رییس جمهور قبرس از توافق مالی خود با اتحادیه اروپا دفاع کرد

به روز شده:  06:31 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

آقای آناستازیادس گفته است که بدون دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا هزاران نفر کاسب و بازرگان ورشکست خواهند شد

نیکوس آناستازیادس، رییس جمهور قبرس، گفته است توافق با اتحادیه اروپا برای دریافت کمک مالی برای جلوگیری از ورشکستگی اقتصادی کشورش لازم بوده است.

بسیاری از مردم قبرس از توافق دولت خود با اتحادیه اروپا برای دریافت کمک مالی به میزان ده میلیارد یورو خشمگین هستند و می گویند هزینه دریافت وام و بعد بازدهی وام به مردم تحمیل خواهدشد.

صفهای طولانی در مقابل تعداد زیادی از بانکهای قبرس برای بیرون آوردن پول از حسابهای شخصی نشانه ای از میزان نگرانی مردم بوده است.

با این حال، آقای آناستازیادس گفته است توافق با اتحادیه اروپا برای دریافت وام تنها راه برای مدیریت و کنترل بحران مالی آن کشور بوده است.

قرار است پارلمان قبرس فردا (دوشنبه) در یک نشست اضطراری در خصوص تصویب این توافقنامه تصمیمگیری کند.

حزب حاکم تنها ۲۰ کرسی از ۵۶ کرسی پارلمان قبرس را در اختیار دارد و بنابرین برای تصویب توافقنامه به حمایت احزاب دیگر نیازمند است.

آقای آناستازیادس دیروز گفته بود که بدون دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا هزاران نفر کاسب و بازرگان ورشکست خواهند شد.

با این حال نیکولاس پاپادوپولوس، رییس کمییسیون امور مالی پارلمان قبرس، گفته است که از دیدن جزئیات توافق شده بین دولت و اتحادیه اروپا دچار شک شده است و آنچه که برای تصویب ارائه شده با آنچه که دولت وانمود می کرده است تفاوت عمده ای دارد.

جرج لیلیکاس، رهبر اپوزیسیون قبرس هم گفته است که رییس جمهور با پذیرفتن شرایط اتحادیه اروپا به رای مردم خیانت کرده است.

به موجب این توافق، تمامی صاحبان حسابهای بانکی با موجودی کمتر از ۱۰۰,۰۰۰ یورو یک مالیات ۶.۷۵ درصدی بر موجودی حسابهای خود پرداخت خواهند کرد و افرادی که بیشتر از ۱۰۰,۰۰۰ یورو در حسابهای خود دارند، ۹.۹ درصد آن مبلغ را به عنوان مالیات خواهند داد.

قبرس پنجمین کشور عضو حوزه یورو است که از اتحادیه اروپا کمک مالی درخواست کرده است. پیش از این، دولتهای یونان، ایرلند، پرتغال و اسپانیا نیز برای مقابله با بحران بدهی های خود وامهای کلانی دریافت کرده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.