'اسپرم قاچاق' زندانیان فلسطینی برای همسرانشان

به روز شده:  12:46 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

فقط چند ثانیه‌ از عمرش می‌گذره، اما همین حالا هم صدای بلندی داره. به نظر نمی‌رسه مهند زیبن در حالی که ماما او رو از مچ پا گرفته و بالای سر مادرش نگهش داشته و بند نافش رو می‌بره همچین خوشحال باشه.

او مرداد گذشته در بیمارستان العربیه نابلس به دنیا آمد.

بعد از چند ساعتی در آغوش مادرش دلال آرام گرفته بود. اما پدرش آنجا نبود.

عمار زیبن به اتهام دست داشتن در بمب‌گذاری‌های ١٩٩٧ بیت‌المقدس به ٣٢ سال حبس محکوم شده و دوران زندانش را سپری می‌کند.

دلال می‌گوید با اسپرم شوهرش که از درون زندان به طور قاچاقی به بیرون فرستاده شده، باردار شده است.

دلال به بی‌بی‌سی گفت: "مهند هدیه‌ای از خدا است. اما شادی من تا وقتی که شوهرم کنارم نباشد کامل نیست."

از طرف رسانه‌ها توجه زیادی به داستان دلال جلب شد.

بعد از آن، بی‌بی‌سی با دو متخصص نازایی در کرانه باختری گفتگو کرده که می‌گویند حدود ١٠ زن فلسطینی هستند که با اسپرم‌های قاچاق‌شده از زندان‌های اسرائیل حامله شده‌اند.

"با توجه به حلقه امنیتی تنگ و اقدامات مراقبتی شدیدی که به هنگام ملاقات‌های زندانیان امنیتی انجام می‌گیرند، باور وقوع این امر دشوار است"

سخنگوی سازمان زندان‌های اسرائیل

دکتر سالم ابوخیزران، یکی از این دو دکتری که به این زنان کمک می‌کند، می‌گوید: "راستش را بگویم، من نمی‌دانم چه طور این کار را می‌کنند و نمی‌خواهم هم که بدانم."

او می‌گوید: "من نمی‌خواهم وارد مسائل سیاسی بشوم. من این کار را تنها به دلایل انسانی انجام می‌دهم، تنها برای این که به این زنان کمک کنم. همه توجه زیادی به خود زندانی‌ها می‌کنند، اما این زنان هم رنج زیادی می‌کشند."

خبر بپیچد

دکتر ابوخیزران می‌گوید این زنان اسپرم را هر طور که بشود، در بطری کوچک یا لیوان پلاستیکی، به مطب او می‌آورند.

به گفته او اسپرم در بهترین حالت ممکن است تا ٤٨ ساعت پیش از منجمد شدن به منظور لقاح مصنوعی زنده بماند.

او راغب نیست که این شیوه بارداری را در اختیار زنانی قرار دهد که فرزندان زیادی دارند یا شوهرانشان به حبس‌های کوتاه محکومند.

پیش از انجام لقاح مصنوعی دکتر از اعضای هم خانواده زن و هم خانواده شوهر می‌خواهد که شهادت دهند اسپرم واقعا به شوهر او متعلق بوده است.

همچنین به این زنان توصیه می‌شود خبر کاری را که قصد انجامش را دارند به گوش بقیه برسانند.

دکتر ابوخیزران می‌گوید: "وقتی همه اهالی ده می‌دانند شوهر فلان زن ١٠ یا ١٥ سال در زندان است، نباید یک دفعه او را با شکم بالاآمده در خیابان ببینند."

"برای همین به آنها توصیه می‌کنیم که به گوش همه برسانند که قصد دارند در چند ماه آینده از طریق لقاح مصنوعی حامله شوند."

به گفته او از این طریق جلوی شایعاتی که ممکن است درباره خیانت به همسر زندانی بپیچد، گرفته می‌شود.

حلقه تنگ امنیتی

سازمان زندان‌های اسرائیل نسبت به ادعای قاچاق اسپرم ابراز تردید کرده است.

سیوان وایزمن، سخنگوی سازمان زندان‌های اسرائیل در بیانیه‌ای گفته: "نمی‌توان با قطعیت گفت که چنین اتفاقی نیفتاده است. با این حال با توجه به حلقه امنیتی تنگ و اقدامات مراقبتی شدیدی که به هنگام ملاقات‌های زندانیان امنیتی انجام می‌گیرد، باور وقوع این امر دشوار است."

"پیش از انجام لقاح مصنوعی دکتر از اعضای هم خانواده زن و هم خانواده شوهر می‌خواهد که شهادت دهند اسپرم واقعا به شوهر او متعلق بوده است."

او می‌گوید به غیر از ده دقیقه‌ای که کودکان زیر ٨ سال برای وقت گذاشتن با پدرانشان دارند، هیچ تماس فیزیکی دیگری میان زندانیان و خانواده‌هایشان مجاز نیست.

بیشتر از ٤٥٠٠ فلسطینی در زندان‌های اسرائیل هستند.

برخلاف برخی دیگر زندانیان اسرائیل، فلسطینی‌هایی که اسرائیل به آنها اتهام امنیتی می‌زند نمی‌توانند ملاقات‌هایی داشته باشند که در آن با همسرشان راحت باشند.

عیسی قراقع، وزیر امور زندانیان دولت فلسطینی، می‌گوید: "زندانیان اسرائیلی حقوق بسیاری دارند. آنها می‌توانند برای دیدار خانواده‌شان مرخصی بگیرند. می‌توانند با همسرانشان باشند."

او می‌افزاید که ایگال امیر، اسرائیلی افراط‌گرایی که به خاطر سوءقصد به جان اسحاق رابین در سال ١٩٩٥ به حبس ابد محکوم شده، اجازه یافت ازدواج کند و با همسرش ملاقات‌های خصوصی داشته باشد که از همین طریق نیز در سال ٢٠٠٧ صاحب فرزندی پسر شد.

دکتر ابوخیزران معتقد است باید به زندانیان فلسطینی هم حقوق مشابهی داده شود.

احتمال می‌رود که در بهار پیش رو نوزادان چند تا از مراجعان او به دنیا بیایند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.