زنان آهنین برمه رو در روی سرمایه‌گذاران چینی

به روز شده:  13:15 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391

حرکت برمه به سوی دموکراسی، برای اولین بار در دهه های گذشته، به مردم این کشور اجازه داده است تا در برابر چیزهایی که نمی پسندند به تظاهرات بپردازند. به نظر می‌رسد که سرمایه گذاران چینی از جمله این موارد هستند.

من در قعر یک معدن روباز وسیع ایستاده‌ام و مانند یک ذره کوچک به نظر می‌رسم.

همکارانم صدها متر بالاتر از من ایستاده‌اند، ولی نه تنها صدای فریاد من را نمی شنوند، بلکه چهره ام را هم نمی‌توانند ببینند.

از دید آن‌ها، کامیون های غول پیکری که به سمت پایین این گودال حرکت می‌کنند، شبیه به اسباب‌بازی های کودکان هستند.

این یکی از ۱۰ معدن مس بزرگ در جهان است و انتظار می‌رود که در طی ۳۰ سال آینده ده‌ها میلیارد دلار درآمد تولید کند.

به گفته شرکای چینی این معدن، فلزی که در اینجا، در شمال غربی منطقه ساگایینگ، بدست می‌آید از خالص ترین نمونه‌ها در سراسر جهان است و عده بسیاری به دنبال آن هستند.

مدیر معدن، گنگ یی، نگران وقفه های ایجاد شده در روند گسترش معدن است

بیشتر این مواد به ژاپن، مالزی و خاورمیانه صادر می‌شود ولی گنگ یی، مدیر اجرایی جوان اهل پکن، معتقد است که به زودی خود برمه نیز به یکی از مشتری‌های اصلی این مواد تبدیل خواهد شد.

با اینکه پنج دهه حکومت نظامی، برمه (یا آنطور که نظامی ها آن را نامیدند: میانمار) را به یکی از فقیرترین کشورهای منطقه تبدیل کرده است، این کشور در تلاش است تا به یک "پل طلایی" میان دو ابرقدرت اقتصادی هند و چین تبدیل شود.

برای رسیدن به این هدف، سرمایه خارجی از ملزومات فوری به شمار می‌آید.

کوکو هلایینگ، مشاور عالی سیاسی دولت، می‌گوید: "صادقانه بگویم، ما سرمایه لازم برای اجرای اصلاحات اقتصادی را نداریم. نمی‌توان سرمایه داری را بدون سرمایه اجرایی کرد."

زن آهنین، آیه نت، می‌گوید که پسمانده های معدن دارای مواد اسیدی است که به زمین‌های زراعی صدمه می‌زند

این معدن مس یک سرمایه‌گذاری مشترک میان کمپانی شرکت وانبائو (زیرمجموعه کمپانی اسلحه سازی نورینکو) و شاخه اقتصادی بدنام ارتش برمه است که در همه چیز از آبجو گرفته تا بانکداری دارای منافع مالی است و بخش سنگ‌های قیمتی را نیز در انحصار خود درآورده است.

رابطه نزدیک آن‌ها با افراد نظامی باعث شده است تا آن‌ها دست بالا را در بستن قرارداد با شرکت های خارجی داشته باشند؛ از جمله این مورد که در سال ۲۰۱۱ و پیش از به قدرت رسیدن دولت به ظاهر غیرنظامی قبضه شد.

ولی در برمه جدید، چنین قراردادهایی مورد پرسش افکار عمومی قرار می‌گیرد.

انتخابات دموکراتیکی که اخیرا در این کشور برگزار شد، به سانسور پایان داد و منجر به آزادی صدها زندانی سیاسی شد. حالا بسیاری برای اولین بار در طول عمر خود، قدرت را زیر سؤال می‌برند.

دو دختر عمو، که حالا به چهره‌های شناخته شده‌ای در برمه بدل شده‌اند، سرکردگی مخالفت با طرح یک میلیارد دلاری گسترش این معدن را بر عهده دارند که گفته می‌شود بر ۳ هزار هکتار مزرعه و ۲۶ دهکده در نزدیکی شهر مونیوا اثر خواهد گذاشت.

