برلوسکونی به یک سال زندان محکوم شد

به روز شده:  13:58 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

آقای برلوسکونی می‌گوید که هدف اقدامات انتقام‌جویانه سیاسی قرار گرفته است

سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر سابق ایتالیا، در ارتباط با یکی از اتهاماتش به یک سال زندان محکوم شده است.

دادگاهی که این حکم را صادر کرده است، به پرونده‌ای رسیدگی می‌کرد که در آن، سیلویو برلوسکونی متهم شده است که در درز مفاد مکالمه‌ یکی از رقبای سیاسی‌اش به مطبوعات ایتالیا دست داشته است.

گفته می‌شود که نهادهای قانونی ایتالیا این مکالمه را شنود کرده بودند و جزئیات مربوط به آن در روزنامه‌ای تحت مدیریت برادر آقای برلوسکونی منتشر شده است.

براساس گزارش‌ها، احتمالا آقای برلوسکونی درخواست تجدیدنظر در حکم این دادگاه را خواهد کرد و در طول مدتی که درخواستش بررسی می‌شود، آزاد خواهد بود.

سیلویو برلوسکونی در حال حاضر با چند مورد اتهام روبروست و پرونده‌های اتهامی او در چند دادگاه در حال رسیدگی است.

در ماه اکتبر گذشته و در جریان رسیدگی به پرونده‌ای درباره تخلفات و فساد مالیاتی آقای برلوسکونی هم حکم محکومیت او کلیک صادر شد و هم اکنون درخواست تجدیدنظر او در این حکم در جریان است.

رسیدگی به اتهامات سیلویو برلوسکونی در ارتباط با پرونده مربوط به اتهامات جنسی هم جریان دارد. در این پرونده به ادعاهایی رسیدگی می‌شود که براساس کلیک آنها، او برای داشتن رابطه جنسی با دختر نوجوانی که زیر سن قانونی بود، پول پرداخت کرده است.

آلن جانسون، خبرنگار بی‌بی‌سی در رم می‌گوید که واقعا انتظار نمی‌رود که آقای برلوسکونی در ارتباط با پرونده استراق سمع به زندان برود، ولی حکم دادگاه، ضربه دیگری به اعتبار او به شمار می‌رود.

این حکم تنها چند هفته بعد از انتخابات اخیر ایتالیا صادر می‌شود. در این انتخابات سراسری، ائتلاف راستگرای تحت رهبری آقای برلوسکونی به موفقیتی بیش از آنچه انتظار می‌رفت، دست یافت.

استراق سمع

رسیدگی به پرونده مربوط به نقش آقای برلوسکونی در درز مفاد یک استراق‌سمع پس از آن شروع شد که نسخه‌ای از مفاد یک مکالمه تلفنی که از سوی مقامات رسمی شنود و ضبط شده بود، در یک روزنامه منتشر شد.

این روزنامه تحت مدیریت پائولو، برادر سیلویو برلوسکونی است.

مکالمه‌ای که شنود شده بود، بین رئیس شرکت بیمه‌گر یونی‌پل و پیرو فاسینو، رهبر وقت بزرگ‌ترین حزب چپ میانه ایتالیا و اصلی‌ترین رقیب انتخاباتی آقای برلوسکونی در آن زمان انجام شده بود.

در سال ۲۰۰۵ میلادی، یونی‌پل سعی داشت که بانک بی‌ان‌ال را در اختیار بگیرد و دستور قضایی لازم برای تحقیق درباره مداخله‌های غیرقانونی یا نامناسب احتمالی در این روند، صادر شده بود.

انتشار مفاد این مکالمه در یک روزنامه ملی، ناقض قوانین محرمانه ماندن چنین اطلاعاتی بود و آقای برلوسکونی متهم شد که نسخه‌ای از این مکالمات را از شرکتی که استراق سمع را انجام داده بود، دریافت کرده است.

در طول چند سال گذشته، آقای برلوسکونی در چندین دادگاه به اتهاماتی همچون فساد در حسابرسی، شهادت دروغ در دادگاه، رشوه، فساد مالی و داشتن رابطه جنسی غیرقانونی با افراد زیر سن قانونی متهم شده است.

آقای برلوسکونی می‌گوید که هدف اقدامات انتقام‌جویانه دادستان‌هایی قرار گرفته است که اهدافی سیاسی دنبال می‌کنند.

او تمام اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.