نخست وزیر جدید چین معرفی شد

به روز شده:  08:13 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
لی (چپ) و شی

وارد می شوند: لی (چپ) و شی

نخست وزیر جدید چین تایید شد.

روز جمعه، ٢٥ اسفند (١٥ مارس)، اعضای کنگره ملی خلق - پارلمان جمهوری خلق چین - در اجلاس سالانه خود در پکن، لی کچیانگ، معاون حزب کمونیست را به عنوان رئیس جدید هیات وزیران - نخست وزیر - این کشور تایید کردند.

آقای لی در اجلاس حزب کمونیست در پائیز سال گذشته به سمت معاون حزب تعیین شده بود و انتصاب او به نخست وزیری نیز از همان زمان قطعی به نظر می رسید. رای اعضای کنگره ملی خلق صرفا جنبه تشریفاتی داشته است.

لی کچیانگ، پنجاه و هفت ساله، جانشین ون جیابائو می شود که از سال ٢٠٠٣ میلادی، سمت نخست وزیری را در دست داشته و در تغییر و تحولات ده ساله رهبری جمهوری خلق چین، از این سمت کناره گرفته است.

در حالیکه آقای ون در زمان نخست وزیری، دومین شخصیت دولتی و فقط سومین شخصیت حزب کمونیست محسوب می شد، لی کچیانگ دومین مقام را هم در حزب و هم در دولت در اختیار می گیرد که می تواند به معنی اهمیت خاصی باشد که رهبران چین برای نقش اجرایی نخست وزیر در سال های آینده قایل شده اند.

روز گذشته، کنگره ملی خلق رسما شی جین‌پینگ، دبیرکل حزب کمونیست را در مقام ریاست جمهوری تایید کرد و به این ترتیب، نسل جدیدی از رهبران حزبی و دولتی، اداره امور پر جمعیت‌ترین کشور و دومین اقتصاد بزرگ جهان را در دست می گیرند.

کنگره ملی خلق، به عنوان پارلمان و نماینده مردم جمهوری خلق چین، هر سال یک بار اجلاس عمومی دارد و در نشست روز جمعه اجلاس سالانه، آقای لی با اکثریت ٢٩٤٠ رای موافق در برابر ٣ رای مخالف و شش رای ممتنع به سمت نخست وزیر منصوب شد.

در نظام سیاسی چین که با وجود تحولات گسترده اقتصادی سال‌های اخیر، همچنان یک حکومت کمونیستی است، اعضای کنگره ملی خلق عملا فاقد استقلال رای هستند و اجلاس یا کنگره سالانه این نهاد معمولا به منظور تایید تصمیماتی برگزار می شود که پیشتر توسط گروه رهبری اتخاذ شده است.

مسئولیت اقتصادی

در فواصل برگزاری کنگره سالانه، کمیته دایم کنگره ملی خلق با حدود یکصد و پنجاه عضو در نقش قانونگذار، قوانین لازم را تصویب می کند.

هو و ون

خارج شدند: ون (راست) و هو

پس از اعلام رای نمایندگان کنگره خلق در تایید لی کچیانگ، نخست وزیر جدید با رئیس جمهوری جدید دست داد. آقای لی به عنوان رئیس شورای وزیران، مسئول اجرای تصمیمات رهبران کشور و به خصوص مامور اداره امور اقتصادی چین خواهد بود.

از لی کچیانگ به عنوان یک فن سالار حرفه‌ای نام برده می شود که دارای درجه دکترا در اقتصاد و به زبان انگلیسی آشناست و در حالی ماموریت اداره امور اجرایی جمهوری خلق را در دست می گیرد که برای نخستین بار در بیش از یک دهه اخیر، اقتصاد این کشور با خطر کاهش نرخ رشد مواجه است هر چند سال گذشته، نرخ رشد اقتصادی آن به حدود ٨ درصد رسید.

یکی از مهمترین مسایلی که احتمالا دولت جدید چین باید برای آن راه حلی بیابد، مقابله با نابرابری شدید اقتصادی است که در سال های اخیر شدت گرفته است.

براساس برخی آمار، از جمعیت یک میلیارد و سیصد میلیونی چین، حدود سه میلیون نفر بیش از یک میلیون دلار ثروت دارند در حالیکه متوسط درآمد سرانه در مناطق شهری از سه هزار و پانصد دلار در سال بالاتر نمی رود. وضعیت اقتصادی ساکنان بعضی مناطق روستایی حتی دشوارتر است.

از نابرابری اقتصادی، آنهم در کشوری که همچنان مرام کمونیستی را تبلیغ می کند، به عنوان چالشی جدی در برابر حکومت نام برده شده است که در صورتی که حل نشود، می تواند به بروز تحولات پیش بینی نشده اجتماعی و سیاسی در این کشور منجر شود و تبعات گسترده ای را هم در سطح بین المللی داشته باشد.

مشکل دیگری که اقتصاددانان به آن اشاره کرده اند، وابستگی شدید رشد اقتصادی چین به بازارهای خارجی است که اقتصاد این کشور را در معرض عوامل برونی قرار می دهند. به گفته آنان، با افزایش سطح زندگی و توقعات نیروی کار در چین، این کشور به تدریج موقعیت خود در عرضه انبوه کالاهای ارزانقیمت در بازارهای خارجی را از دست خواهد داد و باید بیشتر به بازار همچنان وسیع داخلی متکی شود.

برخی ناظران انتظار دارند که طی دوره زمامداری رهبران جدید چین، این کشور در زمینه اصلاحات سیاسی و به خصوص مبارزه با فساد اداری و بهبود شرایط حقوق بشر در این کشور گام بردارد.

رهبران جدید از لزوم مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی سخن گفته و آن را موضوعی مهم دانسته اند اما این به این نکته اشاره ای نداشته اند که دستیابی به چنین هدفی بدون گسترش مشارکت و نظارت گسترده سیاسی مردم بسیار دشوار خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.