هشدار لاوروف درباره کمک نظامی بریتانیا به مخالفان اسد

به روز شده:  00:29 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

به گفته آقای هیگ همکاری روسیه و بریتانیا در رابطه با سوریه حیاتی است

روسیه هشدار داده است که تجهیز مخالفان در سوریه برخلاف قوانین بین المللی است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که برای دیدار با همتای برتانیایی خود به لندن رفته بود، چهارشنبه تاکید کرد کشورش با هر اقدامی که برای تجهیز مخالفان در سوریه صورت بگیرد، مخالفت خواهد کرد.

این سخنان پس از آن عنوان شد که دیوید کامرون، نخست وزیر برتانیا از احتمال مخالفت این کشور با تمدید تحریم تسلیحاتی سوریه به وسیله اتحادیه اروپا خبر داد.

بریتانیا پیش تر اعلام کرده بود که تجهیزات غیرمرگبار در اختیار مخالفان در سوریه قرار خواهد داد و به گفته ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه این کشور، لندن احتمال اقدام بیشتر را در آینده رد نمی کند.

آقای هیگ که در کنفرانس مطبوعاتی با آقای لاوروف صحبت می کرد، گفت هنوز مشخص نیست وضع در سوریه چه مقدار بحرانی خواهد شد و بریتانیا امکان هیچ اقدامی را در آینده رد نمی کند.

آقای هیگ گفت: "هر کاری که ما انجام دهیم قانونی خواهد بود و به طور واضح به اطلاع مردم کشورمان و جامعه بین المللی خواهد رسید."

به گفته آقای هیگ، تا زمانی که راه حلی سیاسی برای سوریه پیدا نشده باشد، بریتانیا برای "حفاظت از جان شهروندان" به کمک به مخالفان و مردم این کشور ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین تاکید کرد که آینده سوریه باید به وسیله مردم این کشور تعیین شود.

به گفته آقای هیگ اختلاف بریتانیا و روسیه بر سر سوریه آشکار است ولی به عنوان اعضای شورای امنیت همکاری این دو کشور حیاتی است.

ویلیام هیگ همچنین از آمادگی روسیه برای گسترش مذاکرات با ائتلاف ملی سوریه استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که رهبر مخالفان به زودی از مسکو دیدن کند.

درگیری های دو سال گذشته در سوریه با مرگ بیشتر از ۷۰ هزار نفر از مردم این کشور و پناهنده شدن بیشتر از یک میلیون نفر در کشورهای همسایه همراه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.