کاردینال آرژانتینی به عنوان پاپ جدید معرفی شد

به روز شده:  18:09 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
پاپ فرانسیس اول

پاپ فرانسیس اول به ساده زیستی معروف است

کاردینال خورخه ماریو برگولیو از آرژانتین که تا امروز سراسقف کلیسای بوئنوس آیرس بود، به عنوان رهبر جدید کلیسای کاتولیک انتخاب شد و لقب پاپ فرانسیس را برای خود برگزید.

این نخستین بار است که پاپ از قاره آمریکا انتخاب می‌شود.

عصر امروز چهارشنبه ۱۳ مارس ۲۰۱۳ برآمدن دود سفید از دودکش نمازخانه سیستین در رم از انتخاب پاپ جدید در پنجمین دور رأی‌گیری کاردینال‌ها خبر داد.

بلافاصله ناقوس کلیسای سن پیتر واتیکان و فریاد شادی جمعیتی که در میدان مقابل این کلیسا در انتظار انتخاب پاپ بودند طنین‌انداز شد.

ساعتی بعد کاردینال ژان-لوئی توران، کاردینال فرانسوی و از مقامات ارشد کلیسای کاتولیک بر بالکن کلیسای سن پیتر اعلام کرد که پاپ جدید کاردینال خورخه ماریو برگولیو ۷۶ ساله از آرژانتین است.

پاپ فرانسیس اول برای نخستین بار در این سمت برای حاضران در میدان سن پیتر سخنرانی کرد.

پاپ جدید از حاضران خواست که برای آمرزش او دعا کنند و سپس برای آنها دعا کرد.

او جانشین پاپ بندیکت شانزدهم می شود که ماه گذشته از سمت خود کناره گیری کرد و گفت که دیگر توانایی کافی برای هدایت کیلسای کاتولیک را ندارد.

۱۱۵ کاردینالی که از بعدازظهر سه شنبه در قرنطینه بودند، پیش از انتخاب پاپ جدید در چهار رأی گیری شرکت کردند که هیچ یک از نامزدهای به عهده گرفتن مسئولیت رهبری کلیسای کاتولیک در آن رأی کافی به دست نیاورد.

اما در پنجمین دور رأی گیری، پاپ جدید دست کم دو سوم آرای کاردینال‌ها را کسب کرد.

او پیش از ظاهر شدن در برابر انظار عمومی پیشنهاد تصدی مقام تازه را رسما پذیرفت و کاردینال ها در برابر او سوگند وفاداری یاد کردند. او سپس دقایقی را در نمازخانه ویژه پاپ به نیایش پرداخت و لقب خود را انتخاب کرد.

کشیش شان مک نایت، رئیس مجمع کشیشان کاتولیک ایالات متحده با ابراز رضایت از انتخاب پاپ جدید از نیمکره غربی، از رشد چشمگیر کلیسای کاتولیک در آمریکای جنوبی و مرکزی خبر داد.

آقای مک نایت در مصاحبه با بی بی سی فارسی، گفت کاردینال ها کسی را خدایت کرده اند تا در دوره ای که گرایش به مسیحیت تبشیری افزایش یافته، بتواند کلیسای کاتولیک را هدایت کند.

کشیش شان مک نایت ساده زیستی را از مهم خصوصیات پاپ جدید عنوان کرد.

او به کامبیز فتاحی گفت: " پاپ فرانسیس به فقرا نزدیک است. او در مقام کاردینال بوئینس آیرس تمام مزایای خود را کنار گذاشت و در یک آپارتمان ساده زندگی می کرد. راننده شخصی نداشت.. از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کرد."

آقای مک نایت افزود: " این مساله مطرح است که با انتخاب لقب فرانسیس احتمالا می خواهد خط مشی فرانسیس آسیزی از مشهورترین قدیسان مسیحی را دنبال کند که در جوانی ثروتش اش را کنار گذاشت و شیوه زندگی ساده و فقیرانه ای را در پیش گرفت."

پاپ فرانسیس در حالی دوران رهبری خود را آغاز می‌کند که کلیسای کاتولیک با چالش‌هایی جدی مواجه است.

افزایش مخالفت ها با نظرات کلیسای کاتولیک در مورد جلوگیری از بارداری و سقط جنین و همچنین موقعیت همجنسگرایان، در کنار برخی رسوایی‌های اخیر از جمله وقوع موارد تعرضی جنسی به کودکان در نهادهای وابسته یا تحت نام کلیسای کاتولیک، از جمله این چالش ها است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.