طرف‌های درگیر در جنگ سوریه کودکان را 'استخدام می‌کنند'

به روز شده:  10:49 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
کودکان سوریه

خشونت‌های دو سال گذشته بر تمام جوانب زندگی کودکان سوریه اثر گذاشته است

صندوق نجات کودکان، یک نهاد خیریه بریتانیایی می‌گوید طرف‌های درگیر در جنگ سوریه، شمار زیادی از کودکان زیر ۱۸ سال سوریه را برای مقاصد نظامی به کار گرفته‌اند.

این سازمان در گزارش اخیر خود گفته که هر دو طرف بحران از این کودکان به عنوان باربر، نگهبان، خبرچین و جنگجو و در مواردی به شکل سپر انسانی بهره‌برداری می‌کنند.

صندوق نجات کودکان گفته است که نزدیک به دو میلیون کودک سوری نیازمند کمک و یاری هستند و خشونت‌های دو سال گذشته بر تمام جوانب زندگی آنان اثر جدی گذاشته است.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که پژوهشگران ترکیه دریافته‌اند که از هر چهار کودک سوری که از آنها پرسش شده، سه نفر گفته‌اند که دست کم یکی از نزدیکان خود را در درگیری‌های سوریه از دست داده‌اند.

همچنین، یک کودک از هر سه کودک، گفته است که مورد ضرب و شتم و یا اصابت گلوله قرار گرفته است.

بسیاری از این افراد به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند و در شرایط بهداشتی نامناسبی زندگی می‌کنند که خطر ابتلای آنان به انواع بیماری‌ها را افزایش داده است.

به دلیل ادامه جنگ، بسیاری از خانواده‌های سوری برای یافتن مواد غذایی با دشواری مواجه هستند و کمبود این مواد منجر به افزایش شدید قیمت آنها شده و خانواده‌های فقیر را از دسترسی به غذای کافی محروم کرده است.

آموزش کودکان سوریه هم با اختلال رو به رو شده و نزدیک به دو هزار مدرسه یا در درگیری‌ها آسیب دیده و یا به پناهگاه موقت برای اسکان بی‌جاشدگان داخلی تبدیل شده است.

گزارش صندوق نجات کودکان یادآور می‌شود که کودکان سوریه، 'قربانیان فراموش شده' بحران این کشور هستند. آنان با خطر مرگ و آسیب‌های روحی و روانی رو به رو بوده و از امکانات اولیه کمک‌رسانی نیز محروم هستند.

صندوق نجات کودکان خواهان کمک‌های بین‌المللی برای کودکان و نوجوانان سوری شده و تاکید کرده که تنها راه پایان دادن به درد و رنج این کودکان، توقف جنگ است.

در گزارش این سازمان آمده که گروه‌های نظامی در هر دو سوی درگیری‌، شماری از کودکان را به اجبار به استخدام خود در آورده‌اند.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که برای گروهی از خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان سوری، ورود به فعالیت‌های نظامی مایه مباهات است.

صندوق نجات کودکان می‌گوید در برخی موارد از کودکان هشت ساله به عنوان سپر انسانی استفاده شده است.

روز گذشته یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد هم کلیک درباره ظهور 'نسل سوخته‌ای' از کودکان سوریه هشدار داد.

یونیسف با انتشار گزارشی گفت که میلیون‌ها کودک سوری در شرایطی رشد می‌کنند که چیزی جز جنگ، محرومیت از تحصیل و آسیب‌های روانی نصیب آن‌ها نشده است.

به گفته یونیسف، این آسیب ها می‌تواند باعث یاس کودکان و نومیدی آنان از زندگی شود.

این گزارش خاطرنشان کرده است که کودکان سوریه تحمل ادامه جنگ برای یک سال دیگر را ندارند.

آوارگان سوریه

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.