اوهورو کنیاتا در انتخابات حساس کنیا پیروز شد

به روز شده:  03:40 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

اوهورو کنیاتا، معاون نخست‌وزیر کنیا و همچنین فرزند اولین رئیس‌جمهور کنیا پس از استقلال، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری کنیا اعلام شد.

کمیسیون انتخاباتی کنیا می‌گوید در پی شمارش تمام آرا، آقای کنیاتا چهار هزار و ۱۱۹ رای ، یعنی سه صدم درصد بیشتر از حد نصاب لازم را از آن خود کرده و به این ترتیب به پیروزی قاطع رسیده است.

برنده انتخابات کنیا باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به دست آورد و آرای او در تمام ۴۷ استان کشور بیشتر از ۲۵ درصد باشد.

اوهورو کنیاتا به ارتکاب جنایات جنگی متهم است.

انتظار می رود رایلا اودینگا، رقیب آقای کنیاتا، نظر کمیسیون انتخاباتی را به چالش بکشد، هرچند او حدود ۴۳ درصد آرا را کسب کرده است.

آقای اودینگا در حال حاضر نخست وزیر کنیا است. پیش از این ستادهای هر دو نامزد مطرح، درباره وقوع تخلفات انتخاباتی هشدار داده‌ بودند.

در انتخابات قبلی در سال ۲۰۰۷، آقای کنیاته نتایج را مخدوش خواند و آقای کیباکی، رئیس جمهوری فعلی را به تقلب متهم کرد. بعد از آن طرفداران نامزدهای مختلف دست به اسلحه بردند و هزار نفر در خشونت‌های بعد از انتخابات کشته شدند.

اوهورو کنیاتا متهم است در کشته شدن یک هزار نفر در درگیری‌های قومی و قبیله‌ای نقش داشته است، اما او این اتهام را رد می‌کند.

آقای کنیاتا باید در دادگاه بین المللی جنایات جنگی محاکمه شود اما قضات قبول کرده‌اند دادگاه را تا بعد از انتخابات به تعویق بیندازند.

قانون اساسی کنیا برای جلوگیری از بروز خشونت‌های مشابه دوره گذشته تغییر کرده و با اینکه انتخابات، جز خشونت‌های پراکنده نسبتا آرام برگزار شده، اما همچنان گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف صحت انتخابات را زیر سوال برده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است زمینه خشونت هنوز برطرف نشده و از احتمال تکرار حوادث سال ۲۰۰۷ اظهار نگرانی کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.