او وی تاتاتما: "کوه‌ها ارزشمندند"

این دو کشاورز زاده، که یک شاعر محلی آن‌ها را "زنان آهنین" نامیده است، رهبری هزاران روستایی، راهب و فعال محیط زیست را بر عهده دارند که به آنچه غصب غیرقانونی زمین‌های خود می‌دانند، معترضند.

این دو زن از اهالی دهکده وِت همای (به معنی خوک خواب آلود) هستند. آن‌ها همراه با ده‌ها خانوار دیگر، در برابر تخلیه خانه‌هایشان و نقل مکان به دهکده ای نوساز با خانه‌های یک شکل با سقف های شیروانی، مقاومت می‌کنند.

دختر عموی جوان تر، توه توه وین، صورتی گرد، صدایی خش دار و اخلاقی به تندی سیری که در بازار می‌فروشد دارد.

او می‌گوید: "ما خواهان تعطیلی فوری این معدن هستیم. هیچ‌کس حق ندارد زمین‌های ما را استعمار کند."

آیه نت، دختر عموی او را در مزرعه شان در نزدیکی یک گورستان زباله ملاقات می‌کنم. او از کاهش محصول کنجد و لوبیایش، از زمان آغاز طرح گسترش معدن، گله می‌کند.

او می‌گوید: "وقتی باران می‌آید، آب از زباله دان می‌گذرد و وارد زمین‌های ما می‌شود. این آب خاصیتی اسیدی دارد. ما نمی‌خواهیم غرامت دریافت کنیم، فقط می‌خواهیم که مانند نسل های گذشته در اینجا زندگی کنیم و به کشت و کار خود بپردازیم."

هواداران محیط زیست و فعالان سیاسی گروه دموکراسی خواه "نسلِ موج" نیز به اعتراضات روستاییان پیوسته اند.

چین در برمه

  • چین نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار در برمه سرمایه‌گذاری کرده است (یک سوم کل سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور)
  • حدود ۱۳ میلیارد دلار از این میزان مربوط به سال ۲۰۰۸ به این سو است
  • بیشتر سرمایه‌گذاری در بخش نیروی برق آبی، نفت و گاز، معادن، سنگ یشم و چوب ساج انجام شده است
  • منتقدان می‌گویند که یک پروژه ۲.۵ میلیارد دلاری برای احداث خط لوله دوگانه از خلیج بنگال تا غرب چین، برای چین انرژی ارزان‌قیمت فراهم خواهد کرد در حالی که رانگون همچنان از قطع برق رنج خواهد برد.
  • در سال ۲۰۱۱ برمه یک پروژه برق آبی را متوقف کرد: سد مییتسون بر روی رود ایراوادی که در صورت بهره برداری، مخزنی به بزرگی سنگاپور ایجاد می کرد

برخی از افراد محلی ادعا می‌کنند که اسید سولفوریکی که برای استخراج مس از سنگ معدن استفاده می‌شود، آب آشامیدنی منطقه را آلوده کرده است ولی کمپانی وانبائو این موضوع را تکذیب می‌کند.

او وی تاتاتما، راهب ۲۱ ساله از شهر ماندالای، می‌گوید که در روزنامه درباره این معدن خوانده و برای حمایت از معترضان آمده است.

او می‌گوید: "وقتی دیدم که زنان ده بر روی زمین نشسته‌اند و سرود ملی را به نشانه اعتراض می‌خوانند، گریه ام گرفت. کوه‌ها به اندازه والدین ما ارزشمندند... برای همین احساس می‌کردم که دارند مادر خودم را سلاخی می‌کنند."

طرحی برای نقل مکان معبدی که در گذشته متعلق به یک استاد بودایی سرشناس بوده است، صدها راهب دیگر را نیز به اینجا کشانده است.

آن‌ها به همراه دیگر معترضان برای چند روز این معبد را، که بر روی تپه ای در مرکز معدن قرار دارد، به تصرف خود درآوردند.

از زمانی که آن‌ها را با توسل به زور از معبد بیرون کردند، پلیس شب و روز از این محل مراقبت می‌کند.

