طراحان اصلی حمله به عراق چه کسانی بودند؟

به روز شده:  16:04 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

ده سال پیش در چنین روزهایی زمزمه های حمله به عراق در همه جا بگوش می رسید. اما طراحان اصلی حمله به عراق که ۱۰ سال پیش به قصد بازسازی خاورمیانه، به آن کشور حمله کردند، چه کسانی بودند.

جورج بوش

به عنوان رئیس جمهور و فرمانده نیروهای مسلح آمریکا مسئولیت نهایی آغاز جنگی که به سرنگونی رژیم صدام حسین منجر شد، برعهده اوست.

شاید مهم ترین مرحله از زندگی جورج بوش مربوط به بعد از حملات ۱۱ سپتامبر باشد، زمانی که او در خرابه‌های ساختمان‌های مرکز تجارت جهانی ایستاد و دشمنان آمریکا را به چالش طلبید.

در حالی که شماری از جمهوریخواهان به دلیل هزینه‌های بسیار زیاد جنگ عراق به او پشت کردند، این جنگ در نهایت به مهم ترین عامل بی اعتباری او در عرصه جهانی تبدیل شد.

تونی بلر

تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، ماه گذشته در مصاحبه‌ای با بی بی سی درباره حمایتش از جورج بوش در حمله به عراق گفت: "خیلی وقت است که دیگر قصد ندارم مردم را متقاعد کنم که آیا حمله به عراق تصمیمی درست بوده یا خیر."

به عنوان موفق‌ترین سیاستمدار چپگرای منتخب در تاریخ بریتانیا، که محبوبیش در خارج از کشور همیشه بیشتر از داخل بوده، آقای بلر امیدوار بود که پس ازکناره گیری در سال ۲۰۰۷ میلادی، بتواند به عنوان مشاور به فعالیت‌هایش ادامه دهد.

او به دلیل فعالیت هایش به عنوان نماینده گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه توانسته اعتباری کسب کند، اما وجهه عمومی او در داخل بریتانیا اغلب تحت تاثیر اعتراضات علیه او قرار دارد.

آقای بلر همچنان حضور نیروهای بریتانیایی را در حمله به عراق اقدامی درست می‌داند، اما این سیاستمدار ۵۹ ساله، ماه گذشته اعتراف کرد که اوضاع فعلی عراق آن طوری که باید باشد، نیست.

دیک چنی

در حالی که ظاهرا تونی بلر از این که افکار عمومی توجیهات او را برای حمله به عراق نمی پذیرد، آزرده است، دیک چنی، معاون جورج بوش، تردیدی در مورد درستی تصمیم به ورود به جنگ ندارد.

آقای چنی در مستندی که بر اساس مصاحبه‌ای چهار ساعته با او ساخته شده و "دنیا از نگاه دیک چنی" نام دارد گفته است: "اگر می‌خواهی مردم دوستت داشته باشند، برو ستاره سینما شو"!

نفوذ آقای چنی که در دوره اول ریاست جمهوری جورج بوش زیاد بود، بتدریج در دوره دوم ریاست جمهوری او رو به کاهش گذاشت، تا آن حد که حتی رئیس جمهور هم تصمیمات او را مورد سوال قرار می‌داد.

اما در این فیلم مستند، او بار دیگر این موضوع را که صدام حسین برنامه‌ای برای توسعه سلاح های کشتار جمعی نداشت، رد می‌کند.

دونالد رامسفلد

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع سابق آمریکا که در جریان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی نقشی مهم داشت، سیاستمداری است که سابقه فعالیت‌های سیاسی‌اش به دوران ریچارد نیکسون از روسای جمهور سابق آمریکا بر می گردد.

از آقای رامسفلد به عنوان سیاستمداری مصمم یاد می‌شود که توانسته از بدترین شرایط جان سالم بدر ببرد، اما او در سال ۲۰۰۶ میلادی و در پی شکست جمهوریخواهان در انتخابات مجلس نمایندگان و در پی چالش‌های بی سابقه‌ای که در اداره پنتاگون با آن روبرو شد، از سمت خود کناره گیری کرد.

بسیاری از او به عنوان جنجالی‌ترین وزیر دفاع آمریکا یاد می‌کنند.

احمد چلبی

احمد چلبی، بانکداری که دبیر کلی کنگره ملی عراق را برعهده دارد.

گفته‌ می شود که این گروه قبل از حمله نیروهای آمریکایی، اطلاعاتی نادرست را دراختیار پنتاگون قرار داده بود.

دیک چنی، دونالد رامسفلد و گروهی از سیاستمداران نومحافظه کار، امیدوار بودند که آقای چلبی و شورای ملی عراق، پس از سرنگونی حکومت صدام حسین بتواند دولت انتقالی آن کشور را در اختیار بگیرد. اما برخلاف تصورات قبلی، این گروه در داخل عراق کمتر شناخته شده بود و محبوبیت زیادی نداشت.

آقای چلبی پس از سرنگونی صدام پست هایی نظیر وزیر نفت در دولت انتقالی و معاونت نخست وزیری را در اختیار داشت.

او یکی از مخالفان اصلی سیاست "بعث زدایی" بود که با هدف خلاص شدن از شر هواداران صدام به اجرا گذاشته شد.

پل ولفوویتز

از پل ولفوویتز، معاون وزیر دفاع آمریکا در دوران ریاست جمهوری جورج بوش به عنوان معمار جنگ عراق یاد می‌شود. شماری از سیاستمداران آمریکایی او را اولین کسی می‌دانند که خواستار حمله به عراق و همچنین القاعده در افغانستان شد.

تحلیلگران می گویند که دولت آمریکا برای به حداکثر رساندن حمایت مردمی از حمله به عراق، پرونده‌ای عمومی برای توجیه جنگ درست کرد.

آقای ولفوویتز می‌گوید: "به دلایل مختلف که معمولا به سیستم اداری آمریکا مربوط می‌شود، ما مجبور شدیم که بر روی یک موضوع که همه با آن موافق باشند، به عنوان مسئله اصلی متمرکز شویم، که آن هم مسئله سلاح کشتار جمعی بود. "

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.