فضای مانور نتانیاهو علیه ایران محدود‌تر می‌شود؟

به روز شده:  20:48 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
نتانیاهو

به نظر می‌رسد کابینه جدید آقای نتانیاهو حمله یکجانبه اسرائیل را به ایران دشوارتر خواهد کرد

بنیامین نتانیاهو در حالی سومین دولت ائتلافی خود را تشکیل می‌دهد که به نظر می‌رسد ترکیب کابینه جدید او اقدام نظامی یکجانبه اسرائیل علیه برنامه اتمی ایران را دشوار‌تر خواهد کرد.

فقط چند روز پیش از سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل، دو حزب راستگرای لیکود و اسرائیل خانه ما، بر سر تقسیم قدرت با احزاب یش‌عاتید، جنبش و خانه یهودی به توافق رسیده‌اند.

در ائتلاف جدید، لیکود پست حساس وزارت دفاع را کنترل می‌کند. موشه یعلون، وزیر امور استراتژیک در دولت قبلی، در کابینه جدید وزیر دفاع خواهد بود.

آقای یعلون رئیس‌ ستاد مشترک ارتش بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی بوده است.

او سال گذشته در اوج هشدارهای تند اهود باراک، وزیر دفاع وقت و بنیامین نتانیاهو، درباره اقدام نظامی احتمالی علیه ایران، با این کار مخالف بود و مانند آمریکا از ادامه تحریم‌های اقتصادی علیه تهران حمایت می‌کرد.

آموس هارل، خبرنگار روزنامه هاآرتص، درباره وزیر دفاع آینده اسرائیل به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: «موشه یعلون در مورد مساله فلسطینی‌ها دیدگاه‌های تندی دارد و دست راستی به حساب می‌آید، اما او در بحث جاری در مورد گزینه نظامی احتمالی علیه ایران، مدت هاست که چهره نسبتا میانه‌رویی به حساب می‌آید.»

پس از وزارت دفاع مهم‌ترین سمت در کابینه، وزارت دارایی است که دخل و خرج دولت اسرائیل را کنترل می‌کند.

وزارت دارایی در این دوره به یائیر لپید، رهبر حزب یش عاتید سپرده شده، چهره تلویزیونی محبوبی که حزب تازه تاسیس در انتخابات امسال به دومین حزب بزرگ در اسرائیل تبدیل شد.

آقای لپید در مبارزات انتخاباتی بر دو موضوع تاکید داشت: ‌ یکی اینکه مشکل مسکن جوانان باید حل شود دیگر‌ آنکه برای قشر مذهبی هم خدمت سربازی باید اجباری شود.

آموس هارل می‌گوید که حضور این سیاستمدار جوان در کابینه می‌تواند در مورد مساله اتمی ایران هم تاثیر گذار باشد.

او می‌گوید: «یائیر لپید، رهبر دومین حزب بزرگ در ائتلاف جدید، فردی بسیار میانه روست. این امر باعث می‌شود که اگر نتانیاهو بخواهد در مورد گزینه حمله به ایران تصمیم بگیرد، فضای مانور کمتری در کابینه داشته باشد. طرفداران لپید به او رای ندادند که مشکل ایران را حل و فصل کند، بلکه او را برای رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی طبقه متوسط انتخاب کرده‌اند.»

"کابینه بی ثبات تر"

بنیامین نتانیاهو در این دوره یک شریک قدرت جوان دیگر هم دارد: ‌ نفتالی بنت، رهبر پرطرفدار حزب راستگرای خانه یهودی که قرار است وزیر صنایع، بازرگانی و کار شود.

نفتالی بنت و یائیر لپید در جریان مذاکرات شش هفته گذشته برای تشکیل دولت ائتلافی در برابر دو حزب لیکود- اسرائیل خانه ما یک جبهه مشترک به وجود آوردند. احزاب آنها پست‌های مهمی مانند وزارت آموزش و وزارت مسکن را در اختیار گرفته اند.

به باور ناظران،‌ ظهور این دو چهره جوان در عرصه سیاسی، می‌تواند موقعیت بنیامین نتانیاهو را تا حد زیادی تضعیف کند.

اوفر کینگ، ‌ کار‌شناس موسسه مطالعات دموکراسی اسرائیل به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: «کابینه جدید او خیلی بی‌ثبات‌تر است. بنیامین نتانیاهو به دو چهره‌ای وابسته است که بین آنها توافق و پیمان محکمی وجود دارد. به همین خاطر نتانیاهو با خوشحالی دور سوم نخست وزیری‌اش را آغاز نمی‌کند.»

ترکیب دولت جدید آقای نتانیاهو محصول نارضایتی گسترده مردم طبقه متوسط است، مردمی که دغدغه اصلی آنها مشکلات روزمره است، نه موضوعات کلان و استراتژیکی مانند صلح با فلسطینی‌ها یا برنامه اتمی ایران.

بنیامین نتانیاهو شاید همچنان مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را مهم‌ترین اولویت در عرصه سیاست خارجی کشورش بداند اما تضعیف جایگاه سیاسی و نیز اولویت‌های داخلی سنگینی که پیش روی دولتش قرار دارد، دست کم در آینده نزدیک تمرکز مستمر او بر موضوع ایران را دشوار‌تر خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.