۲۱ صلحبان در سوریه 'آزاد می‌شوند'

به روز شده:  22:12 گرينويچ - جمعه 08 مارس 2013 - 18 اسفند 1391
گروه شهدای یرموک

گروه «شهدای یرموک» مسوولیت گروگان گیری را برعهده گرفته است

سازمان ملل متحد اعلام کرده که مقدمات آزادی ۲۱ نیروی صلحبان فیلیپینی به گروگان گرفته شده در بلندی‌های جولان سوریه فراهم شده است.

جوزفین گوریرو، سخنگوی اداره عملیات حفظ صلح سازمان ملل متحد، می‌گوید که روز جمعه (هشتم مارس) نیروهایی به منطقه فرستاده شدند تا گروگان‌ها را تحویل بگیرند اما به دلیل تاریک شدن هوا «ادامه عملیات خطرناک ارزیابی» و در نتیجه متوقف شد.

این مقام سازمان ملل متحد می افزاید که تلاش برای تحویل گرفتن گروگان‌ها روز شنبه ادامه خواهد یافت.

صلحبانان سازمان ملل متحد از زمان برقراری آتش بس بین اسرائیل و سوریه در سال ۱۹۷۴ در این منطقه مستقر هستند.

هارول لادسوس، رئیس اداره عملیات حفظ صلح سازمان ملل متحد پیش‌تر گفته بود که از گروگان‌ها در زیرزمین چند خانه در یک روستای مرزی نگهداری می‌شود.

به گفته او، حال گروگان‌ها خوب است اما روستای یاد شده زیر آتش توپخانه ارتش سوریه قرار دارد.

گروه «شهدای یرموک» به بی‌بی سی گفته است که صلحبانان سازمان ملل متحد را با این هدف به گروگان گرفته‌ است تا ارتش سوریه آتشباری به سوی آنان را متوقف کند.

گروگان گیر‌ها گفته بودند که صلح بانان سازمان ملل متحد «مهمان» آن‌ها هستند.

ارتش آزاد سوریه، گروه مسلح اصلی شورشیان گروگان گیری این ناظران صلح را محکوم کرده‌ بود.

ژنرال سالم ادریس، رهبر ارتش آزاد سوریه به بی‌بی سی گفته برای آزادی این صلحبانان هرکاری بتواند انجام می‌دهد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، و شورای امنیت سازمان ملل متحد گروگان گیری ناظران صلح را محکوم کرده‌ و خواستار آزادی فوری آن‌ها شده‌ بودند.

در ظرف چند ماه گذشته درگیری‌هایی در دامنه‌های شرقی بلندی‌های جولان بین نیروهای وفادار به بشار اسد و مخالفان مسلح او رخ داده است.

اسرائیل بخش‌های وسیعی از بلندی‌های جولان را در سال ۱۹۶۷ اشغال کرد و کمی بعد آن را ضمیمه خاک خود کرد، اقدامی که هیچ‌گاه در جامعه بین الملل به رسمیت شناخته نشد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.