صدور حکم اعدام در یک ایالت دیگر آمریکا ممنوع می شود

به روز شده:  22:41 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391
طناب دار

ایالت مریلند آمریکا از سال ۱۶۳۸ و همزمان با مستعمره شدن این ایالت در زیر پرچم بریتانیا، حکم اعدام را در قوانین جزایی خود گنجانده بود

با تصویب طرحی در مجلس ایالت مریلند، قانون اعدام در این بخش از آمریکا ممنوع می شود. در صورت تصویب نهایی این قانون، مریلند هیجدهمین ایالت آمریکا خواهد شد که از این پس صدور حکم اعدام در سیستم قضایی آن متوقف می شود.

نمایندگان پارلمان مریلند با ۸۲ رای موافق در برابر ۵۶ رای مخالف این طرح را که به مدت ۵ سال در حال بررسی و مباحثه بود، به تصویب رساندند. اکنون این مصوبه برای لازم الاجرا شدن باید به امضای فرماندار این ایالت برسد.

مارتین اومیلی، فرماندار مریلند پس از تصویب این گفت: "شواهد نشان می دهد که حکم اعدام بازدارنده نیست و در اکثر موارد جلوگیری از اعمال نگرش‌های نژادی و تبعیض‌آمیز در جریان صدور آن ممکن نیست و ضمنا سه برابر هزینه های یک محکوم به حبس ابد خرج بر دست دولت می گذارد."

"مهمتر از همه اینکه چنانچه در صدور حکم اعدام اشتباهی رخ داده باشد، دیگر نمی توان آن را جبران کرد و سری بی‌گناه بر دار می شود."

در برابر ۸۲ موافق تصویب این طرح، ۵۶ مخالف هم در پارلمان ایالت مریلند وجود داشت. مخالفان معتقدند که مجازات اعدام برای پیشگیری از وقوع جرایم سنگین و جنایی لازم است.

ایالت مریلند آمریکا از سال ۱۶۳۸ و همزمان با مستعمره شدن این ایالت در زیر پرچم بریتانیا، حکم اعدام را در قوانین جزایی خود گنجانده بود.

با این وجود در سالهای اخیر و پس از سال ۲۰۰۵، هیچ حکم اعدامی در این ایالت شرقی آمریکا صادر نشده بود.

رای گیری در این باره در پارلمان ایالتی واقع در شهر آناپولیس، مرکز مریلند، برگزار شد و هشتاد نماینده دموکرات به همراه دو نماینده جمهوریخواه به آن رای مثبت دادند. هیجده نماینده دموکرات و ۳۸ نماینده جمهوریخواه هم بر علیه این طرح رای دادند.

پیش از مریلند، ایالت کانتیکات هم سال گذشته به ممنوعیت حکم اعدام رای مثبت داده بود و بدین ترتیب اکنون ۱۸ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا حکم اعدام را از قوانین قضایی خود حذف کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.