همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در زیمبابوه برگزار شد

به روز شده:  12:12 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

نتیجه رسمی همه پرسی تا آخر هفته جاری اعلام خواهد شد

در زیمبابوه یک همه پرسی در خصوص تغییر قانون اساسی برگزار شده است که به موجب آن دوره های ریاست جمهوری در آینده به حد اکثر دو دوره برای هر شخص محدود خواهد شد.

انتظار می رود که تغییر قانون اساسی رای بیاورد، هر چند که گزارش شده جمعیت در تعدادی از حوزه های رای‌گیری زیاد نبوده است.

رابرت موگابه که از سال ۱۹۸۰ (حدود ۳۳ سال) رئیس جمهور زیمبابوه بوده، گفته است که مردم خود ساختار قدرت و حکومت را ترسیم خواهند کرد.

پیش‌نویس قانون اساسی جدید علاوه بر محدود کردن دوره های ریاست جمهوری به دو دوره، تغییرات عمده دیگری را هم به همراه دارد. از جمله حذف قدرت رییس جمهور در وتو کردن قوانین مصوب پارلمان؛ تمرکز زدایی و انتقال قدرت به مقامات استانی؛ حمایت از آزادی بیان و منع مراجعات به دستگاه قضایی برای متوقف کردن اصلاحات ارضی و توزیع زمین میان کشاورزان.

آقای موگابه رهبر حزب Zanu-PF که اکنون ۸۹ سال سن دارد، از سال ۲۰۰۸ با مورگان چانگیرای، نخست وزیر و رهبر حزب موسوم به 'جنبش برای تغییر دموکراتیک' وارد دولت ائتلافی شده است.

انتظار می رود که آقای چانگیرای ۶۱ ساله در انتخابات ماه ژوئیه باری دیگر علیه آقای موگابه به رقابت بپردازد.

او ابراز امیدواری کرده است که تغییر قانون اساسی سبب تغییر در فرهنگ سیاسی زیمبابوه بشود و "قانونمداری جای قانونگریزی و مصونیت از قانون" را بگیرد.

حزب آقای موگابه بر جنبه قطعیت بخشیدن به برنامه اصلاحات ارضی در پیشنویس قانون اساسی تاکید دارد در حالی که تاکید حزب آقای چانگیرای در پی تضمین آزادیهای مدنی در پیش‌نویس قانون اساسی جدید است.

در چارچوب این اصلاحات تاکنون ۴۵۰۰ مزرعه که عمدتا به کشاورزان سفیدپوست تعلق داشت، ضبط شده و اقدامات دیگری هم انجام گرفته است تا قدرت اقتصادی بیشتر در دست سیاه‌پوستان باشد.

نتیجه رسمی همه پرسی تا آخر هفته جاری اعلام خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.