فرانسه و بریتانیا 'ممکن است' برای شورشیان سوریه سلاح ارسال کنند

به روز شده:  12:51 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

شورشیان 'جهادی' سوریه در انتظار دریافت اسلحه از فرانسه و بریتانیا

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است فرانسه و بریتانیا ممکن است با نقض مقررات اتحادیه اروپا برای شورشیان سوریه سلاح ارسال کنند.

لوران فابیوس گفت که هر دو کشور در خصوص لغو تحریم تسلیحاتی نظر مشابهی دارند.

او همچنین گفت که فرانسه و بریتانیا از اتحادیه اروپا خواهند خواست که به دلیل 'اضطراری' بودن شرایط سوریه تاریخ مذاکرات در باره تحریم تسلیحاتی را جلو بیاندازند.

دولت بریتانیا پیشتر گفته بود که ممکن است در جلسه آتی برای تمدید مدت زمان تحریم تسلیحاتی سوریه، تصمیم جمعی برای ادامه تمدید را وتو کند.

قرار است جلسه بعدی اتحادیه اروپا در خصوص تحریم تسلیحاتی سوریه در ماه مه (دو ماه دیگر) برگزار شود اما فرانسه و بریتانیا خواستار تشکیل یک جلسه فوری‌تر هستند.

کشورهای بسیاری با مسلح شدن شورشیان سوریه توسط غرب مخالف هستند اما دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که این کشور می تواند تصمیم بگیرند که مستقل از اروپا اقدام کند.

دولت روسیه پیشتر گفته بود که آن کشور مخالف مسلح شدن شورشیان سوریه است.

گیدو وستروله، وزیرخارجه آلمان در بیانیه ای مکتوب اعلام کرد که آماده است در مورد ممنوعیت ارسال سلاح برای مخالفان سوری با همتایان اروپایی اش به گفتگو بنشیند.

آقای وستروله پریروز با کمک تسلیحاتی به مخالفان سوری ابراز مخالفت کرده بود اما در بیانیه امروز مشخص نکرده که آیا همچنان بر موضع خود باقی است یا نه.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیروز در لندن تاکید کرد کشورش با هر اقدامی که برای تجهیز شورشیان در سوریه صورت بگیرد، مخالفت خواهد کرد.

شورشهای سوریه در طول دو سال گذشته سبب مرگ بیشتر از ۶۰ هزار نفر از مردم آن کشور و پناهنده شدن بیشتر از یک میلیون نفر در کشورهای همسایه شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.