پایتخت ونزوئلا برای برگزاری مراسم تشییع پیکر چاوز آماده می‌شود

به روز شده:  14:35 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391
چاوز

جنازه چاوز برای ادای احترام مردم در محل یک موزه نظامی قرار می گیرد

مردم ونزوئلا همراه با رهبران و مقامات شماری از کشورهای خارجی برای برگزاری مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز آماده می‌شوند.

روز جمعه، ١٨ اسفند (٨ مارس)، مراسم رسمی تشییع جنازه هوگو چاوز، رئیس جمهوری درگذشته ونزوئلا، در کاراکاس، پایتخت این کشور، برگزار می شود و از ساعاتی پیش، ده‌ها هزار تن از مردم این کشور به منظور شرکت تجمع کرده اند.

قرار است پیکر هوگو چاوز به محل یک موزه نظامی در پایتخت منتقل و به مدت هفت روز برای ادای احترام مردم در این محل قرار داشته باشد.

دولت ونزوئلا از مردم خواسته است برای بزرگداشت هوگو چاوز به زندگی و دستاوردهای او فکر کنند و به گزارش خبرگزاری ها، بیش از دو میلیون نفر در مسیر حرکت تابوت حامل جنازه او در انتظار هستند.

جسد هوگو چاوز خاکسپاری نخواهد شد بلکه پس از مومیایی شدن، برای همیشه در معرض تماشای مردم قرار خواهد داشت.

هوگو چاوز پس از مبارزه ای طولانی با سرطان، سرانجام در روز سه شنبه این هفته در سن پنجاه و هشت سالگی درگذشت. او به مدت چهارده سال رئیس جمهوری ونزوئلا بود.

نیکلاس مادورو، معاون رئیس جمهوری ونزوئلا گفته است که جنازه هوگو چاوز مانند "لنین و مائو" مومیایی و حفظ خواهد شد.

برای شرکت در مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز، بیش از سی تن از رهبران جهان در کاراکاس گردآمده اند که از آن جمله می توان به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا و الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اشاره کرد.

محمود احمدی نژاد از هوگو چاوز با عنوان "شهید" نام برده و او را از جمله همراهان مهدی موعود توصیف کرده است.

گرگوری میکس، نماینده فعلی، و ویلیام دلاهانت، نماینده سابق کنگره ایالات متحده به نمایندگی از آن کشور در مراسم تشییع جنازه هوگو چاوز، که از منتقدان صریح اللهجه آمریکا هم بود، شرکت دارند.

موزه محل قرار گرفتن جنازه هوگو چاوز محلی است که او در سال ١٩٩٢ و پس از دست زدن به کودتایی نافرجام در آنجا بازداشت شد.

هوگو چاوز بعدها توانست از طریق پیروزی در انتخابات به ریاست جمهوری برسد و چهارده سال و تا زمان مرگ، در این سمت باقی بماند.

اواخر روز جمعه، مراسم ادای سوگند نیکلاس مادورو، معاون هوگو چاوز، به عنوان کفیل ریاست جمهوری برگزار می شود و ظرف سی روز آینده، انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

آقای مادورو در این انتخابات، به عنوان نامزد حزب سوسیالیست (PSUV) شرکت خواهد کرد.

حزب مخالف هنوز نامزدی معرفی نکرده است، با این حال گمان می‌رود انریکه کاپریلس، که در انتخابات پاییز گذشته به هوگو چاوز باخت، نامزد این حزب باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.