پاپ جدید، ساده‌زیست و عدالت‌خواه

به روز شده:  13:58 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

خورخه ماریو برگولیو اولین پاپ غیر اروپایی طی بیش از یک هزار سال گذشته و اولین کسی است که از آمریکای لاتین به این سمت برگزیده شده است.

این موضوع نشان می دهد که کلیسای کاتولیک از اهمیت و شمار زیاد پیروان خود در خارج از اروپا به خوبی آگاه است.

کاردینال خورخه ماریو برگولیو در کشورش به ساده زیستی شهرت داشت. او به جای زندگی در کاخ کاردینال ها، در یک آپارتمان زندگی می‌کرد و غذایش را خود می‌پخت.

یکی دیگر از مزایای پاپ جدید در مقایسه با بندیکت شانزدهم این است که او یک اسقف محلی بوده و با حلقه داخلی واتیکان ارتباطی نداشته است.

پاپ هفتاد و شش ساله آرژانتینی نابرابری اجتماعی را "معصیتی که فریاد شکایت از آن به آسمان می رسد" توصیف کرده و بر وظیفه کلیسا برای خدمت به بیچارگان و بینوایان تاکید می‌کند.

او همچنین کلیسای محافظه کار آرژانتین را مدرنیزه کرده بود.

ریشه ایتالیایی پاپ فرانسیس

کاردینال برگولیو مطمئنا زندگی در کلیسای محلی خود را به بوروکراسی پیچیده واتیکان که به اعتقاد بسیاری به اصلاح نیاز دارد، ترجیح می‌داد.

پاپ فرانسیس همچنین اولین پاپ از فرقه مسیحیان یسوعی (ژزوئیت) است، فرقه‌ای بسیار قدیمی و مستقل که همیشه رابطه خوبی با رم نداشته است.

پدر و مادر پاپ فرانسیس هر دو ایتالیایی بودند و داشتن اصل و نسب ایتالیایی امتیاز دیگری در دستگاه رهبری کاتولیک‌ها در رم به شمار می‌آید.

پاپ فرانسیس به زبان های ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی آشنایی دارد و از این روی در برقراری رابطه با اطرافیان خود مشکلی نخواهد داشت.

پاپ جدید بسیار محافظه کار است و برای کسانی که امید اصلاح در موضع کلیسای کاتولیک در قبال ازدواج هم‌جنس گرایان، سقط جنین و جلوگیری از بارداری دارند، این مسئله بسیار نومید کننده خواهد بود.

پاپ فرانسیس در مورد اخلاقیات مربوط به مسائل جنسی موضع بسیار سرسختانه‌ای دارد.

رهبر جدید کاتولیک‌های جهان با جامعه یهودیان آرژانتین رابطه گرمی داشته و جوایز متعددی از سازمان‌های یهودی دریافت کرده است که برای یک پاپ امتیازی در زمینه رابطه بین مذاهب، به شمار می‌آید.

گفته می شود که پاپ فرانسیس با جهان مدرن در ارتباط است و بسیاری از خبرنگاران را به واتیکان دعوت کرده است.

پاپ به مهارت‌های خود برای مقابله با چالش هایی که کلیسای کاتولیک با آن روبروست، نیاز دارد.

او زمانی رهبری کلیسای کاتولیک را به عهده گرفته که تسامح مذهبی شدیدا کاهش پیدا کرده است و به دلیل سوء استفاده جنسی کشیش‌ها از کودکان بر اعتبار کلیسا لطمه زیادی وارد آمده است.

اما پس از حضور اولین او در مقابل پیروان کاتولیک در میدان سن پیتر واتیکان در مقام پاپی، آنچه جلب توجه می‌کرد، تواضع او بود.

او در سال ۲۰۰۱ گفته بود " تنها کسی که رحم و شفقت دیده و مورد نوازش گرم بخشش قرار گرفته است می‌تواند خوشحال و با خدای خود راحت باشد."

پاپ فرانسیس هنگامی که برای اولین بار به کاتولیک‌هایی که در میدان سن پیتر گرد آمده بود، روبرو شد از آنها خواست تا با او و برای او دعا کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.