واتیکان اتهامات واردشده به پاپ فرانسیس را رد کرد

به روز شده:  20:50 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

پاپ فرانسیس به سکوت در برابر نقض حقوق بشر متهم شده بود

واتیکان اتهامات وارده بر پاپ فرانسیس را رد کرده است. پاپ متهم شده است که در دوران حکومت نظامیان آرژانتین، در مقابل نقض حقوق بشر سکوت اختیار کرده بود.

فردریکو لامباردی، سخنگوی واتیکان، گفت: "عناصر چپگرای ضد روحانی که حمله به کلیسا برایشان به صورت عادت در آمده است، این اتهامات را به پاپ وارد کرده اند."

خورخه برگولیو که بعد از انتخاب شدن به رهبری کاتولیک های جهان، پاپ فرانسیس خطاب می شود، در دوران حکومت نظامیان آرژانتین رهبری کلیسای یسوعی (ژزوئیت) را به عهده داشت.

به گفته خبرنگاران، کاردینال خورخه ماریو برگولیو، مانند بسیاری دیگر از مقامات کلیسا در آمریکای لاتین، از یک سو با رژیمی سرکوبگر و از سوئی دیگر با شاخه ای از کلیسای خود مقابله می کرد که به فعالیت های سیاسی چپ گرایانه تمایل داشت.

یکی از این اتهامات در رابطه با دو کشیش مسیحی یسوعی است.

این دو مسیحی در سال ۱۹۷۶ به دلیل فعالیت در محلات فقیرنشین مورد سوء ظن ماموران امنیتی رژیم نظامی قرار گرفتند. ماموران این دو را ربودند و زندانی کردند.

خورخه برگولیو که ریاست شورای عالی کشیشان را در آن دوران بر عهده داشت، از سوی برخی متهم شد که برای ممانعت از بازداشت این دو کشیش که بعد از پنج ماه آزاد شدند، تلاشی به عمل نیاورده بود.

قضاتی که در سال ۲۰۱۰ به پرونده بازداشت و شکنجه این دو نفر رسیدگی می کردند، کاردینال خورخه برگولیو را به عنوان شاهد مورد پرسش قرار دادند.

سرگیو رابین، نویسنده رسمی زندگی نامه خورخه ماریو برگولیو، می گوید که رهبر کلیسای یسوعی به طور پنهانی تلاش های فوق العاده ای برای نجات این دو انجام داده بود.

اتهام دیگر او به کودک ربایی در دوره‌ای که به "جنگ کثیف" در آرژانتین مشهور است، مربوط می شود.

خورخه ماریو برگولیو متهم شده است که به یافتن کودک یک فعال زن در این دوره کمک نکرده بود.

این زن در هنگام بازداشت پنج ماهه باردار بود و پس از وضع حمل در سال ۱۹۷۷ کشته شد. گفته می شود که نوزاد او به طور غیرقانونی به فرزند خواندگی در آمد.

کاردینال برگولیو در سال ۲۰۱۰ گفت که تا مدت ها بعد از سرنگونی حکومت نظامیان از واقعه کودک ربایی اطلاعی نداشته است.

اما خانواده این زن ادعای او را نمی پذیرند.

هورا شیو وربیتسکی یک خبرنگار محقق آرژانتینی در کتاب خود موسوم به "سکوت" می نویسد که کاردینال ماریو برگو لیو از این دو کشیش خواسته بود که از رفتن به محلات فقیرنشین خودداری کنند اما وقتی آنها درخواست او را رد کردند، دست از حمایت این دو برداشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از هورا شیو وربیتسکی گزارش می دهد که خورخه ماریو برگولیو این دو کشیش را در دوران دیکتاتوری تحویل مقامات داده است.

اما نویسنده زندگی نامه ماریو برگولیو می گوید که آنها در این باره با هم صحبتی داشتند و کاردینال برگولیو به او گفته: "من به آنها هشدار دادم که مواظب خود باشند، چون در آن دوران بازداشت های زیادی صورت می گرفت و آنها چون در محلات فقیر نشین باقی ماندند ربوده شدند."

این دو کشیش در زندان مخوف مدرسه مکانیک نیروی دریایی زندانی شدند. اما بالاخره یک هلی کوپتر آن ها را چشم بسته به یک مزرعه برد و رهایشان کرد.

اورلاندو یوریو، یکی از این کشیش ها، کاردینال ماریو برگولیو را متهم کرد که با دست برداشتن از حمایت آنها، در واقع به جوخه اعدام تحویلشان داد.

اورلاندو دیگر در قید حیات نیست.

کشیش دیگر، فرانچسکو جالیکز، هم روز جمعه به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت:" تنها سال ها بعد از این واقعه بود که ما فرصت صحبت کردن درباره آن را با کاردینال خورخه ماریو برگولیو پیدا کردیم. بعد از آن با هم در مراسم نیایش شرکت کردیم. من با اتفاقات آن دوران اکنون کنار آمده ام و برای من این مسئله خاتمه پیدا کرده است."

آقای آدلفو پرز اسکوی ول که در پی دفاع از حقوق بشر در دوران دیکتاتوری نظامی آرژانتین جایزه نوبل صلح را برد، معتقد است که ماریو برگولیو به اندازه کافی تلاش کرده بود.

او سپس به خبرگزاری رویترز گفت: "درست است که او مانند تعداد کمی از اسقف ها تلاش کافی برای دفاع از حقوق بشر نکرد، اما درست نیست که به همدستی با ماموران حکومت نظامی متهمش کرد. او هرگز کسی را تحویل مقامات نداد و با دیکتاتورهای نظامی همکاری نکرد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.