برنامه نوروزی مشترک هنرمندان تاجیک، افغان و ایرانی در تاجیکستان

به روز شده:  13:11 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

هنرمندان تاجیک، افغان و ایرانی

هنرمندان تاجیک، افغان و ایرانی یک برنامه ویژه نوروزی مشترک در تاجیکستان ضبط کرده‌اند.

این برنامه توسط شبکه تلویزیونی "نکس ۱" آلمان تهیه شده. برنامه های این شبکه بیشتر در زمینه فرهنگ و هنر و موسیقی است.

شبنم ثریا تا کنون در چندین شهرهای جهان برای علاقه‌مندان خود کنسرت برگزار کرده است

در برنامه‌ای که روز سه‌شنبه‌ ۱۲ مارس در پارک نباتات شهر دوشنبه ضبط شد، شبنم ثریا، جانی‌بیک مراد، مهری‌نگار رستم و چند نفر دیگر به نمایندگی از تاجیکستان شرکت و هنرنمایی کردند.

منصور جعفری، افشین و بیژن مرتضوی، هنرمندان فارسی‌زبان مقیم آمریکا، نیز در این برنامه مشغول ثبت آواز و موسیقی‌های خود بودند.

بیژن مرتضوی بار نخست است که به تاجیکستان آمده است

بیژن مرتضوی، یکی از شناخته شده ترین ویولن نوازان که همزمان ترانه‌خوانی می‌کند، می‌گوید که بار نخست است که به تاجیکستان سفر می‌کند.

او افزود: "من احساس می‌کنم که میان دوستان و نزدیکان خودم هستم. با چه شوق و ذوقی ما آمدیم به تاجیکستان عزیز، این همه مسافت را طی کردیم، تا این پیام دوستی و محبت و عشق و صفا را به دوستان هم زبان خود در سراسر عالم از این کشور نازنین برسانیم."

ولی منصور و افشین در گذشته برای اجرای برنامه‌های کنسرتی به تاجیکستان آمده بودند.

منصور می‌گوید نوروز تنها بهانه‌ای برای در کنار دوستان بودن است: "تاجیکستان برای من مثل خانه خودم است و وقتی این پیشنهاد را به من دادند که برای ثبت برنامه نوروزی به تاجیکستان بروم، با جان و دل پذیرفتم، زیرا دوستان زیادی اینجا دارم که می‌خواستم آنها را ببینم. اگر چه در این شب و روز نوروز برنامه‌های زیادی در هر کجا داریم، باز هم عشق ما به تاجیکستان و تاجیک‌های عزیز بالا گرفت و ما اینجا در جمع شما هستیم."

سعید رحیمی: "هدف ما این است که چندین میلیون فارسی‌زبان‌هایی که یکی بودند و با دلایل مختلف این مردمان از هم جدا شده اند، با اینگونه برنامه‌ها همه آنها را دوباره کنار هم بیاوریم."

سعید رحیمی، مسئول بخش فرهنگی کانال "نکس ۱" می‌گوید که هدف اصلی این برنامه رساندن پیام نوروزی به فارسی‌زبان‌ها بوده است.

آقای رحیمی افزود: "هدف ما این است که چندین میلیون فارسی‌زبان‌هایی که یکی بودند و با دلایل مختلف این مردمان از هم جدا شده اند، با اینگونه برنامه‌ها همه آنها را دوباره کنار هم بیاوریم."

بعد از ظهر روز سه شنبه (۱۲ مارس) بیژن مرتضوی با ارکستر تیاتر اپرا و باله به نام صدرالدین عینی چند موسیقی اجرا می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.