کتاب مصور پرسپولیس از مدارس شیکاگو "حذف نشده است"

به روز شده:  23:57 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
پرسپولیس

سخنگوی مدارس شیکاگو می‌گوید یک اشتباه ساده باعث حذف این کتاب شده است

در پی انتشار خبرهایی مبنی بر جمع آوری کتاب پرسپولیس، به قلم مرجان ساتراپی، از مدارس شهر شیکاگو در آمریکا، اداره مدارس دولتی این شهر صدور چنین بخشنامه ای را تکذیب کرده است.

به گفته رئیس روابط عمومی این اداره، کتاب مذکور تنها از مواد کمک آموزشی مقطع هفتم ابتدایی حذف شده است.

این خبر ابتدا در بلاگ یک دبیر بازنشسته شهر شیکاگو منتشر شد و سپس در برخی سایتهای دیگر بازتاب پیدا کرد.

در متن ایمیل مدیر یک دبیرستان که تصویر آن در بلاگ مذکور منتشر شده، خبر جمع آوری کلیه کتاب‌های پرسپولیس از این دبیرستان تائید شده است.

کتاب مصور پرسپولیس، به قلم مرجان ساتراپی، روایتی از حوادث انقلاب و جنگ، بحران‌های مذهبی و سنتی جامعه ایران و زندگی راوی داستان در مهاجرت را به تصویر کشیده است.

برای پیگیری صحت و سقم خبر جمع آوری این کتاب از مدارس شیکاگو، بی‌بی‌سی فارسی با اداره مدارس عمومی این شهر تماس گرفت.

خانم بکی کارول، رئیس روابط عمومی این اداره به بی‌بی‌سی فارسی گفت:

"یک اشتباه ساده ای توسط برخی از کارمندان دفتر مرکزی رخ داده – اشتباهی که موجب سوء برداشت از دستور العمل باربارا برد بنت، رئیس هیات مدیره مدارس دولتی شیکاگو شده است. خانم برد بنت، بعد از آنکه از وجود برخی متون و تصاویر تکان دهنده در این کتاب مطلع شد، این کتاب را برای تدریس به دانش آموزان کلاس هفتم که حدود ۱۲ سال سن دارند، مناسب ندانست."

به گفته این سخنگو، دستور العمل خانم برد بنت مبنی بر حذف کتاب خانم ساتراپی از مواد کمک آموزشی مقطع هفتم دبستان، در ابلاغ به مدیران مدارس به اشتباه به حذف این کتاب از کل مدارس شهر تعبیر شده است.

به گفته خانم کارول: "هرگز و در هیچ زمانی تصمیمی برای جمع آوری این کتاب از کتابخانه‌ها اتخاذ نشده، و امروز ما اطلاعیه ای منتشر کردیم که تصریح می‌کند این کتابها باید در تمام مدارس، اعم از ابتدایی و متوسطه، باقی بمانند و تدریس این کتاب به عنوان یک ماده کمک آموزشی در دبیرستان‌ها ادامه خواهد یافت."

فیلم انیمیشن پرسپولیس به کارگردانی ساتراپی و ونسان پارونو که بر اساس داستان مصور پرسپولیس ساخته شده در سال ۲۰۰۷، جایزه هیأت داوران را از جشنواره فیلم کن دریافت کرد.

فیلم و کتاب خانم ساتراپی مورد انتقاد تند مقام‌های دولتی ایران قرار گرفته که می‌گویند در آنها، تصویری مغرضانه و منفی از انقلاب و اسلام ترسیم شده است.

در سال ۲۰۱۱، نمایش این فیلم توسط یک شبکه خصوصی در تونس، به راهپیمایی اسلامگرایان علیه این شبکه و محاکمه مدیر شبکه منجر شد.

در آمریکا نیز در سال ۲۰۰۹، گروهی از اولیای دانش آموزان مدرسه ای در شهر باتل در ایالت واشنگتن، تلاش کردند تا با این استدلال که محتوای کتاب برای دانش آموزان مناسب نیست، آنرا از مواد کمک آموزشی مدرسه حذف کنند، اما هیات امنای مدرسه در نهایت این درخواست را رد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.