داستان انتخاب پاپ جدید

به روز شده:  20:01 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
پاپ فرانسیس اول

پاپ فرانسیس نخستین پاپ از قاره آمریکاست که رهبری کلیسای کاتولیک را برعهده می گیرد

کاردینال خورخه ماریو برگولیو به عنوان دویست و شصت و ششمین پاپ به رهبری کلیسای کاتولیک انتخاب شده است.

روز چهارشنبه ۱۳ مارس ۲۰۱۳ دربار واتیکان اعلام کرد که انجمن مخفی کاردینال‌های انتخاب کننده پاپ پس از دو روز تبادل نظر و رای گیری، کاردینال برگولیو را به عنوان عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک برگزیده اند.

او طبق سنت رایج در کلیسای کاتولیک، پس از قبول رای انجمن سری در انتخاب او به رهبری کلیسای کاتولیک، نام پاپ فرانسیس را برای خود برگزید.

رای‌گیری برای انتخاب پاپ جدید روز سه شنبه در نمازخانه سیستین، واقع در مجتمع واتیکان آغاز شد و تا امروز ادامه داشت و با توافق دست کم دو سوم کاردینال های شرکت کننده در رای گیری، کاردینال فرانسوی ژان-لوئی توران، از کاردینال های ارشد حوزه کلیسایی رم، به زبان لاتین و با عبارت "خبر بسیار مسرت بخشی را ابلاغ می کنم" نام پاپ جدید را اعلام کرد.

مراسم مذهبی تاجگذاری پاپ جدید به عنوان نایب مسیح بر زمین و همچنین رئیس کشور واتیکان روز ١٩ مارس برگزار می شود و انتظار می رود که علاوه بر چند هزار زائر و جهانگرد، شماری از مقامات ارشد کشورهای مختلف در این مراسم حضور یابند.

پاپ فرانسیس آرژانتینی است و در زمان انتخاب به مقام پاپ، سراسقف کلیسای بوئنوس آیرس بوده است.

رهبر جدید کلیسای کاتولیک ۷۶ سال سن دارد. پاپ بندیکت شانزدهم هنگام انتخاب به رهبری کلیسا هفتاد و هشت سال داشت و سلف او، پاپ جان پل دوم در سن پنجاه و هشت سالگی به این مقام رسید که سن نسبتا جوانی برای این مقام بود.

پاپ فرانسیس، اولین پاپ طی حدود ششصد سال گذشته است که با کناره گیری پاپ قبلی و در زمان حیات او این مقام را برعهده می گیرد.

دود سفید بر فراز نمازخانه سیستین

برخاستن دود سفید از دودکش نمازخانه سیستین از انتخاب پاپ جدید خبر داد

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر سابق کلیسای کاتولیک، پس از هشت سال زعامت کلیسا، سرانجام ماه گذشته اعلام کرد که به دلیل "ققدان توان ذهنی و جسمی" از این مقام کناره گیری می‌کند و به این ترتیب، نخستین پاپی بوده است که در بیش از هفتصد سال گذشته به اراده و میل خود، از این مقام کنار رفته است.

حدود یک میلیارد و دویست میلیون نفر از جمعیت جهان مسیحی کاتولیک هستند و روحانیون کاتولیک، از جمله کاردینال ها، از نژادها و ملیت های گوناگون هستند اما در قرون اخیر، اکثر پاپ‌ها از اهالی سرزمین ایتالیا بوده اند.

با اینهمه، طی دو دوره گذشته، پاپ جان پل دوم اهل لهستان و پاپ بندیکت شانزدهم اهل آلمان بودند و پاپ فرانسیس نیز سومین غیرایتالیایی است که در طول بیش از سه دهه اخیر به این مقام می رسد.

او همچنین نخستین کسی است که از قاره آمریکا رهبری کلیسای کاتولیک را برعهده می گیرد.

