انتخابات کنیا: "پیروزی دموکراسی" یا "آزمون دموکراسی"

به روز شده:  13:41 گرينويچ - 10 مارس 2013 - 20 اسفند 1391

کنیا بعنوان یکی از با ثبات ترین دمکراسیهای آفریقا نقش مهمی مبارزه با اسلامگرایان افراطی دارد.

در حالیکه اوهورو کنیاتا رییس جمهور تازه منتخب کنیا انتخابات ریاست جمهوری این کشور آفریقای شرقی را "پیروزی دموکراسی" خوانده است، رایلا اودینگا رقیب او، انتخابات را به دلیل "بی قانونی گسترده" زیر سوال برده و قول داده به دادگاه عالی کنیا شکایت کند.

کمیسیون انتخابات کنیا پس از نزدیک به یک هفته، دیروز شنبه ۱۹ اسفند، نتایج انتخابات را اعلام کرد و اوهورو کنیاتا ثروتمندترین مرد کنیا با ۵۰.۰۷ درصد آرا رایلا اودینگا رقیب اصلی خود را پشت سر گذاشت و رییس جمهور شد.

اگر او کمتر از پنجاه درصد آرا را بدست می آورد انتخابات به دور دوم کشیده می‌شد.

انتخابات این دوره با وجود همه نگرانی ها، آرام برگزار شد و فقط چند مورد خشونت پراکنده و محدود گزارش شد. اما شمارش کامپیوتری آرا دچار نقص جدی شد، از جمله این که آرا باطله را ۸ برابر میزان واقعی تعیین کرد. سرانجام بعلت نقص سیستم، شمارش الکترونیک نیمه کاره رها شد و آرا از اول بصورت دستی شمرده شد.

آقای کنیاتا پس از پیروزی گفت این انتخابات "نشانه بلوغ سیاسی رای دهندگان و فراتر از انتظار بود."

" این پیروزی دمکراسی، پیروزی صلح و پیروزی ملی بود".

۸۶ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند که رکوردی برای کنیا محسوب می شود.

اما رایلا اودینگا، نخست وزیر فعلی، نزدیکترین رقیب آقای کنیاتا، نتیجه انتخابات را "محصول دستکاری گسترده در روند رای گیری" و " آزمونی برای دمکراسی" خواند.

"کاملا روشن است که یک انتخابات مخدوش دیگر،در انتخاب رهبران جدید مانع ایجاد کرده است." با این حال او هوادارانش را به آرامش فرا خواند و گفت: "هرگونه خشونتی این ملت را برای همیشه نابود خواهد کرد."

آقای اودینگا افزود: "بگذارید دادگاه عالی تصمیم بگیرد نتیجه‌ای که کمیسیون انتخابات اعلام کرده درست است یا نه."

او پیش از این به شمارش آرا اعتراض داشت و معتقد بود آرا ۱۱ حوزه مفقود شده و به همین دلیل او ۲۵۰ هزار رای را از دست داده است.

در انتخابات دوره گذشته در سال ۲۰۰۷ ، نامزدهای شکست خورده از جمله آقای کنیاتا انتخاب را مخدوش خواندند و هواداران این نامزدها دست به اسلحه بردند. این خشونتها هزار کشته و ۶۰۰ هزار آواره بر جا گذاشت.

در این دوره قانون اساسی کنیا برای جلوگیری از شک و شبهه در نتیجه آرا و کاهش امکان تقلب تغییر کرد با این حال ابراز تردید به درستی انتخابات همچنان در این دوره هم بشدت مطرح است.

کنیا بعد از سومالی دومین کشوری شد که رییس دولتش باید در دادگاه جنایات جنگی محاکمه شود

آقای کنیاتا به اتهام نقشی که در این خشونتها داشته باید چهارماه دیگر در دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه محاکمه شود. اما پیش از او یار انتخاباتی‌اش، ویلیام راتو در همین دادگاه به همین اتهام محاکمه خواهد شد. هم آقای کنیاتا و هم آقای راتو این اتهامات را بشدت تکذیب می‌کنند.

این محاکمه، دولتهای غربی را در قبال انتخاب آقای کنیاتا در موضعی دشوار قرار داده است. به همین دلیل بیشتر واکنشها به برگزاری بدون خشونت انتخابات معطوف بوده تا پیروزی آقای کنیاتا.

جان کری وزیر خارجه آمریکا برگزاری انتخابات در کنیا را "لحظه ای تاریخی" خواند و گفت آمریکا " دوست و متحدی قوی برای مردم کنیا" باقی خواهد ماند، اما معاون او در امور آفریقا یعنی جانی کارسون پیشتر در باره عواقب حضور آقای کنیاتا بعنوان رییس دولت کنیا هشدار داده بود.

با اینکه بیشتر ناظران بین المللی انتخابات را دمکراتیک و عادلانه خواندند اما اشکالات رای گیری و شمارش آرا جای شک و شبهه را باز گذاشته است.

آقای کنیاتا هر چند اتهامات دادگاه جنایات جنگی را مداخله غرب در امور کنیا می داند، اما بعد از انتخاب شدن گفت: "من به کشورهای دنیا اطمینان می دهم که با تمام ملل و نهاد ها همکاری کنم." البته او اضافه کرد که انتظار دارد "جامعه بین المللی به حاکمیت و حکومیت دمکراتیک کنیا احترام بگذارد".

به نظر نمی رسد پایان گرفتن انتخابات، تنش سیاسی را در قطب اقتصادی شرق و مرکز آفریقا کاهش داده باشد، و شاید شوخی‌هایی که مردم برای آقای کنیاتا ساخته‌اند کوچکترین چالشی باشد که او پیش رو دارد، شوخی‌هایی مثل اینکه او از لاهه و با اسکایپ کشور را مدیریت خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.