تاکید آمریکا بر یافتن رابرت لوینسون

به روز شده:  01:13 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391
لوینسون

خانواده لوینسون می گویند او در جزیره کیش ناپدید شد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، بر روشن شدن سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف بی‌آی که گفته می‌شود شش سال پیش در جزیره کیش ناپدید شده بود، تاکید کرده است.

آقای کری با صدور بیانیه‌ای گفته است: «ایالات متحده از حمایت شرکای بین المللی خود در تحقیق درباره این پرونده استقبال می‌کند و از دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که به وعده‌اش درباره کمک به یافتن آقای لوینسون و بازگشت سالم او به خانواده‌اش عمل کند.»

او می‌افزاید: «من امروز با خانم لوینسون و پسرش دیدار و تکرار کردم که دولت ایالات متحده همچنان به یافتن آقای لویسنون و بازگرداندن سالم او به خانواده‌اش متعهد است.»

خانواده لوینسون می‌گوید که او پس از کناره گیری از پلیس فدرال (اف‌بی‌آی)، به عنوان کارآگاه خصوصی فعالیت داشت و در جریان تحقیق درباره قاچاق سیگار در سال ۲۰۰۷ به منطقه آزاد کیش سفر کرده بود که ناپدید شد.

مقام های جمهوری اسلامی همواره از حضور آقای لوینسون در جزیره کیش یا هر نقطه دیگری از خاک ایران اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

شان جویس، معاون رئیس اف بی‌آی نیز طی بیانیه‌ای گفته است: «در ششمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون، اف بی‌آی همچنان متعهد است که او را به سلامت به خانواده‌اش بازگرداند.»

شان جویس می‌افزاید: «یک سال پیش ما برای دریافت اطلاعاتی که به بازگشت سالم او منجر شود یک میلیون دلار جایزه تعیین کردیم. این جایزه را هنوز کسی دریافت نکرده است. من بار دیگر از همه می‌خواهم که اگر درباره ناپدید شدن او اطلاعاتی دارند با ما تماس بگیرند.»

دن لوینسون، پسر ارشد رابرت لونیسون به کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی سی در واشنگتن می‌گوید: «پدرم در ایران مفقود شد، ما فکر نمی‌کنیم که او هیچ‌گاه ایران را ترک کرده باشد. پاسپورتش در جای دیگری دیده نشده است.»

او می‌افزاید: «ما امیدواریم که با ادامه فشار بر دو طرف، دولت‌های آمریکا و ایران، اطلاعات بیشتری جمع آوری کنند تا این پرونده حل و فصل شود و پدرم را به آمریکا برگردانیم.»

رابرت لوینسون

تصاویری از رابرت لوینسون در نقطه ای نامعلوم منتشر شده

دن لوینسون و کریستین لوینسون، همسر آقای لوینسون این هفته از فلوریدا به واشنگتن آمدند تا با مقام های دولت باراک اوباما در مورد آقای لوینسون گفتگو کنند.

کریستین لوینسون به خبرنگار بی‌بی سی فارسی می‌گوید: «من معتقدم که مقام‌های ایرانی مسوولند، به این خاطر که همسر من در خاک ایران مفقود شد. ایران باید تحقیقاتی که وعده‌اش را داده به پایان برساند.»

به گفته او، آقای لوینسون روز نهم مارس هتل مریم کیش را ترک کرد و عازم فرودگاه بود تا به دوبی بازگردد که ناپدید شد.

در ماه ژانویه سال جاری اعلام شد که یک فایل ویدیویی و تصاویری از رابرت لوینسون، به خانواده‌اش فرستاده شده است که او را با مو و ریشی بلند در لباس نارنجی رنگ زندانیان گوانتانامو نشان می‌دهد.

در فیلم ویدیویی۵۴ ثانیه‌ای آقای لوینسون، که ظاهرا حدود دو سال پیش به اعضای خانواده‌اش ایمیل شده بود، او در حالی که چشمانش گودافتاده بود اما ظاهری سالم داشت، خواهان بازگشت به خانه‌اش شده بود.

مقام‌های آمریکایی نا‌شناس پیش‌تر سازمان‌های اطلاعاتی ایران را مسوول تهیه و ارسال این تصاویر دانسته بودند.

ایران این اتهام را بی‌اساس دانسته است و در مقابل می‌گوید دولت آمریکا باید در مورد «اعزام» مامور سابق اف بی‌آی به ایران پاسخگو باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.