"

نوری المالکی، نخست وزیر عراق به آقای بوئن گفته است مقادیری از پول‌های آمریکایی "نابه‌جا" صرف شده است.

آقای مالکی گفته است بودجه آمریکا برای برنامه بازسازی "می‌توانست تغییرات مهمی را در عراق" به وجود بیاورد ولی نتوانست این کار را انجام دهد.

در عین حال، اسامه النجیفی، رییس پارلمان عراق و بالاترین مقام سنی مذهب در عراق گفته است طرح‌های عمرانی "در مجموع نتایجی نامطلوب" داشته است.

قباد طالبانی یکی از مقام‌های کرد عراقی به بازرسان گفت «شما فکر می‌کنید مشکل را با پول حل کنید.این طرز فکر به هیچ وجه استراتژیک نیست."

سناتور باب کورکر، مقام ارشد جمهوری‌خواه در کمیته روابط خارجی سنا گفت یافته‌های این گزارش "هولناک" است و باید برای پیش‌گیری از تکرار این تجربه در افغانستان از آن درس عبرت گرفت.

طی دوازده سال گذشته، ایالات متحده حدود نود میلیارد دلار برای طرح‌های بازسازی در افغانستان هزینه کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.