موسسه اسلامی الازهر خواستار از سرگیری روابط با پاپ شد

به روز شده:  13:28 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391
الازهر

الازهر از انتخاب پاپ جدید استقبال کرده و خواستار از سرگیری گفتگو با واتیکان شده است

مرکز اسلامی الازهر در مصر خواستار از سرگیری گفتگو با واتیکان شده است.

در پی انتخاب پاپ فرانسیس به رهبری کلیسای کاتولیک، روز پنجشنبه، ٢٤ اسفند (١٤ مارس)، مشاور شیخ الازهر گفت که این مرکز مایل است با واتیکان تحت رهبری پاپ جدید "روابط بهتری" داشته باشد.

محمود عزب، مشاور احمد الطیب، شیخ الازهر در امور تقریب بین ادیان، گفت که "به محض اینکه سیاست پاپ جدید مشخص شود، ما روابط و گفتگوهای خود با واتیکان را که در اوایل سال ٢٠١١ به حالت تعلیق در آمد از سر خواهیم گرفت."

از الازهر به عنوان مهم ترین مرکز و مرجع دینی برای مسلمانان سنی نام برده می‌شود.

این مقام الازهر با استقبال از انتخاب پاپ جدید، گفت: "ما این انتخاب را به کلیسای کاتولیک و تمامی کاتولیک‌های جهان شادباش می گوییم."

در سال ٢٠٠٦ و پس از آنکه پاپ بندیکت شانزدهم با نقل جملاتی از یک متن قرون وسطایی در مورد پیغمبر اسلام باعث ناخرسندی مسلمانان شد، الازهر ارتباط خود با واتیکان را به حالت تعلیق در آورد.

در آن زمان، پاپ با نقل داستانی از مناظره امپراتور مسیحی روم شرقی با یک دانشمند ایرانی، سخنان امپراتور را در مورد نحوه گسترش دین اسلام بازگو کرد که اعتراض مسلمانان را در پی داشت.

دربار واتیکان بعدا توضیح داد که این سخنان منعکس کننده نظرات پاپ درباره اسلام نیست.

روابط الازهر و واتیکان در سال ٢٠٠٩ از سر گرفته شد اما دو سال بعد بازهم به حالت تعلیق درآمد.

در ژانویه سال ٢٠١١ و در پی انفجار انتحاری در یک کلیسا در شهر اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر، پاپ با لحنی گلایه‌آمیز خواستار حمایت دولت مصر از اقلیت مسیحی مصر شد.

این اظهارات به تعلیق روابط دو طرف منجر شد و مقامات الازهر تهدید کردند که "به دلیل تکرار برخوردهای منفی پاپ با اسلام و این ادعا که مسلمانان و سایر اقلیت ها در خاورمیانه تحت ستم قرار دارند" روابط خود را با واتیکان به طور کامل قطع خواهند کرد.

آغاز رهبری پاپ فرانسیس

به گزارش واتیکان، پاپ فرانسیس نخستین روز از دوره رهبری عالی بر کلیسای کاتولیک را با نیایش خصوصی آغاز کرد و بعدا، در مراسم دعا در نمازخانه سیستین شرکت خواهد داشت.

پاپ فرانسیس

انتخاب و انتصاب مقامات ارشد واتیکان از نخستین اقدامات پاپ فرانسیس خواهد بود

در طول روز پنجشنبه، پاپ به بررسی و تصمیم‌گیری در مورد انتصاب مقامات ارشد واتیکان و کارمندان دفتر خود خواهد پرداخت.

خبرنگار بی بی سی در واتیکان می گوید که پاپ می‌تواند با استفاده از این فرصت، به انجام اصلاحاتی در تشکیلات اداری واتیکان دست بزند که در سال‌های اخیر، با رسوایی‌هایی دست به گریبان بوده است.

تصمیم پاپ در این زمینه و افرادی که انتخاب خواهند شد همچنین نشان خواهد داد که او مایل است امور کلیسا به چه صورتی اداره شود.

قرار است پاپ فرانسیس در روزهای شنبه و یکشنبه نمایندگان رسانه‌های همگانی را در یک گردهمایی ویژه به حضور بپذیرد.

روز یکشنبه، وی در مراسم عبادی در میدان سن پیتر رم حضور خواهد یافت و نخستین موعظه خود در مقام پاپ را ایراد خواهد کرد.

قرار است روز سه شنبه هفته آینده، مراسم رسمی آغاز رهبری پاپ به عنوان اسقف رم، رهبر کلیسای کاتولیک و رئیس کشور واتیکان برگزار ‌شود هر چند طبق سنت کلیسا، رهبری معنوی او از لحظه پذیرش نتیجه رای‌ کاردینال‌ها در نمازخانه سیستین در شامگاه سه شنبه آغاز شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.