رای‌گیری برای انتخاب پاپ جدید آغاز شد

به روز شده:  16:50 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391
عزیمت کاردینال ها به سوی واتیکان

کاردینال های انتخاب کننده پاپ با عزیمت به واتیکان روند انتخاب جانشین بندیکت شانزدهم را آغاز کردند

روند انتخاب رهبر جدید کلیسای کاتولیک آغاز شده است.

صبح سه شنبه، ٢٢ اسفند (١٢ مارس)، یکصد و پانزده کاردینال مجاز به شرکت در انتخاب پاپ وارد مجتمع دربار واتیکان، مقر رهبر کلیسای کاتولیک شدند تا جانشین پاپ بندیکت شانزدهم را که در پایان ماه فوریه از این سمت کناره گرفت انتخاب کنند.

از سال ١٩٧٠، تنها کاردینال‌ هایی حق دادن رای در انتخاب پاپ جدید را دارند که در زمان برگزاری انتخابات، به سن هشتاد سالگی نرسیده باشند و در نتیجه، در رای گیری برای گزینش جانشین بندیکت شانزدهم، بیش از شصت کاردینال کهنسال‌تر مشارکت ندارند.

پس از ورود کاردینال ها به واتیکان، مراسم مقدماتی تشکیل انجمن سری انتخاب پاپ چدید با برگزاری مراسم دعا در کلیسای سن پیتر آغاز شد و کاردینال ها برای شرکت در رای گیری، در ساعات بعد از ظهر به طور دستجمعی به سوی نمازخانه سیستین حرکت کردند.

روز گذشته کسانی که برای خدمت در زمان برگزاری انجمن سری انتخاب شده اند، مانند خدمتکاران و محافظان، با شرکت در مراسمی خاص، سوگند خوردند که از هرگونه اقدامی برای آگاهی از روند انتخاب پاپ و افشای آن، از جمله از طریق نصب وسایل استراق سمع، خودداری ورزند.

کاردینال های رای دهنده نیز پس از حضور در نمازخانه سیستین، یک به یک سوگند خوردند که جریان انتخاب پاپ را افشا نکنند و در غیر این صورت، از سوی کلیسا تکفیر خواهند شد.

نمازخانه سیستین

انجمن سری کاردینال ها برای انتخاب پاپ در نمازخانه سیستین تشکیل می شود

دور اول رای گیری با ورقه امروز صورت گیرد در حالی که انتخاب هیچ یک از کسانی که از آنان به عنوان پاپ احتمالی نام برده می شود قطعی به نظر نمی رسد.

در صورتی که پاپ در دور اول رای گیری انتخاب نشود، یک بار دیگر نیز در اواخر روز سه شنبه رای گیری صورت خواهد گرفت و در صورت لزوم، رای گیری تا تعیین پاپ در روزهای بعد ادامه خواهد یافت.

براساس سنت های موجود، پس از هر بار رای گیری با ورقه، آرا در محفظه خاصی سوزانده می شود و دود آن از دودکش نصب شده بر فراز نمازخانه سیستین خارج خواهد شد.

در انتظار پاپ جدید

کسانی که در انتظار انتخاب پاپ جدید در برابر واتیکان اجتماع کرده اند، با مشاهده رنگ دودی که از دودکش خارج خواهد شد از خاتمه یا ادامه رای گیری اطلاع می یابند.

در پایان هر دور رای گیری، اگر پاپ جدید انتخاب نشده باشد، برگه های رای قبل از سوزانده شدن به ماده ای آغشته می شود که دود سیاه تولید می کند اما با انتخاب پاپ، سوزاندن برگه های رای دود سفید تولید خواهد کرد.

دود سفید پس از انتخاب پاپ بندیکت شانزدهم

دود سفید نشانه انتخاب پاپ است

پس از انتخاب پاپ جدید، از او درباره پذیرش تصمیم کاردنیال ها سئوال می شود و در صورتی که پاسخ مثبت باشد، از او خواسته می شود نامی را که مایل است در مقام زعامت کلیسا به آن نامیده شود اعلام دارد.

در پایان این مراسم، دوره رهبری دینی پاپ بر حدود یک میلیارد و دویست میلیون کاتولیک در سراسر جهان آغاز می شود.

معمولا، پاپ از میان کاردینال ها برگزیده می شود و در حال حاضر هم، از سه تن از کاردینال ها به عنوان "نامزدهای برتر" انتخاب به مقام پاپ جدید نام برده می شود.

ظاهرا احتمال گزینش کاردنیال آنجلو اسکولا، ایتالیایی، کاردینال اودیلو شرر، برزیلی و کاردینال مارک اولت، کانادایی، بیش از سایرین است هر چند کارشناسان هشدار داده اند که در گذشته، نتیجه رای گیری گاه کاملا غیرمنتظره بوده است.

اسامی چند کاردینال دیگر از اتریش، مجارستان، مکزیک، فیلیپین، آمریکای جنوبی و ایالات متحده نیز در میان کسانی ذکر شده که احتمال انتخاب آنان وجود دارد.

پس از انتخاب پاپ جدید، مراسم رسمی ادای سوگند او برگزار می شود و در پی آن، علاوه بر مقام اسقفی رم و زعامت کلیسای کاتولیک جهان، فرمانروایی کشور واتیکان را نیز برعهده خواهد داشت.

به اعتقاد پیروان کلیسای کاتولیک، پاپ جدید به عنوان نایب مسیح بر زمین، عضوی از سلسله ای است که با رهبری سن پیتر (پطرس قدیس) از حواریون برجسته عیسی مسیح آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است. پاپ جدید دویست و شصت و ششمین عضو از این سلسله خواهد بود.

معمولا رهبران کلیسای کاتولیک، مقام خود را تا زمان مرگ حفظ می کنند اما پاپ بندیکت شانزدهم، در اقدامی کم سابقه، پس از چندین قرن، نخستین پاپی بود که از مقام خود کناره گرفت و "بازنشسته" شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.