پاپ جدید و چالش های پیش رو

روند انتخاب پاپ از صبح سه شنبه با ورود کاردینال‌های مجاز به شرکت در انتخاب پاپ به واتیکان، برگزاری مراسم دعا و سپس تشکیل انجمن سری در نمازخانه سیستین آغاز شد.

از سال ١٩٧٠، تنها کاردینال‌‌هایی حق دادن رای در انتخاب پاپ جدید را دارند که در زمان برگزاری انتخابات، به سن ۸۰ سالگی نرسیده باشند و در نتیجه، در رای گیری برای گزینش جانشین بندیکت شانزدهم، یکصد و پانزده کاردینال از نقاط مختلف جهان شرکت داشتند و حدود شصت کاردینال کهنسال‌تر در این رای گیری شرکت نکردند.

پاپ بندیکت شانزدهم

کناره گیری پاپ بندیکت، پاپ آلمانی تبار، انتخاب پاپ جدید را الزام آور کرد

روز پیش از آغاز رای‌گیری، کسانی که برای خدمت در زمان برگزاری انجمن سری انتخاب شده بودند، مانند خدمتکاران و محافظان، با شرکت در مراسمی خاص، سوگند خوردند که از هرگونه اقدامی برای آگاهی از روند انتخاب پاپ، از جمله از طریق نصب وسایل استراق سمع، و افشای اطلاعات خود اجتناب کنند.

کاردینال‌های رای دهنده نیز پس از حضور در نمازخانه سیستین، یک به یک سوگند خوردند که جریان انتخاب پاپ را افشا نکنند و در غیر این صورت، از سوی کلیسا تکفیر خواهند شد.

رای‌گیری برای انتخاب پاپ با ورقه صورت می گیرد و در پایان هر دور رای گیری، اوراق رای به دقت بررسی و سپس سوزانده و دود آن از دودکشی که بر فراز نمازخانه سیستین نصب شده، خارج می شود. جمعیتی که برای آگاهی از نتیجه رای گیری در برابر واتیکان اجتماع کرده، با مشاهده رنگ دود از ادامه رای گیری یا انتخاب پاپ جدید آگاه می شود.

در صورتی که رای گیری به نتیجه نرسیده باشد، اوراق به ماده شییمایی خاصی آغشته می‌شود که دود سیاه تولید می کند، اما با انتخاب پاپ جدید، ورقه های رأی بدون این ماده سوزانده می شود و دود سفید ناشی از سوزاندن آنها، آغاز رهبری پاپ جدید را به این شکل سنتی به آگاهی اجتماع کنندگان در برابر واتیکان می‌رساند.

به گزارش رسانه‌ها، پیش از آغاز روند انتخاب رهبر جدید کلیسای کاتولیک، ماموران واتیکان تعدادی ردای سفید و کفش سرخ ویژه پاپ را به اندازه های مختلف تدارک دیده بودند تا به محض انتخاب پاپ جدید، وی بتواند ردای خاص خود را بر تن کند.

رداهای آماده

ردای زعامت کلیسای کاتولیک به اندازه‌های مختلف پیش بینی شده بود

پاپ جدید در حالی دوران رهبری خود را آغاز می‌کند که کلیسای کاتولیک با چالش‌های جدی مواجه است.

علاوه بر تعارضی که برخی جنبه های زندگی امروزی با مبانی تمامی مذاهب دارد، کلیسای کاتولیک، که گروه قابل توجهی از پیروان آن در کشورهایی با نظام دموکراتیک یا دست کم برخوردار از آزادی های فردی و فرهنگی زندگی می کنند، با تضاد بین این آزادی‌ها و قواعد و آداب مورد نظر کلیسا دست به گریبان است.

مخالفت کلیسا با جلوگیری از بارداری و سقط جنین و همچنین موقعیت همجنسگرایان، در کنار برخی رسوایی‌های اخیر از جمله وقوع موارد تعرضی جنسی به کودکان در نهادهای وابسته یا تحت نام کلیسای کاتولیک، از جمله مشکلات و سئوالاتی است که پاپ جدید باید برای آنها راه حل و پاسخ بیابد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.