مراسم یادبود فاجعه حلبچه در عراق برگزار می‌شود

به روز شده:  07:48 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391
در حلبچه نزدیک به  ۵ هزار نفر کشته شدند

در حلبچه نزدیک به ۵ هزار نفر کشته شدند

کردهای شمال عراق مراسم ویژه‌ای را به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد حمله شیمیایی نیروهای صدام حسین به این شهر برگزار می‌کنند.

حمله شیمیایی به حلبچه در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (۲۶ اسفند ۱۳۶۶) انجام شد. در این روز هواپیماهای عراق این شهر کردنشین در شمال را بمب و راکت هدف قرار دادند.

دو روز قبل از حمله به حلبچه در نزدیکی مرز ایران، نیروهای ایرانی و چریک های کرد عراقی این شهر را به تصرف خود در آورده بودند.

هواپیماهای جنگی عراق ابتدا با آتش توپخانه شهر را بمباران کردند که این ساکنان شهر را مجبور کرد به پناهگاه‌های زیر زمینی پناه ببرند.

نیروهای صدام سپس با سلاح‌های شیمیایی که مخلوطی از گاز خردل و گاز مخرب اعصاب بود، حلبچه را هدف قرار دادند.

در این حمله نزدیک به ۵ هزار نفر کشته شدند.

فرماندهی این عملیات را علی حسن المجید بر عهده داشت که به "علی شیمیایی" معروف شد.

او پس از سرنگونی حکومت صدام در دادگاه به اتهام فرماندهی بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه در سال ۱۹۸۸ و کشتار شیعیانی که در سال ۱۹۹۱ دست به شورش زدند، به اعدام محکوم شد.

بسیاری از ساکنان حلبچه به دلیل استنشاق این گازها و تماس با آن به سرطان مبتلا شدند و مدتها بعد از این حمله جان خود را از دست دادند.

تعداد زیادی کودک با نقایص ژنتیکی نیز در این شهر متولد شده‌اند.

حلبچه در سيصد کيلومتری شمال شرقی بغداد و در منطقه مرزی با ايران قرار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.