"سخنگوی" اسامه بن لادن دستگیر شد

به روز شده:  22:13 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391
سلیمان بوغیث

دادگاه سلیمان بوغیث روز جمعه برگزار خواهد شد

مقام‌های آمریکایی اعلام کرده اند که مردی که گفته می‌شود سخنگوی اسامه بن لادن بوده است، دستگیر شده و قرار است در دادگاهی در نیویورک محاکمه شود.

پیتر کینگ، عضو کنگره آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که سلیمان بوغیث در طی هفته گذشته در اردن دستگیر شده است.

مقام های آمریکایی اعلام کردند که سلیمان بوغیث داماد اسامه بن لادن است.

به گفته آنها او در برنامه ریزی حملات ۱۱ سپتامبر دست داشته است.

قرار است سلیمان بوغیث روز جمعه در یک دادگاه فدرال در نیویورک حاضر شود.

اتهام وی برنامه‌ریزی و توطئه برای کشتار شهروندان آمریکایی است.

جورج ونیزلوس، دستیار رییس اف بی آی، در بیانیه ای گفت: "سلیمان بوغیث مقام‌های کلیدی در گروه القاعده داشته است، مقام‌هایی مشابه سردسته مافیا و یا وزیر پروپاگاندا در یک رژیم مستبد. او از این موقعیت‌های خود برای تهدید آمریکا و تشویق مخالفان آمریکا به خشونت استفاده کرده است."

"پیروزی بزرگ در جنگ با القاعده"

مقام‌های وزارت دادگستری آمریکا می‌گویند سلیمان بوغیث در سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ در کنار اسامه بن لادن خدمت کرده است. به گفته آنها وی در این مدت وظیفه سخنگویی القاعده را بر عهده داشته و نسبت به ادامه حمله‌های مشابه ۱۱ سپتامبر هشدار داده است.

بنا به آنچه در اسناد دادگاه آمده است، سلیمان بوغیث در آخرین مورد، ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۱، در کنار اسامه بن لادن و ایمن الظواهری در یک ویدئو ظاهر شده است.

آنها در این ویدئو به آمریکا هشدار داده اند که "یک ارتش عظیم علیه آمریکا گرد هم آمده اند" و از مسلمانان خواستند که علیه "یهودیان، مسیحی‌ها و آمریکایی‌ها" نبرد کنند.

یک مقام امنیتی اردن به خبرگزاری رویترز گفته که سلیمان بوغیث هفته گذشته ، بر اساس قوانین استردادی دستگیر شدگان در هر دو کشور، به آمریکا داده شده است.

آقای کینگ دستگیری سخنگوی اسامه بن لادن را "پیروزی بزرگ" در جنگ علیه القاعده دانست.

این عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا گفت: "ما یکی یکی، به بالاترین مقام‌های القاعده دست می‌یابیم."

او در ادامه به دولت باراک اوباما برای موفقیت در این دستگیری تبریک گفت.

این یکی از نخستین محاکمه‌های اعضای ارشد القاعده در خاک آمریکا خواهد بود.

بر اساس اسنادی که یک گروه حقوق بشری جمع آوری کرده است، از زمان حادثه ۱۱ سپتامبر تا کنون، ۶۷ فرد خارجی مظنون به فعالیت‌های تروریستی در دادگاه‌های فدرال آمریکا محاکمه شده اند.

با انتشار خبر درباره دستگیری بوغیث، عده ای از حقوقدانان در آمریکا با محاکمه وی در یک دادگاه فدرال در نیویورک مخالفت کرده اند.

لینزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه، روز پنجشنبه گفت: "زمانی که ما چنین فردی را که تا این اندازه به اسامه بن لادن نزدیک بوده است، دستگیر می‌کنیم، به عقیده من محاکمه او در یک دادگاه غیرنظامی، آخرین کاری است که باید انجام دهیم. این مرد باید در گوآنتانامو محاکمه شود."

در پاسخ به سخنان آقای گراهام، یک مقام ارشد دولت باراک اوباما به بی‌بی‌سی گفت که تیم امنیت ملی، همگی موافقت کردند که محاکمه این فرد در دادگاه فدرال "به نفع امنیت ملی آمریکا" خواهد بود.

وی گفت دولت ایالات متحده "قصد دارد زندان گوآنتانامو را تعطیل کند، نه آنکه به جمعیت آن اضافه کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.