پاپ فرانسیس: کلیسا باید به فقرا خدمت کند

به روز شده:  18:26 گرينويچ - 17 مارس 2013 - 27 اسفند 1391

پاپ فرانسیس اولین مراسم دعای روز یکشنبه را در مقام پاپ برگزار می‌کند

ده ها هزار نفر امروز یکشنبه ۱۷ مارس در میدان سن پیتر رم برای شرکت در اولین مراسم عشاءربانی پاپ فرانسیس، رهبر جدید کاتولیک های جهان گرد آمدند.

رهبر جدید کاتولیک های جهان برخلاف سنت همیشگی، بدون خواندن از روی نوشته سخنانی ساده از بخشندگی خدا و نقش کلیسا در خدمت گزاری به مردم گفت.

پاپ فرانسیس دیروز هم ضمن سخنانی گفت که می خواهد "کلیسایی فقیر برای فقرا" داشته باشد.

پاپ فرانسیس همچنین گفت که یکی از همکارانش وقتی به او تبریک می گفت در گوشش زمزمه کرد "فقرا را فراموش نکن" و همین جمله الهام بخش او برای انتخاب نام سنت فرانسیس، قدیس قرن ۱۳-۱۲ بود که نماد "فقر و صلح" است.

بیان ساده

گفته می شود که او روشی متفاوت از پاپ بندیکت شانزدهم که از این سمت کناره گیری کرد، در پیش خواهد گرفت.

او که قبل از رسیدن به این مقام زندگی ساده و بی آلایشی داشته است، تمایلی به تشریفات مرسوم در واتیکان ندارد.

او بیانی ساده دارد و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در رم، سعی می‌کند که پیام مسیح پیامبر را با مفاهیمی که برای همه قابل درک باشد، به پیروان او برساند.

بی آلایشی پاپ فرانسیس از همان دقایق اول پس از انتخابش برای مقامات واتیکان معلوم شد.

پس از اعلام نامش به عنوان رهبرجدید کاتولیک های جهان وقتی یکی از مقامات واتیکان به او پیشنهاد کرد که کلاه قرمز مخصوص تشریفات پاپ را به سر بگذارد او پاسخ داد "نه، متشکرم. خودتان آن را به سربگذراید! دوره کارناوال به سررسیده".

پس از انتخاب او ماسیمو فرانکو، یکی از دبیران سیاسی نشریه معروف کوریردلاسرا در ایتالیا نوشت "دوره پادشاهی پاپ و دربار واتیکان به سررسیده است".

پاپ فرانسیس در اولین سخنانش در واتیکان گفت که مسیح پیامبر و نه پاپ، در قلب کلیسا جای دارد و تاکید کرد که ماهیت واقعی کلیسا "معنویات و نه سیاست" است.

او هنگامی که در آرژانتین کاردینال بود اغلب در موعظه های خود برعدالت اجتماعی تاکید می کرد و از کم توجهی دولت به قشر محروم جامعه انتقاد می کرد.

او به دلیل ساده زیستی و عدالت خواهی از محبوبیت زیادی برخوردار بود.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، او در این دوران با اتوبوس به محل کارش می رفت، در سفرهایش به رم در قسمت درجه دو (توریستی) هواپیما می نشست و دریک آپارتمان ساده زندگی می کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.