روسیه: محال است به اسد بگوییم که برود

به روز شده:  14:12 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در گفتگو با بی‌بی‌سی گفته است "مطلقا" این احتمال وجود ندارد که مسکو به بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بگوید که از سمت خود کناره‌گیری کند.

آقای لاوروف گفت که روسیه جزئی از "بازی تغییر رژیم" نبوده است.

"ائتلاف ملی سوریه"، که از طرف برخی کشورها به عنوان گروه اصلی مخالف حکومت سوریه و جایگزین احتمالی آن شناخته می‌شود، بارها تاکید کرده که استعفای بشار اسد پیش‌شرط هر مذاکره‌ای است.

انتظار می‌رود که آقای لاوروف هفته آینده برای دیدار با ویلیام هیگ به لندن سفر کند و مساله سوریه هم در صدر مسائل مورد گفتگویشان خواهد بود.

آقای لاوروف به بی‌بی‌سی گفت: "فقط می‌توانم بگویم که کار ما این نیست که تصمیم بگیریم چه کسی باید سوریه را رهبری کند. این مردم سوریه هستند که باید در این باره تصمیم بگیرند."

او همچنین با رد احتمال درخواست روسیه از بشار اسد برای کناره‌گیری، گفت: "می‌دانید که ما جزئی از بازی تغییر رژیم نبوده‌ایم. ما با مداخله در امور داخلی کشورها مخالفیم."

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که مسکو مانند لندن خواهان سوریه‌‎ای متحد، دموکراتیک و آزاد است. او گفت: "موضع روسیه از آغاز این بحران همین بوده است."

آقای لاوروف همچنین از برخی "عناصر سازنده" در موضع‌گیری‌های اخیر ائتلاف ملی سوریه استقبال کرد.

او نسبت به احتمال انجام گفتگو میان حکومت سوریه و مخالفان اظهار خوش‌بینی کرد.

آقای لاوروف گفت: "اگر همه ما هماهنگ عمل نکنیم، به دو طرف نگوییم که راه حل نظامی را نمی‌خواهیم و این که نمی‌خواهیم سوری‌های بیشتری جان بسپارند و اگر نگوییم که از آنها می‌خواهیم به جد با هم گفتگو کنند... این بحران ادامه می‌یابد و خون‌های بیشتری ریخته می‌شود."

سازمان ملل تخمین می‌‎زند که از حدود دو سال پیش که بحران سوریه آغاز شد، بیش از ٧٠ هزار نفر کشته شده‌اند.

سازمان ملل همچنین شمار پناهندگان سوری را بیش از یک میلیون و آوارگان درون خود کشور را نزدیک به ٢.٥ میلیون برآورد می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.