دود سیاه بر فراز نمازخانه سیستین رم: پاپ هنوز انتخاب نشده است

به روز شده:  12:55 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

پس از توافق بر فرد جدید، به جای این دود سیاه، دود سفید از دودکش نصب شده بر فراز نمازخانه سیستین خارج خواهد شد

انتشار دود سیاه بر فراز نمازخانه سیستین در رم نشانه آن است که دور اخیر رای دهی کاردینال‌های کلیسای کاتولیک برای انتخاب پاپ جدید هم بی نتیجه بوده است.

امروز (چهارشنبه) دومین روز شور کاردینال‌ها برای انتخاب جایگزینی برای پاپ بندیکت شانزدهم است که ماه گذشته میلادی استعفا داد.

یکصد و پانزده کاردینال در نمازخانه سیستین خواهند ماند تا حداقل دو سوم آنها بر سر رهبر معنوی جدید بیش از یک میلیارد مسیحی کاتولیک توافق کنند.

رای‌دهی امروز عصر ادامه خواهد یافت و هر روز چهار بار تکرار خواهد شد تا بالاخره بر یک نفر توافق حاصل آید.

پس از توافق در مورد پاپ جدید، به جای دود سیاه، دود سفید از دودکش نصب شده بر فراز نمازخانه سیستین انتشار داده خواهد شد.

پاپ معمولا از میان کاردینال های کلیسای کاتولیک برگزیده می شود و پس از انتخاب او، مراسم رسمی ادای سوگند برگزار می شود و در پی آن، علاوه بر مقام اسقفی رم و زعامت کلیسای کاتولیک جهان، پاپ فرمانروایی 'کشور' واتیکان را نیز برعهده خواهد داشت.

به اعتقاد پیروان کلیسای کاتولیک، پاپ جدید به عنوان نایب عیسی مسیح بر زمین، عضوی از سلسله ای است که با رهبری سن پیتر (پطرس قدیس) از حواریون برجسته عیسی مسیح آغاز شد و تا کنون ادامه داشته است. پاپ جدید دویست و شصت و ششمین عضو از این سلسله خواهد بود.

معمولا رهبران کلیسای کاتولیک، مقام خود را تا زمان مرگ حفظ می کنند اما پاپ بندیکت شانزدهم، در اقدامی کم سابقه، پس از حدود شش قرن، نخستین پاپی بود که از مقام خود کناره گرفت و 'بازنشسته' شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.