بازداشت دوباره ابوقتاده در بریتانیا به دلیل نقض شرایط آزادی مشروط

به روز شده:  11:42 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

یک دادگاه اروپایی اخراج ابوقتاده از بریتانیا را رد کرده است

مقام‌های اداره مهاجرت بریتانیا ابوقتاده، روحانی تندروی اسلام‌گرا را به دلیل آنچه نقض شرایط آزادی مشروط عنوان شده، بازداشت کردند.

ابوقتاده روزگاری دست راست بن‌لادن در اروپا شناخته می‌شد.

این بازداشت روز جمعه ٨ مارس (١٨ اسفند) در لندن و یک روز پس از عملیات پلیس ضدتروریسم بریتانیا انجام گرفته است.

پلیس در این عملیات دو خانه و یک محل دیگر را بازرسی کرده بود.

یک سخنگوی اداره مهاجرت بریتانیا اعلام کرده است بازداشت ابوقتاده به این دلیل است که او شرایط ویژه‌ای را که کمیسیون ویژه تجدیدنظر برای او تعیین کرده بود، نقض کرده است.

ابوقتاده اجازه داشت تنها از ساعت ٨ صبح تا ٤ بعد از ظهر از محل زندگی خود خارج شود و ملزم شده بود یک ردیاب الکترونیک به خود وصل کند، علاوه بر این او اجازه داشت با افراد مشخصی ملاقات کند.

ابوقتاده ۵٢ ساله در اردن با اتهاماتی چون طرح عملیات بمب‌گذاری روبرو است.

بریتانیا قصد اخراج و استرداد او به اردن را داشت که یک دادگاه اروپایی به دلیل بیم شکنجه و استفاده از اطلاعات به دست آمده از شکنجه علیه او حکم داد که او نباید از بریتانیا اخراج شود.

دولت بریتانیا از این حکم اظهار نارضایتی کرده و برای لغو آن تلاش کرده بود.

دوشنبه دادگاه تجدیدنظری در بریتانیا برای رسیدگی دوباره به حکم اخراج ابوقتاده تشکیل می‌شود. ترزا می، وزیر کشور بریتانیا در این دادگاه از موضع دولت بریتانیا دفاع خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.