مردم قبرس پس‌اندازهای خود را از بانک‌ها بیرون می‌کشند

به روز شده:  18:57 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

اعلام این که وضع مالیاتی تا ١٠درصد بر پس‌اندازهای شهروندان قبرس، بخشی از توافقی بوده که برای اعطای کمک مالی اتحادیه اروپا به قبرس صورت گرفته، برای مردم قبرس شوک‌آور بوده است.

گروه‌هایی از مردم قبرس پس از انتشار این خبر به خودپردازهای تنها بانکی که امروز شنبه ۲۶ اسفند (۱۶ مارس) باز بود هجوم بردند تا پس‌اندازهای خود را بیرون بکشند، به طوری که این بانک سریعا شعبه‌های خود را تعطیل کرد.

توافق بر سر بسته کمکی قبرس در پی مذاکرات شبانه هفده کشور حوزه یورو با مقامات صندوق بین المللی پول حاصل شد.

در مقابل قبرس هم متعهد شده است که میزان بدهی‌های خود را کاهش دهد، دربخش بانکداری اصلاحاتی اعمال کند و نرخ مالیات‌ها را افزایش دهد.

میزان مالیات درنظرگرفته شده برای پس اندازهای زیر صد هزار یورو ۶.۷۵ درصد و بالای صدهزار یورو ۹.۹ درصد تعیین شده است .

به گفته خبرنگار اقتصادی بی بی سی رهبران کشورهای حوزه یورو بر این باورند که بسیاری از شهروندان ثروتمند روسیه در سیستم بانکی قبرس دارای حساب‌های بانکی هستند.

نیکوس اناستازیادس، رئیس جمهوری قبرس، که ماه گذشته به این مقام رسید از بسته کمکی دفاع کرد و آن را یک گام دردناک در جهت جلوگیری از ورشکستگی بانک‌های کشورش توصیف کرد.

رئیس جمهوری قبرس قرار است فردا یکشنبه ۲۷ اسفند (۱۷ ماه مارس ) در این مورد خطاب به مردم کشورش سخنرانی کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.