رئیس جمهور قبرس برای تغییر شرایط بسته کمک‌ مالی اروپا تلاش می‌کند

به روز شده:  03:10 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

رئیس جمهور قبرس گفت کشورش باید بین ثبات بخشیدن به نهادهای مالی خود یا سقوط مالی و خروج از منطقه یورو یکی را انتخاب می‌کرد

نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهور قبرس می‌گوید که در حال انجام مذاکرات اضطراری با وام دهندگان به این کشور است تا بتواند پیامدهای مالیات پیشنهادی بر پس‌انداز مردم را که باعث خشم عمومی در این کشور شده، به حداقل برساند.

آقای آناستازیادس روز یکشنبه، ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) در یک سخنرانی تلویزیونی گفت او نیز مانند دیگران از وضع چنین مالیاتی ناخشنود است.

این مالیات قرار است یک بار از مردم وصول شود و بر اساس آن، تمامی صاحبان حساب‌های بانکی با موجودی کمتر از ۱۰۰ هزار یورو یک مالیات ۶.۷۵ درصدی پرداخت خواهند کرد و افرادی که بیشتر از ۱۰۰ هزار یورو در حساب‌های خود دارند، ۹.۹ درصد آن مبلغ را به عنوان مالیات خواهند داد.

پرداخت این مالیات، شرط اهدای بسته نجات مالی ده میلیارد یورویی منطقه اقتصادی یورو و صندوق بین‌المللی پول به قبرس است.

بسیاری از مردم قبرس از توافق دولت با اتحادیه اروپا برای دریافت این میزان کمک مالی خشمگین هستند و می‌گویند هزینه دریافت وام و بازپرداخت آن به مردم تحمیل خواهد شد. مردم برای بیرون کشیدن پول از حساب‌های شخصی خود در مقابل تعداد زیادی از بانک‌ها جمع شدند.

اما رئیس جمهور قبرس گفت در صورت رد این کمک مالی، گزینه دیگری غیر از ورشکستگی وجود نداشت و توافق با اتحادیه اروپا در دریافت وام، تنها راه برای مدیریت و کنترل بحران مالی جاری است.

مردم قبرس سعی دارند پس‌اندزهای خود را از بانک‌ها بیرون بکشند

به گفته وی، قبرس باید بین ثبات بخشیدن به نهادهای مالی خود یا سقوط مالی و خروج از منطقه یورو یکی را انتخاب می‌کرد.

نیکوس آناستازیادس گفته است که از زمان اشغال قبرس در سال ۱۹۷۴ به دست ترکیه، این شدیدترین بحرانی است که کشورش با آن مواجه شده است.

پارلمان قبرس روز دوشنبه برای بررسی شرایط این بسته مالی یک جلسه اضطراری دارد و ممکن است در این جلسه به پذیرش آن رای منفی بدهد. حزب حاکم تنها ۲۰ کرسی از ۵۶ کرسی پارلمان قبرس را در اختیار دارد و برای تصویب این توافق مالی به حمایت احزاب دیگر نیازمند است.

توافق بر سر اعطای کمک به قبرس در پی مذاکرات هفده کشور حوزه یورو با مقامات صندوق بین‌المللی پول حاصل شد.

قبرس هم در مقابل دریافت این کمک، متعهد شده که میزان بدهی‌های خود را کاهش دهد، در بخش بانکداری اصلاحاتی اعمال کند و مالیات‌ها را افزایش دهد.

پیش از قبرس، کشورهای یونان، جمهوری ایرلند، پرتغال و اسپانیا برای حل بحران بدهی‌های خود از اتحادیه اروپا تقاضای کمک مالی کرده‌ بودند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.