دولت مصر در شبه جزیره سینا حالت فوق العاده اعلام کرد

به روز شده:  14:20 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

مقامات امنیتی مصر از برقراری حالت فوق العاده در شبه جزیره سینا خبر داده‌اند.

گفته شده که این تصمیم پس از آن گرفته شد که اطلاعاتی درباره یکی از گروه‌های جهادی مبنی بر حملاتی به ساختمان‌های دولتی به دست آمده است.

مقامات مصری نگرانی فزاینده خود را نسبت به شرایط امنیتی در این منطقه بیابانی هم مرز با اسرائیل که محل استقرار شماری از گروه‌های تروریستی است، ابراز کرده‌اند.

در همین رابطه یکی از مقامات وزارت کشور مصر گفته است: "وزرات کشور پس از دریافت اطلاعاتی درباره یکی از گروه‌های تروریستی که قصد حمله به ساختمان‌های دولتی در آن منطقه را دارند، در شمال و جنوب شبه جزیره وضعیت امنیتی را افزایش داده است."

دولت مصر در سال گذشته میلادی و در پی حمله افراد مسلح به یک پاسگاه مرزی که به کشته شدن ۱۶ نظامی مصری منجر شد، حضور نظامی خود را در آن منطقه افزایش داده است.

منابع امنیتی مصر و اسرائیل در آن زمان اعلام کردند که مهاجمان از اسلامگرایان تندرو بودند که در ماه‌های اخیر و در پی سقوط حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق و بحران‌های سیاسی داخل مصر، حضور و فعالیت خود در منطقه را افزایش داده‌اند.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر وعده داده که امنیت را در این منطقه برقرار کند.

حمله به مرزبانان مصری در سال گذشته در نزدیکی گذرگاه مرزی رفح واقع در مرز مشترک مصر، اسرائیل و نوار غزه روی داد.

شبه جزیره سینا در شرق کانال سوئز واقع شده، از شمال به دریای مدیترانه و از جنوب به دریای سرخ محدود و از غرب با اسرائیل و از شمال غرب با نوار غزه هم مرز است.

این بخش از اراضی مصر در جریان جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمد اما در پی موفقیت‌های ارتش مصر در نفوذ به آن در جنگ اکتبر سال ١٩٧٣ و پیمان صلح بین دو کشور در سال ١٩٧٩، نیروهای اسرائیلی این منطقه را تخلیه کردند و آن را به مصر بازگرداندند.

پیمان صلح مصر و اسرائیل برای حضور نظامی مصر در صحرای سینا و نواحی مرزی با اسرائیل و همچنین، حضور نظامی اسرائیل در نوار مرزی با سینا محدودیت‌هایی قایل شده است و برخی منابع مصری این محدودیت‌ها را عامل ضعف نظامی در این منطقه و در نتیجه، ناتوانی در برقراری امنیت قلمداد کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.