احزاب اسرائیل بر سر تشکیل دولت ائتلافی جدید توافق کردند

به روز شده:  09:36 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391
جلسه کابینه کنونی اسرائیل

احتمال دارد نتانیاهو اوایل هفته آینده هیات دولت جدید را رسما معرفی کند

نخست وزیر اسرائیل با رهبران سه حزب دیگر بر سر تشکیل دولت ائتلافی به توافق رسیده است.

روز پنجشنبه، ٢٤ اسفند (١٤ مارس)، سخنگوی دولت اسرائیل اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و رهبر حزب راستگرای لیکود، دولت ائتلافی جدید را با مشارکت احزاب یش‌عتید (آینده ای هست)، حزب جنبش (هتنوعه) و حزب "خانه یهودی" تشکیل می‌دهد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز ٢٢ ژانویه - حدود یک ماه و نیم پیش - برگزار شد و آقای نتانیاهو، که ائتلاف حزبی به رهبری او بیشترین شمار کرسی های پارلمانی را کسب کرد، از سوی شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، مامور تشکیل کابینه شد.

در این انتخابات، هیچ حزبی نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌ها را کسب کند و به تنهایی دولت جدید را تشکیل دهد و از آن زمان تا کنون، تلاش برای تشکیل یک دولت ائتلافی با توافق احزاب دیگر ادامه داشته است.

نتانیاهو و شیمون پرز رئیس جمهوری

نتانیاهو با کسب بیشترین کرسی های پارلمانی مامور تشکیل کابینه شد

در انتخابات پارلمانی ماه ژانویه، ائتلاف حزب لیکود- اسرائیل خانه ما با از دست دادن یازده کرسی، سی و یک کرسی از یکصد و بیست کرسی کنست - پارلمان اسرائیل - را کسب کرد در حالیکه حزب تازه تاسیس یش‌عتید، به رهبری یائیر لاپید، شخصیت مشهور تلویزیونی، نوزده کرسی را به دست آورد و در رده دوم قرار گرفت.

در کنار لیکود، حزب کادیما که تا سال ٢٠٠٩ دولت را در اختیار داشت، بازنده اصلی دیگر این انتخابات بود و با از دست دادن بیست و شش کرسی، تنها دو کرسی پارلمان را حفظ کرد.

در انتخابات ماه ژانویه، حزب جنبش، که تزیپی لیونی، وزیر خارجه اسبق و رهبر پیشین حزب کادیما، پس از جدایی از این حزب، آن را تاسیس کرده بود، شش کرسی به دست آورد و خانه یهودی هم با کسب ٩ کرسی، تعداد نمایندگان خود در کنست را به دوازده کرسی افزایش داد.

ائتلاف جدید

به این ترتیب، دولت ائتلافی جدید از حمایت دست کم شصت و هشت نماینده متعلق به این چهار حزب و در نتیجه، اکثریت هشت کرسی پارلمانی برخوردار خواهد بود.

از چهار حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی جدید، ائتلاف حزبی لیکود-اسرائیل خانه ما و حزب خانه یهودی به عنوان احزاب راستگرا و دو حزب یش‌عتید و جنبش به عنوان احزاب میانه رو شناخته می‌شوند.

نتانیاهو و اوباما

برخی مواضع نتانیاهو حتی باعث ناخرسندی اوباما شد

کابینه ائتلافی قبلی آقای نتانیاهو بر سر اختلاف نظر بر سر برنامه‌های اقتصادی استعفا داد و نخست وزیر با انحلال پارلمان، خواستار برگزاری انتخابات جدید شد.

آقای نتانیاهو از ماه مارس سال ٢٠٠٩ مقام نخست وزیری اسرائیل را در راس دولت‌های ائتلافی به رهبری حزب لیکود را در اختیار داشته در حالیکه اکثر اعضای دولت را احزاب راستگرا تشکیل می‌دادند.

در فرهنگ سیاسی اسرائیل، گرایش‌های حزبی عموما با میزان تمایل به مصالحه با فلسطینیان سنجیده می‌شود و از زمانی که آقای بنیامین، به عنوان رهبر یک حزب راستگرا، جانشین یک دولت ائتلافی میانه‌رو تر شد، روند مذاکره با فلسطینیان عملا متوقف بوده است.

رویکرد سختگیرانه بنیامین نتانیاهو در قبال اختلاف اسرائیل با فلسطینیان، از جمله عدم استقبال او از بازگشت اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ سال ١٩٦٧ و خودداری از متوقف کردن برنامه ایجاد و توسعه شهرک های یهودی نشین در اراضی اشغالی فلسطینیان، حتی باعث ناخرسندی مقامات دولت آمریکا نیز شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود وزارت دارایی و وزارت آموزش و پرورش از وزارتخانه‌هایی باشد که به حزب یش‌عتید واگذار می‌شود و حزب خانه یهودی هم احتمالا وزارت‌خانه های مسکن و تجارت را در اختیار می گیرد.

خانم لوینی، که به دستیابی به صلح با فلسطینیان متعهد است، ماه گذشته گفت که در صورت ورود به دولت ائتلافی، خواهد خواست تا سرپرستی مذاکرات صلح با فلسطینیان به او واگذار شود.

به گفته ناظران، در صورتی که مشکل دیگری بر سر تشکیل دولت ائتلافی جدید بروز نکند، روز دوشنبه تشکیل دولت رسما اعلام خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.