سوریه در مورد 'نفوذ مرزی' مخالفان مسلح به دولت لبنان هشدار داد

به روز شده:  12:18 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
مرز سوریه و لبنان

به گفته وزارت خارجه سوریه نفوذ گروه‌های مسلح مخالف از داخل لبنان در روزهای اخیر شدت گرفته است

دولت سوریه در مورد ورود مخالفان مسلح از مرز لبنان به آن کشور هشدار داده است.

روز جمعه، ٢٥ اسفند (١٥ مارس)، وزارت امور خارجه سوریه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که "طی سی و شش ساعت گذشته، شمار قابل توجهی نفرات گروه‌های تروریستی مسلح از قلمرو لبنان به خاک سوریه نفوذ کرده اند."

مقامات و رسانه های دولتی سوریه، مخالفان مسلح حکومت این کشور را تروریست می خوانند.

در این اطلاعیه که خبرگزاری دولتی سوریه - سانا - متن آن را منتشر کرده، آمده است که نفوذ این گروه‌ها از نقاط مختلف مرزی شامل المتهومه، عین الشعره، الجوسیه و قربات واقع در منطقه تلکلخ صورت گرفته و در جریان آن، ظاهرا بین این افراد و نیروهای دولتی درگیری‌هایی روی داده که همچنان ادامه دارد.

اطلاعیه وزارت خارجه سوریه افزوده است که در این درگیری‌ها "تعدادی از اعضای این گروه‌ها کشته و زخمی شده اند" که به داخل خاک لبنان انتقال یافته‌اند.

براساس این اطلاعیه، هنوز هم گروه‌هایی از مخالفان مسلح در نواحی داخل مرز لبنان حضور دارند و نیروهای مسلح سوریه، از مواضع خود در داخل خاک این کشور، با چشم غیرمسلح هم قادر به مشاهده آنان هستند.

پناهجوی سوری

دهها هزار تن از پناهجویان سوری با عبور از مرز در لبنان پناه گرفته اند

وزارت خارجه سوریه هشدار داده است که نیروهای مرزی این کشور "نهایت درجه خویشتنداری از خود نشان می‌دهند با این امید که مراجع صالحه لبنانی در راستای تعهد به حفظ امنیت ارضی هر دو کشور و شهروندان بی گناه، اقدامات لازم را برای حراست مرزی به کار گیرند و به کسانی که در صدد تشدید وضعیت کنونی هستند، چنین اجازه ای ندهند."

در این اطلاعیه آمده است که دولت سوریه از لبنان انتظار دارد تا مانع از آن شود که این گروه‌ها از مرز "به عنوان معبری برای هدف گرفتن امنیت و مردم سوریه و خدشه دار کردن حق حاکمیت هر دو کشور بهره برداری کنند."

وزارت خارجه سوریه گفته است که ورود افراد مسلح، ارسال اسلحه و حمایت تدارکاتی از لبنان به سوریه در مناطق القصیر و جوریه شدت گرفته است و نیروهای سوریه شاهد عبور آمبولانس‌های حامل "اعضای کشته و زخمی گروه های تروریستی" به داخل لبنان بوده‌اند.

بحران سوریه و لبنان

وزارت خارجه سوریه در اطلاعیه خود گفته است: "ارتش سوریه هنوز در مورد حمله به تجمعات گروه های تروریستی در داخل خاک لبنان و جلوگیری از عبور مرزی آنان به داخل قلمرو سوریه، دست به اقدامی نزده است اما این وضعیت برای مدت نامحدود ادامه نخواهد داشت."

هشدار وزارت خارجه سوریه در مورد "نفوذ گروه های تروریستی" از داخل خاک لبنان نشانه نگران کننده دیگری از احتمال گسترش بحران سیاسی سوریه به سایر کشورهای منطقه محسوب می شود. این بحران دو سال پیش با تظاهرات سیاسی آغاز شد و به تدریج، به جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شده که به گفته مراجع بین المللی، تا کنون هفتاد هزار کشته برجای گذاشته است.

ارتش آزاد سوریه

دولت سوریه گفته است که مخالفان مسلح از طریق مرز لبنان اسلحه و تدارکات دریافت می کنند

تنوع قومی و مذهبی سوریه و این واقعیت که اکثر رهبران حکومتی پیروی آیین علوی و اکثریت مردم سوریه، مسلمانان سنی هستند، احتمال بروز جنگ فرقه ای در این کشور را شدت بخشیده است.

در همان حال، حمایت‌ کشورهای منطقه‌ از طرف‌های درگیر، خطر بروز درگیری قومی و فرقه‌ای در سطحی وسیع‌تر را مطرح کرده است.

شرایط لبنان در این زمینه به خصوص حساس‌تر است. بخشی از جمعیت و شماری از گروه های سیاسی و شبه‌نظامی لبنان از حکومت بشار اسد طرفداری می‌کنند و حتی به مشارکت مستقیم نظامی در سرکوب مخالفان متهم شده‌اند و در مقابل، بخش دیگری از جمعیت و گروه‌های لبنانی، با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مخالف بوده و از مخالفان او حمایت می‌کنند.

از زمان آغاز خشونت در سوریه، بین طرفداران و مخالفان لبنانی حکومت سوریه درگیری‌هایی روی داده است که با توجه به سابقه جنگ داخلی پانزده ساله لبنان در دهه های ١٩٧٠ و ١٩٨٠، تحولی نگران کننده محسوب می‌شود.

برخی مخالفان حکومت سوریه، جنبش حزب الله و ایران را متهم کرده‌اند که از طریق مرز لبنان، اسلحه برای ارتش سوریه ارسال می کنند هر چند ایران و حزب الله این اتهام را رد کرده اند.

در مقابل، دولت سوریه و متحدان آن، تعدادی از کشورهای عرب و غیر عرب منطقه را متهم کرده اند که اسلحه و تجهیزات نظامی در اختیار مخالفان مسلح حکومت سوریه قرار می‌دهند، یا دست کم، امکانات مالی مورد نیاز آنها را تامین می‌کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.