رییس کمیسیون انتخابات کنیا: انتخابات مهندسی نشده است

به روز شده:  20:28 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

احمد حسن رییس ستاد انتخابات نتایج اعلامی شده را بی طرفانه می داند

رییس کمیسیون انتخابات کنیا ادعای ستاد رایلا اودینگا نامزد ریاست جمهوری را مبنی اینکه انتخابات، مهندسی شده رد کرد و گفت این کمیسیون با بی طرفی به کار خود ادامه می دهد.

در حالی که شمارش آرا همچنان ادامه دارد، اوهورو کنایاتا رقیب آقای اودینگا با ۵۵% آرا پیش است.

"مهندسی انتخابات به هیچ وجه امکان ندارد."

این اظهارات احمد ایساک حسن رییس کمیسیون انتخابات در واکنش به صحبتهای کالونزو موسیوکا عنوان شده که انتخابات را مخدوش خوانده است. موسیوکا یار انتخاباتی رایلا اودینگا، یکی از دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری این کشور است. آقای اودینگا در حال حاضر نخست وزیر کنیاست.

ستاد انتخاباتی اوهورو کنیاتا، معاون نخست وزیر، که فعلا با ۵۵ درصد آرا پیش است، صحبتهای مسیوکا را مردود دانسته است.

در انتخابات این دوره، هفتاد درصد واجدان شرایط رای دادن (۱۴.۳ مییلیون نفر) در انتخابات شرکت کرده اند و تاکنون ۶ میلیون رای شمرده شده است.

برنده انتخابات باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و شمار آرایش در تمام ۴۷ استان کشور بیشتر از ۲۵ درصد باشد.

در انتخابات قبلی، آقای کنیاتا نتایج را مخدوش خواند و آقای کیباکی رییس جمهوری فعلی را به تقلب متهم کرد. بعد از آن طرفداران نامزدهای مختلف دست به اسلحه بردند و هزار نفر در خشونتهای بعد از انتخابات کشته شدند.

اقای کنیاتا فعلا با ۵۵ درصد آرا پیش است

آقای کنیاتا که پسر بنیانگذار جمهوری کنیاست، متهم است در کشته شدن این هزار نفر نقش داشته است. آقای کنیاتا این اتهام را به شدت رد می کند.

او باید در دادگاه بین المللی جنایات جنگی محاکمه شود اما قضات قبول کرده اند دادگاه را تا بعد از انتخابات به تعویق بیندازند.

قانون اساسی کنیا برای جلوگیری از خشونتهای دوره گذشته تغییر کرده و با اینکه انتخابات، جز خشونتهای پراکنده نسبتا آرام برگزار شده، اما همچنان گروهها و شخصیتهای مختلف صحت انتخابات را زیر سوال برده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر معتقد است زمینه خشونت هنوز برطرف نشده و از احتمال تکرار حوادث سال ۲۰۰۷ اظهار نگرانی کرده است.

شمارش آرا

یکی از تغییرات این دوره شمارش کامپیوتری آرا به جای شمارش دستی بود اما با از کار افتادن سیستم اتوماتیک، شمارش آرا از دیروز از اول و به صورت دستی شروع شده؛ بنابراین اعلام نتایج بیش از حد تصور به تعویق افتاده است.

آقای موسکویا از کار افتادن شمارش الکترونیک را فرصتی برای دست بردن در نتایج انتخابات دانسته است.

"موضوع ائتلاف ما این است که سیستم یکپارچه رای شماری ملی انسجام ندارد و باید متوقف شود و شمارش دستی آرا بر اساس مدارک ثبت شده در حوزه های رای گیری جای آن را بگیرد."

آقای اودینگا نخست وزیر کشور ۴۱ میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری از رقیبش عقب است

حدود ۶۰ هزار رای که باطل اعلام شده یکی از مهمترین موضوع های مورد مناقشه است. آقای اودینگا خواستار پذیرفته شدن این آرا شده اما این درخواست رد شده است.

پیش از انتخابات این دوره نامزدها متعهد شده بودند که هواداران خود را به آرامش و پرهیز از خشونت دعوت کنند.

آقای موسیوکا گفت "ائتلاف ما خود را متعهد به رعایت قانون می داند."

بعضی از اعضای ستاد انتخاباتی آقای اودینگا جزئیات بیشتر درباره ادعای خود را در اختیار بی بی سی گداشته اند و مدعی شده اند در بعضی حوزه ها شمار آرای اعلام شده بیشتر از تعداد واقعی است.

اما ائتلاف "جوبیلی" آقای کنیاتا این ادعا را رد و از اینکه نامزد رقیب می خواهد شمارش آرا متوقف شود ابراز تاسف کرده است.

"ما فکر می کنیم مردم کنیا صبورانه برای نتایج انتخابات سراسری صبر کرده اند. ما از ناظران بین المللی - اگر نفوذی بر آقای اودینگا دارند - می خواهیم او را تشویق کنند اجازه دهد دموکراسی مسیر خود را طی کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.