گنگ یی، مدیر این معدن، اعتراف می‌کند که اعتراض ها به او "حس ناراحتی و نا امنی" داده است و او هنوز به خاطر تاخیری که در طرح گسترش معدن ایجاد شده است نگران است.

او می‌پرسد: "این کشور بدون حاکمیت قانون و ثبات، چگونه می‌تواند سرمایه خارجی را جذب و حفظ کند؟"

او می‌گوید: "از دید ما، دولت و افراد با نفوذ باید به این موضوع توجه کنند."

هنگامی که دولت در نهایت وارد بازی شد، این رودررویی چهره ای خشن به خود گرفت.

معبد در محل احداث معدنی جدید در کوه لتپاداونگ قرار دارد

۲۸ نوامبر سال پیش، پلیس ضد شورش چادرهای معترضان که فعالیت‌ معدن را متوقف کرده بود را جمع آوری کرد.

حدود ۱۰۰ روستایی و راهب صدمه دیدند. بسیاری از آن‌ها دچار سوختگی های شدید در اثر استفاده از مهمات آتش زا (احتمالاً فسفر سفید) شدند.

این سرکوب خشن یادآور تلخی از این موضوع بود که گذار برمه به سوی دموکراسی، هنوز در مراحل ابتدایی خود به سر می‌برد.

بسیاری معتقدند که دولت طوری عمل کرده است تا چین، همسایه قدرتمند شمالی و بزرگترین سرمایه‌گذار در این کشور، را عصبانی نکند.

محبوبیت رئیس جمهور تین سین، سال گذشته و در پی تعلیق فعالیت سد ۳.۶ میلیارد دلاری مییتسون بر روی رودخانه ایراوادی (یکی دیگر از پروژه های جنجال برانگیز چینی)، افزایش چشمگیری یافت، ولی احتمالاً به او هشدار داده شده تا دوباره مرتکب چنین اشتباهی نشود.

هرچه باشد اخیراً موجی از چینی-هراسی برمه را فراگرفته است.

در تظاهراتی در مقابل سفارت چین در رانگون بر روی پلاکاردی نوشته است: "اینجا کشور ما است، چین خونخوار برو بیرون!"

کیا مین سوه، سردبیر روزنامه ده وویس، می‌گوید که بسیاری از مردم برمه از چین به خاطر روابط صمیمانه اش با حکومت نظامی متنفرند و حالا مصمم شده‌اند تا به سلطه بی رقیب چین پایان دهند.

او می‌گوید: "رژیم سابق همه چیزش را از چین می گرفت: مشروعیت، تسلیحات و حمایت سیاسی (به عنوان مثال استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل) و مردم هم سال‌های سال باید با این موضوع کنار می‌آمدند. حالا همه خشم خود از چین را در اعتراض به این معدن همسو کرده‌اند."

شش نفر از معترضان روبروی سفارت، به برگزاری تظاهرات بدون اخذ مجوز متهم شدند که در صورت مجرم شناخته شدن، به پرداخت جریمه و دو سال حبس محکوم خواهند شد.

پرونده تحقیق پارلمانی درباره ادامه روند گسترش این معدن توسط آنگ سان سو چی، رهبر مخالفان مدیریت می شود.

این پرونده برای این برنده جایزه نوبل، مانند یک جام زهر است.

معلوم نیست که او تا چه حد حاضر است تا چین و یا سران برمه را زیر سؤال ببرد: بیرون از راهروهای مجلس، قدرت اصلی هنوز در دستان ارتش قرار دارد.

بلافاصله پس از سرکوب و در تظاهراتی در شهر مونیوا، آنگ سان سو چی به خاطر محکوم کردن خشونت پلیس مورد تشویق معترضان قرار گرفت. ولی او بر روی اهمیت داشتن روابط دوستانه با کشورهای همسایه نیز تأکید کرد.

نقش او به عنوان نماد دموکراسی خواهی در برمه کاملاً تعریف شده بود: او برای آزادی در مقابل یکی از سرکوبگر ترین رژیم های جهان ایستادگی کرد.

ولی حالا که او به یک سیاستمدار منتخب بدل شده است، او از طرفی با ژنرال های ارتش و از طرف دیگر با زنان آهنین مواجه است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.