کشته شدن یک نفر در جریان اعتراضات خشونت آمیز در مصر

به روز شده:  14:09 گرينويچ - شنبه 09 مارس 2013 - 19 اسفند 1391

طرفداران تیم الاهلی پس از صدور رای نهایی متهمان در شهر پورت سعید دست به اعتراض زدند

براساس گزارش‌های دریافتی، دست کم یک نفر در جریان اعتراضات در قاهره، پایتخت مصر کشته شده است. این اعتراضات به نشانه نارضایتی از عدم محکومیت ۷ تن از افسران پلیس پورت سعید انجام گرفته است که در درگیری‌های خشونت بار سال گذشته بین طرفداران دو تیم در یک مسابقه فوتبال مشارکت داشتند.

۲۱ نفری در پی این خشونت‌ها به اعدام محکوم شدند، اما هفت تن از سران پلیس محاکمه نشده اند.

گفته شده که طرفداران دو تیم المصری و الاهلی تظاهراتی در شهرهای قاهره و پورت سعید برپا کردند.

معترضان می‌گویند که این احکام با "اهداف سیاسی" صادر شده است.

در درگیری‌هایی که فوریه سال ۲۰۱۲ میلادی در جریان مسابقه فوتبال بین این دو تیم اتفاق افتاد، دست‌کم ۷۴ نفر کلیک کشته شدند.

حکم اولیه اعدام ۲۱ متهم پرونده این درگیری‌ها در ماه ژانویه کلیک صادر شد.

دادگاه امروز برای چندین نفر دیگر از متهمان پرونده نیز حکم زندان صادر کرده است که دوره آنها متناسب با جرم، از یک سال زندان تا حبس ابد متفاوت است.

روز گذشته (جمعه، هشت مارس) در آستانه برگزاری دادگاه، نیروهای امنیتی در خیابان‌های پورت‌سعید مستقر شدند و ارتش به جای پلیس، کنترل شهر را در دست گرفت.

حسیب عمار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که هم‌اکنون در پورت‌سعید است، می‌گوید که در حوالی ساختمان‌های دولتی در شهر، تانک و نیروهای ارتش مستقر شده‌اند.

در شرایطی وضعیت امنیتی در شهر پورت‌سعید برقرار شده است که امروز در دست‌کم ۱۰ استان از ۲۹ استان مصر، هزاران نفر از نیروهای پلیس دست به اعتصاب زده‌اند.

اعتصاب‌کنندگان می‌گویند که از سوی دولت اسلامگرای محمد مرسی تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با معترضان مصری برخورد کنند. آنها به نبود حمایت لازم در برابر پیگردهای حقوقی احتمالی هم معترض هستند.

شش روز درگیری

دادگاه امروز برای رسیدگی به پرونده درگیری‌های مربوط به مسابقه فوتبال در پورت‌سعید، به دلایل امنیتی در قاهره تشکیل جلسه داد.

پیش از این و زمانی که گفته شد متهمان از پورت‌سعید منتقل خواهند شد، درگیری‌هایی بین معترضان و پلیس رخ داد که برای نزدیک به شش روز ادامه داشت.

گزارش شده است که در این درگیری‌ها دست‌کم هفت نفر کشته شده‌اند.

صدور حکم اولیه اعدام این ۲۱ متهم در ماه ژانویه موجی از اعتراضات را در پورت‌سعید به دنبال داشت و دست‌کم ۳۰ نفر در این درگیری‌ها جان خود را کلیک از دست دادند.

معترضان در این شهر می‌گویند که حکم دادگاه ناعادلانه است و با اهدافی سیاسی صادر شده است.

بیشتر قربانیان درگیری‌های سال میلادی گذشته، از طرفداران تیم الاهلی قاهره بودند و گفته می‌شود که همه ۲۱ نفری که حکم اعدام آنها تایید شده است، از طرفداران تیم المصری پورت‌سعید هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.