اتحادیه اروپا بر سر ارسال اسلحه به مخالفان حکومت سوریه به توافق نرسید

به روز شده:  15:34 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
اولاند و کامرون

اولاند (راست) و کامرون خواستار لغو تحریم تسلیحاتی سوریه و ارسال اسلحه به مخالفان هستند

رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس روز جمعه، ٢٥ اسفند (١٥ مارس) بروکسل، پایتخت بلژیک، نتوانستند در مورد کمک تسلیحاتی به گروه‌های مخالف حکومت سوریه تصمیم‌گیری کنند.

اجلاس روز جمعه با دومین سالگرد آغاز حرکت اعتراضی در سوریه مصادف بود و در پایان اجلاس، رئیس شورای اروپا گفت که بررسی لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به اجلاس وزیران خارجه محول شده که قرار است در روزهای ٢٢ و ٢٣ مارس در بروکسل برگزار شود. وی افزود که از وزیران خارجه خواسته خواهد شد تا در این زمینه به موضع مشترکی دست یابند.

تحریم تسلیحاتی سوریه در واکنش به عملیات نیروهای دولتی علیه تظاهرکنندگان برقرار شد تا مانع دستیابی ارتش آن کشور به اسلحه اروپایی شود، اما این مصوبه، ارسال اسلحه برای مخالفان حکومت را نیز ممنوع می‌کند.

اعتبار مصوبه تحریم تسلیحاتی سوریه ماه مه سال جاری - حدود دو ماه دیگر - به پایان می رسد و این سند در آن زمان باید تمدید یا لغو شود.

بریتانیا و فرانسه خواستار آن بوده‌اند که به منظور تقویت مخالفان حکومت سوریه برای مقابله با عملیات نیروهای دولتی، مصوبه تحریم سوریه لغو شود تا امکان حمایت تسلیحاتی از مخالفان فراهم آید. در مقابل، دولت آلمان و چند کشور دیگر اروپایی تا کنون از این نظر حمایت نکرده‌اند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت که هنوز در این زمینه تصمیمی نگرفته و افزود: "به صرف اینکه دو رهبر اروپایی خواستار تغییراتی هستند، دیگران موظف نیستند از آنان تبعیت کنند."

مرکل

مرکل هنوز در مورد خواست بریتانیا و فرانسه تصمیمی نگرفته است

در واکنش به موضعگیری مخالفان لغو تحریم تسلیحاتی سوریه، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت: "بریتانیا یک کشور مستقل است، ما سیاست خارجی، امنیتی و دفاعی خودمان را داریم."

آقای کامرون افزود که دولت بریتانیا اگر برای حفظ منافع ملی خود، تصمیمی را لازم بداند، آن را اتخاذ می‌کند.

دیوید کامرون با اشاره به انقضای اعتبار مصوبه تحریم سوریه در ماه مه، گفت که "نحوه کار در اتحادیه اروپا این است که در صورت تمایل همه کشورهای عضو، می‌توان موضع مشترکی اتخاذ کرد و بعدا هم اگر اعضا متفق‌القول باشند، همین موضع مشترک را حفظ می‌کنند و در غیر این‌صورت، آن را تغییر می‌دهند."

کسب تضمین از مخالفان

نخست وزیر بریتانیا گفت که سیاست تحریم تسلیحاتی سوریه مفید نبوده و ابراز امیدواری کرد که نشست وزیران خارجه بتواند به موضع مشترکی در زمینه لغو تحریم دست یابد. وی گفت: "در هر حال، استدلال فرانسه و بریتانیا بسیاری قوی است و برای تسریع در روند گذار به دموکراسی در سوریه، لازم است اتحادیه اروپا موضع خود را تغییر دهد."

رئیس ائتلاف مخالف اسد و وزیران خارجه کشورهای حامی

برخی کشورهای غربی خواستار تضمین لازم در مورد نحوه استفاده از تسلیحات ارسالی هستند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه که در اجلاس روز جمعه شرکت داشت، ضمن حمایت از لغو تحریم سوریه و حمایت تسلیحاتی از مخالفان حکومت بشار اسد، گفت که رهبران مخالف تضمین کرده‌اند اسلحه‌ای که در اختیار آنان قرار می‌گیرد "به دست افراد غیرمسئول نخواهد افتاد."

آقای اولاند گفت که "در مورد تحویل اسلحه، وضعیت مطلوب آن است که مخالفان حکومت سوریه، در مورد دریافت کنندگان اسلحه تضمین‌های لازم را بدهند" و افزود که کشورهای موافق حمایت تسلیحاتی از مخالفان بشار اسد، چنین تضمین‌هایی را دریافت کرده‌اند.

بحران سیاسی سوریه دو سال پیش با برگزار تظاهراتی با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی آغاز شد؛ در حالی‌که شماری از معترضان و همچنین برخی کشورهای غربی انتظار داشتند بشار اسد که پیشتر از لزوم اصلاحات سخن گفته بود، به این درخواست‌ها واکنش مساعد نشان بدهد.

مخالفان مسلح

امکانات مخالفان مسلح حکومت سوریه در مقایسه با واحدهای دولتی اندک است

با ادامه اعتراضات، دولت سوریه برای خاتمه دادن به تظاهرات، واحدهای ارتش را اعزام کرد. بعدا گزارش شد که نیروهای دولتی به سوی تظاهرکنندگان آتش گشوده و تعدادی را به قتل رسانده‌اند.

در ماه‌‎های بعد، گروهی از نظامیانی که ترک خدمت کرده بودند، "ارتش آزاد سوریه" را تشکیل دادند و گفتند که هدف آنان، دفاع از آزادی تجمع مسالمت آمیز در برابر حملات ارتش است، اما درگیری با نیروهای دولتی، به تدریج به بروز جنگ داخلی در سوریه منجر شد.

جنگ داخلی سوریه همچنان ادامه دارد و با وجود تسلط نیروهای مخالف بر بخش‌هایی از خاک این کشور، برتری تسلیحاتی نیروهای دولتی، تلفات سنگین و خسارات گسترده‌ای به همراه داشته و مانع از پیروزی نهایی مخالفان شده است.

برخی از کشورهای حامی مخالفان، نگران آن بوده‌اند که در صورت ارسال اسلحه برای آنان، گروه‌های تندرو اسلامگرا به این تسلیحات دست یابند و آن را برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه به کار گیرند. آنها در این زمینه، به وضعیت طالبان در افغانستان اشاره می‌کنند که در زمان تسلط شوروی بر آن کشور، از کمک تسلیحاتی غرب برخوردار شد اما بعد به حمایت از "دشمنان غرب" روی آورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.