الازهر و واتیکان؛ انتخاب پاپ جدید و بهبود روابط؟

به روز شده:  17:56 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391

پاپ فرانسیس جانشینی کسی شده که برخی موضعگيری‌هايش در مورد اسلام و انتقاد او از وضعیت مسیحیان در کشورهای اسلامی، بسیاری از مسلمانان را به خشم آورده بود.

درنزدیک به هشت سال پاپی بندیکت شانزدهم، الازهر، بالاترین مرجع دینی مسلمانان سنی درجهان، روابط تنش‌بار و پرفراز و نشیبی با واتیکان داشت.

الازهرمی گوید: "صحبت‌های منفی پیاپی بندیکت شانزدهم در مورد اسلام در دوران پاپی‌اش، و ادعای او مبنی بر این که مسیحیان درخاورمیانه مورد اذیت قرار می‌گیرند، دلیل اصلی به تعلیق درآمدن گفتگوها با واتیکان برای تقریب بین اسلام و مسیحیت بوده است."

در سپتامبر ٢٠٠٦، در حالی که هنوز بیشتر از یک سال از انتخاب پاپ بندیکت شانزدهم نگذشته بود، او طی سخنرانی در دانشگاه ریگنسبرگ آلمان گسترش دین اسلام را به طور غیر مستقیم با استفاده از خشونت ربط داد. بندیکت با نقل داستانی ازمناظره یک امپراتور مسیحی روم شرقی با یک دانشمند ایرانی، سخنان امپراتور را بازگو کرد که گفته: "پیامبر اسلام به پیروان خود دستور داده که به زور شمشیر اسلام را گسترش دهند."

این سخنان واکنش‌های خشمگینی در پی داشت که پس از نزدیک به هفت سال همچنان دربین مسلمانان احساس می‌شود. پاپ بندیکت حتی آماده نشد که بابت این سخنان خود از مسلمانان معذرت بخواهد. الازهر نیز روابط خود با واتیکان را به تعلیق درآورد.

این درحالی است که الازهر روابط نیک و دوستانه‌ای با سلف او پاپ ژان پل دوم داشت. در دوران پاپی او معمولا هرسال یک بار روحانیون و دانشمندان الازهر با هتمایان مسیحی‌شان در واتیکان گفتگو می‌کردند.

در ژانویه ۲۰۱۱ در پی وقوع انفجار در یک کلیسا در شهر اسکندریه مصر، پاپ بندکیت شانزدهم خواستار حمایت مسیحیان در مصر و عراق شد. الازهر این اظهارات را تبعیض آمیز و دخالت در امور داخلی کشورهای مسلمان خواند و روابط خود با واتیکان را که از سر گرفته شده بود، مجددا به تعلیق در آورد؛ وضعیتی که تا امروز ادامه دارد.

هنوز زود است كه از رويكرد پاپ فرانسیس در برابر الازهر صحبت كرد. با این حال، انتخاب نخستين روحانی از آمریکای لاتین در مقام رهبر اعظم كاتوليكان جهان، در كنار اينكه یك رويداد بی سابقه در تاريخ واتيكان است، می‌تواند زمينه ساز از سرگيری روابط آن با الازهر هم باشد.

بسیاری از دانشمندان مسلمان مصری، انتخاب اولین غیر اروپایی درعصر جدید به این مقام را به فال نیک گرفته‌اند. درکنار اینکه از پاپ فرانسیس به عنوان یک شخص بی نهایت فروتن و دوست تهی دستان یاد می‌شود، او هم متعلق به یکی از کشورهای جهان سوم است. امیدواری‌ها زیاد است که وی سیاست متفاوتی در پیش خواهد داشت.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.